Dodaj komentarz

Znane i nieznane koty, które zapisały się na kartach historii

koty w historii

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota warto wspomnieć o znanych i nieznanych kotach, które zapisały się na kartach historii 🙂

Niezatapialny kot „Sam”

Kot Oscar, zwany też Niezatapialnym Samem, zasłynął z tego, że w swoim życiu bez uszczerbku przetrwał kilka poważnych morskich katastrof. Na swój pierwszy okręt wszedł pod koniec maja w 1941 roku.

Oskar znany też jako Niezatapialny Sam, fot. Tumblr

Zaledwie 9 dni po wypłynięciu, niemiecki pancernik „Bismarck” został zatopiony przez brytyjskiego niszczyciela HMS „Cossack”. Spośród załogi liczącej 2200 osób przeżyło zaledwie 115 osób oraz biało-czarny kot. Dryfującego na desce czworonożnego rozbitka uratowała i przyjęła w swoje szeregi załoga niszczyciela Królewskiej Marynarki Wojennej.

Oskar znany też jako Niezatapialny Sam, fot. Tumblr

Następnie kot płynął na wspomnianym okręcie HMS „Cossack”, który jednak został storpedowany przez U-563 i zatonął w październiku tego samego roku. Podczas akcji ratunkowej jeden z marynarzy dostrzegł zwierzę, które pływało na desce wśród szczątków tonącego statku. Wyłowił kota  i wraz z rozbitkami trafił na Gibraltar, gdzie przekazano go na pokład lotniskowca HMS „Ark Royal” jako maskotkę, nadając mu imię Oscar. Niestety po zaledwie trzech tygodniach, również i ten okręt został zatopiony i od tej pory nikt nie chciał zabrać zwierzęcia na pokład. Uznano bowiem, że przynosi pecha.

unsinkable Sam

Oskar znany też jako Niezatapialny Sam, fot. Tumblr

Ostatni wpis do akt Królewskiej Marynarki o Samie, zapewniający o spokojnej emeryturze kociego bohatera, brzmi: „Oskar, kot z Bismarcka, dokończył swoich dni w Domu Marynarza w Belfaście”.

Orangey – kocia aktorka

Orangey to najbardziej znana kocia aktorka w historii kina, którą wychował sam Frank Inn, jeden z najlepszych treserów zwierzęcej kadry filmowej w Hollywood. Orangey miała rude, pręgowane futro i biały krawat, ponadto zachwycano się jej smukłością i zwinnością. Występowała w filmach z lat 50. i 60.

breakfast-tiffanys-party4

Orangey w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego” z Audrey Hepburn, fot. Pinterest

Kotka debiutowała w 1951 roku w mało znanym obrazie Rhubarb, opowiadającym historię ekscentrycznego milionera, który zapisuje swój majątek kotu. Wśród dziedziczonych przez pupila dóbr jest między innymi drużyna baseballowa.

Orangey z Audrey Hepburn, fot. The Times UK

Ale do najbardziej znanych jej ról należy „Śniadanie u Tiffany’ego” z Audrey Hepburn w roli głównej. Dwukrotnie została nagrodzona nagrodą Patsy – odpowiednikiem Oscarów. Jej kariera trwała 15 lat.

Félicette – jedyna kotka w kosmosie

W amerykańskich i rosyjskich pionierskich lotach kosmicznych zazwyczaj brały udział myszy, psy i małpy. Francuzi – nie bardzo wiadomo dlaczego – postanowili dać szansę kotom.

Fot. Pinterest

W październiku 1963 r. z kosmodromu w Algierii wystrzelili rakietę z kotką Félicette (miał lecieć Felix, ale uciekł w ostatniej chwili), która doleciała na wysokość ok. 150 km nad Ziemię, po czym wróciła cała i zdrowa na spadochronie.

Felicette kotka w kosmosie

Kotka Félicette – jedyny kot, który był w kosmosie, fot. Pinterest

Tydzień później wysłali w podobną podróż kolejnego kota, ale tym razem misja zakończyła się porażką, kot nie przeżył. Kolejnych prób już nie podejmowali. Wydaje się, że potem przez ponad pół wieku nikt więcej nie niepokoił kotów podróżami w kosmos (co jest dla nich – przyznajmy – wątpliwą przyjemnością).

Chester – kot współautor pracy naukowej z fizyki

Chester to kot syjamski, który żył w USA w latach 70. XX wieku. Stał się słynny dlatego, że podano go jako współautora jednej z prac naukowych z fizyki niskich temperatur. Według oficjalnych danych jest samodzielnym autorem kolejnej z nich. Chester należał do fizyka Jacka H. Hetheringtona pracującego na Michigan State University, a według podpisu nazywał się F.D.C. Willard (Felis Domestica Chester Willard).

Chester Cat Willard

Kot syjamski Chester, fot. Pinterest

Naukowiec tłumaczył, że podał zmyślone nazwisko swojego kota, ponieważ praca była napisana w w pierwszej osobie liczby mnogiej, natomiast redakcja uznawała taką formę tylko wtedy, gdy artykuł miał więcej niż jednego autora. W momencie, gdy dostał od wydawnictwa kopię artykułu, zanurzył łapę swojego zwierzęcia w atramencie i przycisnął ją do kartki ze stroną tytułową, po czym sam również się pod nią podpisał. Kopię tekstu rozesłał do swoich przyjaciół i dzięki temu sprawa stała się sławna.

praca naukowa Hetherington Chester Willard

Praca naukowa z fizyki niskich temperatur autorstwa Hetherington Chesrera Willarda, fot. Pinterest

Nazwiskiem F.D.C. Willard podpisano w 1980 roku kolejną pracę, której wnioski były bardzo dyskusyjne – autorzy stwierdzili, że w razie negatywnych konsekwencji odpowiedzialność spadnie na kota.

Creme Puff – najstarsza kotka

Creme Puff, fot. wikimedia commons

Creme Puff z Austin w USA, urodziła się 3 sierpnia 1967 roku, mając za sobą udane 38–letnie życie. Zmarła umarła 6 sierpnia 2005 roku Jej właścicielem był Jake Perry , do którego też  należała również 34-letnia kotka rasy sfinks o imieniu Granpa, która odeszła w 1998 roku. Creme Puff została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa i jako oficjalnie najdłużej żyjący kot na świecie.


Literatura:

Madeline Swan, „Historia kotów”, wyd. znak, 2015.

źródło: The great cat – Cat in history

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: