Dodaj komentarz

Kobiety ze Stonehenge miały wysoki status społeczny

Stonehenge

Stonehenge, fot. Tumblr

Brytyjscy badacze przeanalizowali szczątki należące do miejscowej elity z czasów neolitu, które znajdowały w pobliżu słynnego Stonehenge. Analiza wykazała, że w pochówku spoczywa więcej kobiety niż mężczyzn. To z kolei może sugerować, że kobiety odgrywały istotną rolę w swojej społeczności i miały takie same prawa co mężczyźni. Sensacyjne wyniki badań zmieniają nasz dotychczasowy pogląd na temat społeczeństwa neolitycznego.

Odkrycie w Stonehenge wspiera teorię, że było to miejsce pochówku elity. W całym Stonehenge w późnym neolicie i w epoce miedzi pochowano 100-200 osób. Dawne neolityczne społeczności chowały spalone szczątki zmarłych w 56 wykopach w tzw. jamach Aubreya, umieszczonych wzdłuż wewnętrznej krawędzi wału otaczającego Stonehenge.

Już w lata 20-tych XX wieku badacz Willam Hawley zbadał ponad jamę numer 7, w której znalazł skremowane ludzkie szczątki. Niestety ówczesna nauka nie uniemożliwiła dalsze badania. Hawley zakopał je ponownie, mając kiedyś nadzieje, iż w przyszłości będzie można przeprowadzić uzyskać więcej informacji na ich temat.

Okręgi na czerwono, miejscach w jamach, w których Hawley znalazł szczątki ludzkie. Adam Stanford

W 2008 roku zespół archeologów pod kierunkiem Mike’a Pittsa podjął się ponownie przebadania szczątków. Niestety Hawley przemieszał jednak szczątki, co spowodowało, że współcześni archeolodzy musieli spędzić wiele czasu na przypisaniu kości do konkretnych osób. W sumie wydobyto 45 kilogramów skremowanych kości. Segregowanie i badanie szczątków zajęło bardzo długo bo, aż cztery lata.

Wykopaliska w 2008 roku, fot. Mike Pitts

Trudnej i żmudnej analizy antropologicznej podjęła się Christie Willis z londyńskiego University College. Badaczka analizowała każdy fragment kości za pomocą tomografii komputerowej. Płeć określono na podstawie rozmiarów przewodu słuchowego zewnętrznego, który z kolei określono dzięki rozmiarom fragmentu kości skroniowej. Jest to gęsta wytrzymała kość, która często była w stanie przetrwać neolityczną kremację i była możliwa do zidentyfikowania. Zidentyfikowano łącznie 23 osoby, w tym 14 kobiet oraz 9 mężczyzn.

Przewaga kobiet jest sporym zaskoczeniem. Dotychczas w innych neolitycznych grobowcach i pochówkach przeważali głownie mężczyźni. Co prawda najnowsze odkrycie nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi czy większość osób pogrzebanych w Stonehenge stanowiły kobiety, ponieważ dane dotyczą tylko 23 osób spośród ponad 200. Niemniej jest pewne, że kobiety panie należały do miejscowej elity oraz miały równe szanse co mężczyźni by spocząć w jednym miejscu

Zdaniem badaczy krąg w Stonehenge mógł być bardzo elitarnym cmentarzyskiem, przeznaczonym dla niewielu osób. Jednak naukowcy nie są w stanie powiedzieć co tym decydowało czy przynależność do danego rodu czy ze względu na funkcje lub zasługi. Większość pochówków wokół Stonehenge, znajduję się na równie Salisbury. Kopce i grobowce pochodzą z różnych okresów

Rysunek przedstawiając Stonehenge. Na czerwono zaznaczono pochówki, autor Mike Pitts

Badacze również ustalali wieku szczątków z jamy numer 7 za pomocą metody datowania radiowęglowego. Datowanie wykazało, że szczątki najstarsze szczątki pochodzą z 3100 r. p.n.e., a najmłodsze z 2140 r. p.n.e., co z kolei oznacza, że cmentarzysko jest starsze niż do tej pory uważano i powstało wcześniej niż kamienny krąg.

Wyniki badań zmieniają naszą dotychczasową wiedzę o społeczeństwach neolitycznych. Wiele dowodów historycznych i archeologicznych pokazuję jak w przeszłości różnych okresach status kobiet ulegał znacznym zmianom.

Na podstawie: DailyMailBBCInternational Business Times

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: