Dodaj komentarz

Czescy archeolodzy wykopali egipską łódź sprzed 4,5 tys. lat

Łódź Abusir

Łódź z Abusir, fot. Egipskie Ministerstwo Kultury

Zespół czeskich archeologów podczas prac wykopaliskowych w mastabie w Abusir niedaleko Kairu, wykopał z piasku pozostałości egipskiej łodzi sprzed 4,5 tys. lat.

Odkrycia dokonała grupa archeologów  z Uniwersytetu Karola w Pradze, którzy pracują od 2009 roku przy wielkiej mastabie Abusir. Mastaba dawna forma grobowca w kształcie ściętego ostrosłupa na planie prostokąta, przypominająca podstawę piramid. Staroegipski grobowiec położony jest niespełna 3 km na północ od słynnego stanowiska Sakkara i około 30 km od Kairu.

Mastaba Abusir, fot. Egipskie Ministerstwo Kultury

Podczas tegorocznych prac oczyszczania w południowej części kompleksu grobowca z piasku natrafili na przysypaną drewnianą łódź o długości 18 metrów. Znaleziono też obok łodzi ceramikę. Obydwa zabytki są datowane na okres około 2650–2550 lat p.n.e. czyli  z końca III i początku IV dynastii.

Łódź zachowała w doskonałym stanie, dzięki zakonserwowaniu przez piasek. Świadczy o tym, że deski są wciąż są połączone za pomocą drewnianych kołków i całością związane liną. Prawdopodobnie została zbudowana z cedru lub akacji.

Prace wykopaliskowe w Abusir, fot. Egipskie Ministerstwo Kultury

Łódź znajduje się 12 metrów od grobowca. Umiejscowienie łodzi oraz jej rozmiary skłaniają badaczy do wniosku, że ma ona związek z grobowcem. Łódź zbudowano prawdopodobnie dla osoby, dla której przeznaczono także mastabę. Na jednych z naczyń znajduje się imię „Król Houni z III dynastii”. Nie ustalono czy ma on związek z odkrytą łodzią. Bdacze sadzą, że łódź nie należał do faraona, ale do równie ważnej osoby.

Znaleziona łódź jest unikatowa, gdyż większość do tej pory egipskich łodzi nie zachowała się całości lub jedynie w częściach. Wyjątkiem jest łódź Króla Khufu. – Znalezisko jest unikatowe, ponieważ łodzie o tym charakterze, składane w ziemi jako dary pogrzebowe, budowane były wyłącznie dla elity, w tym dla członków rodziny faraona. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że na cmentarzysku znajduje się więcej łodzi, które wyłonią się spod piasku w trakcie prac w kolejnych sezonach. Byłaby to prawdziwa sensacja archeologiczna – wyjaśnia kierujący wykopaliskami dr Miroslav Barta.

Zrekonstruowana łódź Khufu, Egipt, Giza, źródło: wikimedia commons

Badacze z czeskiej Instytutu Egiptologii planują przy pomocy ekspertów z Instytutu Archeologii Morskiej Texas A&M University, dokładniej przebadać łódź – Spodziewamy się, że zbadanie łodzi odkrytej w Abusir pozwoli wyjaśnić, czy takie łodzie kiedykolwiek pływały po Nilu, czy też miały jedynie znaczenie religijne – podsumował Barta.

Na podstawie poszukiwacze.orgAncient Origins

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: