Dodaj komentarz

W Wałbrzychu znaleziono dzbany z ponad 1300 monetami

Wałbrzych monety2

Srebrne czeskie grosze, fot. Urząd Miejski w Wałbrzychu

Jeden z mieszkańców Wałbrzycha na Dolnym Śląsku na kraju natrafił na dwa dzbany z ponad 1300 średniowiecznymi srebrnymi monetami. Znalazca przekazał skarb do urzędu miejskiego. Prawdopodobnie monety są czeskimi groszami.

Młody mężczyzna w lesie na granicy Wałbrzycha i Boguszowa-Gorc, znalazł dwa dzbany z monetami, jeden z dzbanów był potłuczony. Mężczyzna przyszedł ze skarbem pełnym monet w środę (3 lutego b.r.) do biura rzeczy znalezionych w wałbrzyskim urzędzie miejskim. – Są mocno zaśniedziałe. To cienkie blaszki o średnicy 27 mm. Wszystkie są do siebie podobne. Dopiero czyszczenie pozwoli na wykazanie różnic. Na razie przyjmujemy, że to jeden zbiór – mówi Romuald Owczarek, który przyjął zgłoszenie o znalezisku. Urzędnicy powiadomili już konserwatora zabytków.

Wałbrzych monety 3

Srebrne czeskie grosze w dzbanie, fot. Urząd Miejski w Wałbrzychu

W dzbanach znajdowało się 1385 średniowiecznych srebrnych monet. – Tak okazałego znaleziska, jak dotąd nie mieliśmy – mówi Andrzej Grudzień rzecznik urzędu miejskiego w Wałbrzychu. Znalazca monet chciał pozostać anonimowy.

Wałbrzych monety

Dzban i srebrne czeskie grosze, fot. Urząd Miejski w Wałbrzychu

Ze wstępnych ustaleń wynika, że są to czeskie grosze z XIV lub XIV wieku. – Srebrne monet przekażemy wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, który je oceni i skataloguje. Dokona także ich wyceny – mówi Grudzień. Cenny jest także gliniany garniec, który przez lata zachował się w nienaruszonym stanie. – Będziemy zabiegali o to, aby skarb pozostał w Wałbrzychu –podsumował Grudzień

Grosze czeskie, zwane także praskimi zostały wprowadzone przez Wacława II około 1300 roku. Była jedną z najpopularniejszych monet obiegowych w średniowiecznej środkowej Europie.

Grosz praski Wacława II, rewers, źródło: wikimedia commons

Podstawą jej znaczenia były zasobne złoża srebra w Kutnej Horze, które pozwalały na bicie do kilkunastu milionów groszy rocznie. Żaden inny kraj regionu nie mógł sobie pozwolić na utrzymanie wartości grosza zbliżonej do grosza praskiego.

Próba Kazimierza Wielkiego z groszem krakowskim nie udała się. Małe zasoby srebra w Polsce powodowały, że koszt bicia groszy był wyższy, niż możliwa do osiągnięcia wartość rynkowa, którą narzucał grosz praski. Również grosz praski ulegał dewaluacji.

Grosz praski Wacława II, awers, źródło: wikimedia commons

Grosz praski w XIV w. opanował rynek pieniężny Śląska, Polski i Mazowsza. W XV w. zdominował również Litwę. Zdarzają się odkrycia skarbów groszy praskich, liczące kilka tysięcy sztuk tych monet (Poznań, Ozorków, Środa Wielkopolska).

Była bity do 1547 r., a bito ich nawet kilkanaście milionów rocznie. Współczesna cena grosza praskiego z początku XIV wieku w dobrym stanie zachowania II, wynosi około 250 zł.

Na podstawie Urząd Miejski w WałbrzychuRadio Wrocław

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: