Dodaj komentarz

Francja zwraca Kambodży głowę z posągu Harihary

głowa pomnika Harihary

Powrót głowy Harihary do kambodżańskiego Muzeum Narodowego, fot. Siv Channa/The Cambodia Daily

Francji zwróciła Kambodży ściętą głowę z posągu hinduskiego bóstwa Harihary. Głowa z zabytkowego posągu z VII wieku, została wywieziona ponad 130 lat temu czyli za czasów, gdy Kambodża była jeszcze francuską kolonią. Uroczyście połączono ponownie głowę z korpusem posągu.

Około 1882 lub 1883 roku, francuscy archeolodzy pod nadzorem francuskiego przedstawiciela kolonialnego Kambodży Etienne’a Aymoniera znaleźli w kambodżańskiej świątyni Phnom Da w prowincji Takeo głowę posągu hinduskiego bóstwa Harihary z VII wieku. Kawałek zabytkowego pomnika został, wkrótce wywieziony w 1886 roku do Francji, gdzie trafił do paryskiego Muzeum Guimet. Władze francuskiego postanowiły zwrócić 130 lat fragment posągu.

Władze Kambodży od ponad 10 lat negocjowały zwrot fragmentu zabytkowego posągu. Ostatecznie udało się. 21 stycznia uroczyście zaprezentowano przed siedzibą w Muzeum Narodowym w Phom Penh zwróconą głowę pomnika.

Hindu-harihari-head-statue

Uroczyste ponownie połączenie głowy z tułowiem, fot. Samrang Pring/Reuters

W wydarzeniu brało ponad 200 rządowych oficjeli, zagranicznych przedstawicieli innych państw, ambasadorzy oraz muzealnicy. – Ponownie po 130 latach połączono głowę z tułowiem posągu, odczuwamy to jako ponowne połączenie duszy matki z naszym dziedzictwem narodowym. – powiedział Thai Noraksathya – rzecznik kambodżańskiej Ministerstwa Kultury.

Fot. Samrang Pring/Reuters

Harihara jest synkretyczne bóstwem hinduistycznym, będący połączeniem Wisznu i Śiwy. Łączy odrębne zazwyczaj tradycje wisznuizmu i śiwaizmu. Hari odnosi się do Wisznu, Hara do Śiwy. Jest popularnym bóstwem szczególnie wśród tych hinduistów, którzy pragną powiązać ze sobą dwie różne tradycje jakimi są wisznuizm i śiwaizm. Kult był najbardziej popularny w VI i VII w, również na terenie Kambodży.

Zwykle „wisznuicka” część bóstwa znajduje się po prawej, a „śiwaicka” po lewej stronie obserwatora. Na licznych przedstawieniach Harihara w swojej prawej ręce trzyma trójząb – atrybut Śiwy, natomiast w lewej ręce konchę lub dysk – atrybut Wisznu. Po lewej stronie widoczny jest Nandi – byk, na którym Śiwa podróżuje, po prawej Lakszmi – towarzyszka Wisznu. Czasami zamiast byka, Śiwa przedstawiany jest z ganą czyli jednym ze swoich poddanych-wojowników.

Kambodża w ciągu ostatnich starała się o zwrot wywiezionych lub zrabowanych dóbr materialnych z krajów. W ostatnich trzech lata, udało się odzyskać kilka posągów z amerykańskich muzeów oraz od prywatnego kolekcjonera z Norwegii.

Na podstawie Cambodia DailyCNN

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: