Dodaj komentarz

Królowa Neith-Hotep nie była żoną lecz regentką

Hieroglify Wadi Ameyra

Zdjęcia i szkic rysunków wykonana, autor: D. Laisney, przedstawiają zapis dotyczący królowej Neith-Hotep

Archeolodzy przebadali ponownie wyryte w skale inskrypcje sprzed około 5000 lat  w Wadi Ameyra na pustyni Synaj. Wedle jednej z inskrypcji królowa Neith-Hotep była regentką młodego faraona Dżera, a nie żoną faraona Narmana jak do tej pory sądzono. 

Wadi Ameyra na pustyni Synaj, fot. D. Laisney,

Ponad 60 rysunków oraz inskrypcji skalnych zostało odkrytych w 2012 roku. Zdaniem badaczy zostały wyryte przez ekspedycje górnicze, wysyłane przez faraonów do pracy w kopalniach miedzi i turkusu. Jednak po rządach Reneba trasy ekspedycji uległy zmianie. Odkrycie odsłoniło wcześniej nieznane szczegóły historii starożytnego Egiptu zwłaszcza historii miasta Memfis.

Inskrypcje wykute w skale, fot. D. Laisney,

Archeolodzy szacują, że najstarsze z inskrypcji mają około 5200 lat, a natomiast najmłodsze z około 4800 lat, które wspomina o faraonie zwanym Nebra, drugim faraonie z II dynastii. – Wyryte inskrypcje były prawdopodobnie obwieszczenie informującym, że państwo egipskie jest właścicielem tych ziem – tłumaczy Pierre Tallet, profesor z Uniwersytetu Paryskiego.

Zdjęcia i szkic rysunków wykonana, autor: D. Laisney

Najciekawszych z napisów dotyczy królowej o imieniu Neith-Hotep, która stała się władczynią Egiptu około 5000 lat temu, tysiące lat przed najbardziej znanymi nam Hatszepsut lub Kleopatrą VII. Egiptolodzy dotychczas uważali, że Neith-Hotep była żoną faraona Narmera. Jednak z jednej z inskrypcji dowiadujemy się, że tak nie było, gdyż tak naprawdę rządziła Egiptem, jako regent młodego faraona Dżera.

Innym bardzo ważnym zapis mówi w Wadi Ameyra, że miasto Memfis zwane jako „Miasto Białych Ścian” jest znaczniej starsze niż do tej pory sądzili egiptolodzy. Greccy i rzymscy historycy, m.in. Herodot, twierdzili, że zostało ono zbudowane przez mitycznego króla Menesa, którego egiptolodzy często uważali za Narmera, tymczasem inskrypcja pokazuje, że starożytne miasto istniało jeszcze przed narodzinami tego władcy. – Mamy w Wadi Ameyra inskrypcję, w której wymienia się nazwę Inebu-hedż (Białe Mury); jest ona związana z imieniem Iry-Hora, króla władającego Egiptem dwa pokolenia przed Namerem. – wyjaśnia Tallet.

Zdjęcia i szkic rysunków wykonana, autor: D. Laisney

Archeologów udało się odnaleźć kilka opisów i rysunków dotyczących łodzi. Wśród trzech wymienionych łodzi udało się zidentyfikować „Królewski Serekh” wygląda on jakby to była kabina na tych łodziach. Jednak łodzie różnią się od tych które znajdowano wcześniej zakopane w piramidach faraonów, gdyż są one znacznie bardziej prymitywne, co oznacza, że mogą pochodzić z dużo wcześniejszego okresu.

Zdjęcia i szkic rysunków wykonana, autor: D. Laisney

Te niezwykle odkrycia przedstawiają kilka nowych aspektów, dotyczących faraonów i starożytnego Egiptu, o których nie wiedzieliśmy oraz obalają wcześniejsze hipotezy.

Na podstawie Live Science

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: