Dodaj komentarz

Znaleziono na Krecie posągi Artemidy i Apolla

Apollo i Artemida

Greccy archeolodzy podczas prac wykopaliskowy przy willi w starożytny mieście Aptera na Krecie, odkopali dwa świetnie zachowane półmetrowe posągi Artemidy i Apolla. Prawdopodobnie pochodzą z I-II w. n.e.

Statua Artemidy, patronki miasta Aptera, jest w bardzo dobrym stanie zachowana. Ubrana jest w krótką tunikę. Została wykonana z brązu, a jej z oczy z białego materiału, który dobrze się zachował

Front posągu Artemidy, fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Artemida była w mitologii greckiej, córką Zeusa i Leto (Latony), siostrą bliźniaczką Apolla. Należała do grona 12 bogów olimpijskich. Bogini-dziewica. Uważano ją za boginie łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności; wielka łowczyni oraz za boginię płodności, niosącą pomoc rodzącym kobietom.

Tył posągu Artemidy, fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Atrybutami Artemidy były łuk, strzały i kołczan, a ulubionym zwierzęciem łania. Jej ukochanym terenem łowieckim była Arkadia – dziewicza kraina wzgórz i zalesionych kotlin. Bliskie pokrewieństwo z Apollem, a także afirmacja życia spowodowały, że uznano ją za wielką miłośniczkę tańca i muzyki.

Posąg Apolla zawiera mniej szczegółów, niemniej jednak wykonany jest z dużym artyzmem. Został wykonany z Marmuru.

Posąg Apolla, fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Apollo urodził się na wyspie Delos. Był bliźniaczym bratem Artemidy. Uważany za boga piękna, światła, życia, śmierci, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz. Przebywał na Parnasie, skąd zsyłał natchnienie.

Cokół posągów, fot. Greckie Ministerstwo Kultury

Obydwa posągi mierzą z cokołem ok. 53 cm (bez cokołu około 35 cm). Wiek obu posągów badacze szacują na I-II w. n.e. Prawdopodobnie oba posągi zostały wykonane poza Kretą i przywiezione w celach dekoracji jednej z rzymskich rezydencji w mieście.

Starożytne ruiny aptery, fo. wikimapia.org

Ruiny starożytnego miasta Aptera leżą w pobliżu wioski Megala Chorafia na wschód od miasta Chania.Miasto zostało założone na wzniesieniu górującym nad zatoką Souda i równiną Armeni, w zachwycającej scenerii wyrastających na południu gór Lefka Ori. Okres jego wielkiej świetności przypada na epokę hellenistyczną (330-68 p.n.e.), ale pod późniejszymi żadami Rzymian Aptera rozkwitła z jeszcze większa silą.

Po okresie panowania rzymskiego, miejscem tym władali Bizantyjczycy wtedy to Aptera przeszła pod kuratelę klasztoru Iera Moni z Patmos. Aptera została zniszczona w VII w. n.e. przez trzęsienie ziemi. Podczas okupacji tureckiej, powstała imponująca twierdza, górującą nad Zatoką Souda.

Do dziś można tu zobaczyć fragmenty opasujących wzgórze murów akropolu z okresu hellenistycznego i liczne pozostałości z okresu panowania rzymskiego – sklepione łukowo cysterny i termy, pozostałości willi patrycjuszy.

Na podstawie komunikatów prasowych Greckiego Ministerstwa Kultury, Greek Reporter oraz  Ekathimerini

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: