3 Komentarze

Mit o AK: „Największa podziemna armia w okupowanej Europie”.

Armia-Krajowa1

Dzisiaj przypada 74. rocznica przeformowania Związek Walki Zbrojnej na Armie Krajową. Jest to ważna rocznica i należy się szacunek partyzantom, nie mniej mitem i nieprawdą jest podawana przez media i historyków informacja, że AK „była największą podziemną armią w okupowanej w Europie”. Ten mit należy obalić i sprostować informację.
 
Największa podziemną armią w okupowanej Europie była jugosłowiańska partyzantka komunistyczna Tity – Narodowa Armia Wyzwolenia Jugosławii (NOVJ). W 1943 roku NOVJ liczyła 300 tys. walczących, w 1944 r., 500 tys., a pod koniec wojny w maju 1945 roku ponad 800 tys., de facto już będąc pół-regularną armią. Partyzantka Tity przewyższała polską partyzantkę zarówno liczebnością, jak i uzbrojeniem. Dysponowała samolotami, siłami pancernymi i artylerią. Górowała także osiągnięciami militarnymi, samodzielnie wyzwoliła Jugosławię.
 
Zaś AK to przede wszystkim lekka partyzantka bez ciężkiego sprzętu. No i liczba 300-400 tys. to ogólna liczba członków/sympatyków, bo w oddziałach zbrojnych było kilkadziesiąt tysięcy osób. Należy szanować uczestników walczących w Armii Krajowej, ale też trzeba popatrzeć na naszą historię obiektywnie bez mitów.

źródła i literatura do tematu:

„Jugosławia 41-45” Bogdana Antoniego Salateckiego (seria Największe Bitwy XX wieku) wyd. Altair rok wydania 1998.

http://www.vojska.net/eng/world-war-2/yugoslavia/

Reklamy

3 comments on “Mit o AK: „Największa podziemna armia w okupowanej Europie”.

 1. Temat ważny i ciekawy…

  Polubienie

 2. Hmm byla mowa o największej podziemnej armi a wydaje mi się żepartyzantka jugosłowiańska była praktycznie jawna… Bardziej do porównania z naszym Hubalem niż z AK

  Polubienie

  • AK niejawna? Ciekawe szkoda, że bzdury opowiadasz. Armia podziemna czyli partyzankta, a AK nie była największą partyzanktą w okupowanej Europie. Chyba mylisz struktury podziemne PPP ze oddziałami zbrojnymi czyli partyzantką AK.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: