3 Komentarze

Mit o AK: „Największa podziemna armia w okupowanej Europie”.

Armia-Krajowa1

14 lutego 1942 roku, Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armie Krajową. Jest to ważna rocznica i należy się szacunek partyzantom, nie mniej mitem i nieprawdą jest podawana przez media i historyków informacja, że AK „była największą podziemną armią w okupowanej w Europie”. Ten mit należy obalić i sprostować informację.

Największa podziemną armią w okupowanej Europie była bez wątpienia jugosłowiańska partyzantka komunistyczna Tity – Narodowa Armia Wyzwolenia Jugosławii (NOVJ). W 1943 roku NOVJ liczyła 300 tys. walczących, w 1944 r., 500 tys., a pod koniec wojny w maju 1945 roku ponad 800 tys., de facto już będąc pół-regularną armią. Partyzantka Tity przewyższała polską partyzantkę zarówno liczebnością, jak i uzbrojeniem. Dysponowała samolotami, siłami pancernymi i artylerią. Górowała także osiągnięciami militarnymi, samodzielnie wyzwoliła Jugosławię. Druga pod względem wielkości, była partyzantka radziecka ok. 250 tys. – 350 tys, partyzantów, w tym 12 tys. Polaków.

Zaś AK była prawdopodobnie trzecią największą partyzantką w okupowanej Europie. AK to przede wszystkim lekka partyzantka bez ciężkiego sprzętu. Liczba 300-400 tys. partyzantów AK jest problematyczna. Ta liczba to mnożenie stanów teoretycznych przez liczbę oddziałów. W rzeczywistości była pewnie o połowę mniejsza. Wszystkie polskie organizacje podziemne są bardzo przeszacowane. Nawet zakładając tą liczbę to ogólna liczba członków/sympatyków, bo w oddziałach zbrojnych było kilkadziesiąt tysięcy osób, ze względu na dostępność broni. Należy szanować uczestników walczących w Armii Krajowej, ale też trzeba popatrzeć na naszą historię obiektywnie bez mitów.

źródła i literatura do tematu:

„Jugosławia 41-45” Bogdana Antoniego Salateckiego (seria Największe Bitwy XX wieku) wyd. Altair rok wydania 1998.

http://www.vojska.net/eng/world-war-2/yugoslavia/

Miranda Jakiš „Partisans in Yugoslavia. Literature”, Film and Visual Culture. transcript Verlag.

Janusz Piekałkiewicz, „Leśna armia Rosji. Szpiedzy, agenci, żołnierze. Tajne operacje II wojny światowej.”, Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski.

Jan Ciechanowski, Powstanie Warszawskie. Zarys podłoża politycznego i dyplomatycznego.

Reklamy

3 comments on “Mit o AK: „Największa podziemna armia w okupowanej Europie”.

 1. Temat ważny i ciekawy…

  Polubienie

 2. Hmm byla mowa o największej podziemnej armi a wydaje mi się żepartyzantka jugosłowiańska była praktycznie jawna… Bardziej do porównania z naszym Hubalem niż z AK

  Polubienie

  • AK niejawna? Ciekawe szkoda, że bzdury opowiadasz. Armia podziemna czyli partyzankta, a AK nie była największą partyzanktą w okupowanej Europie. Chyba mylisz struktury podziemne PPP ze oddziałami zbrojnymi czyli partyzantką AK.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: