Dodaj komentarz

„Brązowa głowa krolówej” z Ife

brązowa głowa z koroną z Ife1

Brązowa głowa królowej, fot. Karin L. Willis

Dziś z ciekawostek będzie dotyczyło historii sztuki afrykańskiej Ife i tzw. „Brązowej głowy królowej”. 🙂

Głowa przedstawia afrykańską królową z diademem. Ma 24 cm wysokości. Została wykonana na przełomie XIV i XV wieku przez nigero-kongijski lud Joruba i jest zaliczana do tzw. „brązów z Ife”.

Głowę wykopano w 1938 roku przy okazji prac ziemnych, na miejscu zburzonego w połpowie XIX w. Pałacu królewskiego Oni Wunmonije, wraz z innymi 16 metalowymi głowami oraz  przedmiotami z terakoty i kamienia.

Twórczość (Sztuka) Ife to klasyczny okres sztuki Nigerii, datowany szacunkowo na XIII – XV w. Skarby z tego okresu znajdywano również w sąsiadujących miejscowościach Tada, Ese, Olokun-Walode, Ita-Yemoo czy Igbo-Ukwi.

Miasto Ife skąd pochodzą metalowe głowy, była zwana niegdyś „Czarnymi Atenami”. Ife było i pozostaje głównym ośrodkiem ich tradycyjnego kultu, co wynikało z jorubskiej mitologii. Było także jednym z głównych miast-państw dawnego państwa Jorubów.

Wbrew nazwie metalowe głowy z Ife nie były wykonane z brązu, lecz z mosiądzu (czyli stop miedzi, cynku, ołowiu i cynku), charakterystyczną dla Afryki Zachodniej techniką wosku traconego.

Metalowe głowy Ife nie miały ukształtowanego zarostu ani włosów. W odlewach pozostawiono rzędy drobnych otworków do mocowania peruk i zarostów z włosów, włókna lub małych perełek, które przy wielu z nich znaleziono. Twarze często zdobią wąskie prążki, występujące również w rzeźbach terakotowych, których było więcej niż metalowych głów.

Prawdopodobnie brązy z Ife przedstawiały zmarłych i służyły w sanktuariach poświęconych kultowi zmarłych lub były wykorzystywane do zastępczych ceremonii pogrzebowych. Niektóre z brązów (przedstawiające całe sylwetki ludzkie) prawdopodobnie wykorzystywano w rytuałach związanych z ofiarami z ludzi.

Brązy z Ife cechuje niezwykły dla sztuki afrykańskiej realizm.. Mimo wielkiego realizmu, widoczne są tendencje do idealizacji, a także stylizacja pewnych elementów rzeźb. Brązy z Ife obok brązów z Beninu zalicza się do najwspanialszych osiągnięć sztuki afrykańskiej. Obecnie głowa znajduję się nigeryjskim Muzeum Narodowym w Lagos.


Literatura:

Alina Trojan, „Sztuka Czarnej Afryki. Dzieje, kultura, wierzenia”, wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa ,1973.

Jadwiga Lipińska, Kazimierz Michałowski, „Encyklopedia sztuki starożytnej: Europa, Azja, Afryka, Ameryka”, Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1998.

źródła: afryka.orgThe Guardianquizlet.comBBC

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: