Dodaj komentarz

Borsuk odkrył grobowiec łucznika w pobliżu Stonehenge

Borsuk i zabytki z brązu

Niedaleko słynnego kręgu Stonehenge odkryto grobowiec łącznika z epoki brązu sprzed 4 tys. lat. Jednak co ciekawe niezwykłą odkrywcym okazał się przypadkiem… borsuk. Wśród znalezionych eksponatów znalazły się m.in. narzędzia do prostowania strzał, oraz fragmenty naczyń ceramicznych.

Odkrycie miało miejsce na terenach wojskowych w okolicyu Netheravon, które znajduję się zaledwie 8 km na północny-wschód od słynnego Stonehenge. Borsuk-archeologa wydobył fragmenty glinianych urn i naczyń ceramicznych.

Fragmenty naczyń ceramicznych, fot WSHC

Wkrótce pewien przechodzień Tom Theed zauważył dziwny wykop i wystające z niego artefakty. O znalezisku poinformował  archeologów, którzy rozpoczęli prace wykopaliskowe i wydobyli resztę przedmiotów.

Fragment urny ze śladami pazurów borsuka, fot. WSHC

Oprócz popękanej urny, na której ślady pazurów borsuk-archeolog, archeolodzy odnaleźli w pochówku, brązową piłę, miedziane dłuto ze świetnie zachowaną rękojeścią wykonaną z kości, kamienny karwasz chroniący ramię przed uderzeniem cięciwy oraz kamienie służące do prostowania drzewca strzały. – Tak bogate znalezisko jest czymś wyjątkowym. Te niezwykle cenne przedmioty pochodzą ze wczesnej epoki brązu czyli lat z około 2200-2000 r. p.n.e. – opowiada archeolog Richard Osgood, który kierował pracami wykopaliskowymi.

Miedziane dłuto ze zachowaną rękojeścią z kości, fot. WSHC

Choć w tym przypadku archeolodzy mogą być wdzięczni za pomoc, borsuki przeważnie niszczą stanowiska archeologiczne. –  Borsuki często naruszają prehistoryczne stanowiska. Nie używają delikatnych miotełek i narzędzi archeologicznych. Na szczęście borsuk nie spowodował zbyt wiele uszkodzenia przedmiotów i dowodów działalności borsuka są ślady pazurów na fragmencie glinianej urny. – powiedział Osgood. Prace wykopaliskowe w tym przypadku zostały przyspieszone właśnie z powodu niszczycielskiej działalności borsuków.

Kamienny karwasz chroniący ramię przed uderzeniem cięciwy oraz kamienie służące do prostowania drzewca strzały, fot. WSHC

Badacze są zdania, że grobowiec należał do łucznik lub do osoba, która była wytwórcą łuczniczego wyposażenia. Znaleziska są podobne do tych znalezionych w grobowcu łącznika z Amesbury.

Hrabstwo Wiltshire, gdzie znajduje się Stonehenge, jest niezwykle interesującym miejscem dla uczonych. W 2013 roku żołnierze pomagający przy pracach wykopaliskowych odkryli tam grobowiec 27 wojowników pochodzący z VI wieku. W tegorocznych wykopaliskach, również uczestniczyło wojsko

Obecne znalezione przedmioty zostaną opisane, poddane konserwację, a następnie znajduję się w Muzeum Wiltshire w Devizes

Na podstawie BBC, Daily MailWiltshire & Swindon History Centre,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: