Dodaj komentarz

Znaleziono szczątki mamuta w Wodzisławiu Śląskim

Woolly mammoth model

Wizerunek mamuta, źródło: Andrew Nelmerm/Getty Images/Dorling Kindersley

Pewien robotnik podczas osuszania stawu w Wodzisławiu Śląskim, natrafił przypadkiem m.in. na cios i ząb mamuta. Szczątki pochodzą sprzed około 20 tys. lat i są dowodem, że żyły niegdyś tutaj mamuty.

Do odkrycia na pograniczu Wodzisławia Śląskiego i Syryni w województwie śląskim. Robotnik osuszał staw przy miejscowej cementowni i podczas pracy natrafił na dość dziwne znaleziska..– Najpierw myśleliśmy, że to pocisk z czasów wojny. Po oczyszczeniu okazało się, że jest to ząb mamuta! – opowiada Jan Matuszek przedsiębiorca z Wodzisławia Śląskiego, na zlecenie którego osuszono staw.

cios mamuta muzem wodzisla slaski

Cios mamuciątka, fot. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Wśród znalezisk oprócz zęba, był cios, żebro i fragment nogi. Znalazcy przekazali szczątki mamuta do miejscowego Muzeum. – Wśród eksponatów jest około 70 cm długości cios mamuta. Po jego wielkości można przypuszczać, że należał on do mamuciego dziecka. Znaleziono także zachowany w doskonałym stanie 40 centymetrowy ząb, który należał do dorosłego osobnika. Wyraźne są ślady starcia jego wierzchniej części powstałe na skutek przeżuwania roślin czasów epoki. Trzy pozostałe kości to najprawdopodobniej żebro i część nogi – mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Badacze szacują, że szczątki mamuta mogą pochodzić sprzed 20 tys. lat.

ząb mamuta muzeum wodzislaw slaski

Ząb mamuta, fot. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Jest to nie pierwsze odkrycie szczątków mamutów na terenie Wodzisława Śląskiego. W zeszłym roku w sierpniu, pewna nastolatka, również w stawie oddalonym o 1,5 km, odkryła dobrze zachowany cios dorosłego mamuta.

Nastolatka, która znalazła w zeszłym cios mamuta, fot. Arkadiusz Biernat/Dziennik Zachodn

Są to kolejne dowody, potwierdzając niegdyś obecność tutaj mamutów w epoce lodowcowej. – Ważnym jest, aby zachować i zbadać to dziedzictwo, które ukryte jest pod ziemią i poznać życie mamutów i innych zwierząt. Być może w kontekście tym będzie można znaleźć ślady po aktywności ludzi, którzy niewątpliwie żyli tu wraz z mamutami, o czym świadczą liczne znaleziska narzędzi krzemiennych odkrytych w Wodzisławiu i okolicach – podsumował Sławomir Kulpa.

Znalezione pięć kości mamuta, fot. TVP Katowice

Kości i ząb zostaną jeszcze przez przez paleontologów, aby oszacować m.in. wiek mamuta, czym się żywił oraz jaki był stan jego zdrowia.

Na podstawie: Urząd Miasta Wodzisław ŚląskiTVP InfoNauka w Polsce

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: