Dodaj komentarz

Puchar Ptolemeuszy

A Puchar Ptolemeuszy1

Z ciekawostek warto wspomnieć o Pucharze Ptolemeuszy nazywany też Kielichem lub Wazonem Ptolemeuszy (fr. Coupe des Ptolémées)Jest to piękny puchar z dwoma uchwytami, który został wykonany z onyksu kantharos. Jest przyozdobiony motywami związanymi z kultem Dionizosa z obu stron. Ma wymiary 8,5 cm wysokości, 12,5 cm średnicy. Prawdopodobnie kielich został wyrzeźbiony w Aleksandrii w Egipcie.

Niegdyś uważano, że powstał w okresie hellenistycznym około 250 r. p.n.e, a obecnie uważa się, że powstał w I w. n.e. Jednak do dzisiaj trwa spór wśród historyków, kiedy powstał.

Francuski historyk z XVII wieku Jeana Tristan de Saint-Amant, uważa, że wazon został stworzony dla procesji pogrzebowej Ptolemeusza II Filadelfosa, który był drugim władcą Egiptu z dynastii Ptolemeuszy. Z kolei E. Babeblon był zdania, że powstał w przedziale lat 305 p.n.e. do 30 r. n.e.. Z kolei według innych  że powstał w I lub II w. n.e. i został wykonany przez Rzymian. Trudność z określenie okresu powstania pucharu, wynika z tego, że powstał z rzadkiego materiału.

A puchar ptolemeuszy2

Według historyka Marina Conwaya puchar należał do  król Franków i Longobardów, cesarza rzymskiego Karola I Wielkiego, potem do francuskich królów, którzy przekazali go opactwu w Sant-Denis. Puchar sporadycznie był używani podczas komunii świętej do picia wina oraz był wykorzystywany w trakcie koronacji francuskich królów. Do września 1791 roku kielich stanowił część skarbca bazyliki Saint-Denis.

W 1804 roku puchar został skradziony przez złodziei, a niedługo potem odzyskany bez nakrycia i elementów mocujących w Holandii. Obecnie puchar znajduję się w dziale muzealnym Francuskiej Biblioteki Narodowej – Cabinet des Médailles w Paryżu.


Literatura:

Praca zbiorowa, Francja, seria Podróże z pasją, wydawnictwo Global PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa 2009, s. 113,

Encyklopedia sztuki starożytnej, praca zbiorowa, WAiF i Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998, s. 134,

źródło: Bibliothèque nationale de France

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: