Dodaj komentarz

Znalezione w soborze listę zabójców księcia Andrzeja I Bogolubskiego

Sobór Przemienienia Pańskiego w Peresławiu Zaleskim i lista

Sobór Przemienia Pańskiego w Peresławiu Zaleskim, fot. vlador.com

Grupa rosyjskich konserwatorów zabytków pracująca wewnątrz soboru Przemienienia Pańskiego w Peresławiu Zaleskim dokonała sensacyjnego odkrycia. Znalazła na jednej ze ścian listę zawierającą nazwiska dwudziestu zabójców i spiskowców, biorących udział w 1174 roku w zamachu na wielkiego księcia włodzimierskiego Andrzeja I Bogolubskiego. Odkrycie rzuca nowe światło na jedną z najbardziej tajemniczych zagadek XII-wiecznej Rosji.

Sobór Przemieniania Pańskiego znajduje się w Peresławiu Zaleskim, w obwodzie jarosławskim, 60 km na zachód od Moskwy. Grupa rosyjskich konserwatorów wewnątrz soboru podczas prac remontowych na wschodniej ścianie natrafiła na napis zawierający listę morderców władcy Księstwa Włodzimiersko-Suzdalskiego – księcia Andrzeja I Bogolubskiego. – Przypuszczamy,  że napis był rodzajem ogłoszenia, komunikatu dotyczący morderstwa księcia – mówi profesor Aleksiej Gippius z Rosyjskiej Akademii Nauk,

lista zabójców

Lista zabójcy i spiskowców księcia Andrzeja I Bogolubskiego, fot. Discoverynews

Inskrypcja zawiera się w dwóch kolumnach. W prawej pisze: „W miesiącu czerwcu 29 książę Andriej został zamordowany przez swoją służbę. Wieczna pamięć o nim i wieczna jego męka…” (tekst się urywa). Z kolei lewa zawiera listę dwudziestu nazwisk osób biorących udział w zamordowaniu księcia, z czego trzy nazwiska są znane z wcześniejszych zapisków historycznych. Pozostałe nazwiska nie były znane, aż do dzisiaj dzięki odkryciu inskrypcji. Wśród spiskowców byli między innymi: Iwka, Petrko, Stiriłata.  Dalej znajduje się krótki opis przebiegu morderstwa, a na końcu pojawia się stwierdzenie: „To są mordercy Wielkiego księcia Andrieja. Niech będą przeklęci!”

Andrzej I Bogolubski (1111-1174) , źródło: wikimedia commons

Andrzej I Bogolubski (ros. Андрей Юрьевич Боголюбский) był jednym z najwybitniejszych książąt ruskich. Urodził się ok. 1111 r., był synem założyciela Moskwy Jerzego Dołgorukiego oraz wnukiem wielkiego księcia Rusi Kijowskiej Włodzimierza II Monomacha. Po śmierci ojca w 1157 roku został księciem rostowsko-suzdalskim. Uważał Zalesie (rejon grodów Rostów, Suzdal, Włodzimierz nad Klaźmą) za gł. ośrodek swego państwa, które usiłował rozszerzyć, podporządkowując mu sąsiednie dzielnice i przybierając tytuł wielkiego księcia. Skutecznie ograniczał przywileje Nowogrodu Wielkiego i wpływy stołecznego Kijowa, który ostatecznie zdobył i spustoszył w 1169 roku, eliminując starą stolicę z walki o hegemonię. Przeniósł stolicę do Włodzimierza nad Klaźmą, wzniósł w niej oraz w swojej rezydencji podmiejskiej Bogolubowo szereg monumentalnych budowli na wzór Kijowa i Nowogrodu. Wzniósł m.in. w końcu lat 50. XII w. kompleks zamkowy z cerkwią Narodzenia Matki Bożej, przy której prawdopodobnie utworzył męski monaster. Tradycja cerkiewna przypisuje mu widzenie Matki Bożej, po którym powstała Bogolubowska Ikona Matki Bożej. Upięknił gród bogatymi chramami. Ożenił się z córką bojarzyna Kuczki.

Bogulubowska ikona Matki Bożej znajdująca się w soborze, źródło: wikimedia commons

Bogolubski starał się ograniczyć znaczenie polityczne bojarów w swoich księstwach oraz wymuszał bezwzględne posłuszeństwo podległych mu książąt. Na równych zasadach karał chłopów i bojarów. W połączeniu z charakterem księcia, który znany był ze swego nieopanowania, spowodowało to powstanie w otoczeniu księcia spisku.

W nocy z 28 na 29 czerwca 1174 roku w Bogoliubowie koło Włodzimierza, dwudziestu spiskowców do których należeli m.in. Jakim Kuczkowicz, jego zięć Piotr Frołowicz i klucznik Ambał, wyłamało drzwi do sypialni książęcej. Andrzej próbował schwycić miecz wiszący w komnacie na ścianie, ale okazało się, że oddany spiskowcom klucznik przezornie go usunął. Bardzo silny fizycznie książę długo walczył w ciemnościach z tłumem pijanych bojarów (wcześniej pili wino w miodnicy), uzbrojonych w dzidy i miecze. Wreszcie zabójcy odeszli sądząc, że książę nie żyje, lecz on zdołał jeszcze zwlec się na dół. Słysząc jęki, spiskowcy zapalili pochodnie, odnaleźli Andrzeja siedzącego i zmasakrowali do reszty.

sobór

Sobór Przemienienia Pańskiego w Peresławiu Zaleskim latem, fot. anechaev.org

W obronie władcy wybuchło powstanie, które z trudem zostało stłumione. 4 lipca ciało zamordowanego przeniesiono do Włodzimierza i pogrzebano w soborze Zaśnięcia Matki Bożej. Od razu zaczęto uważać go za lokalnego świętego.- Zabójstwo księcia było jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń drugiej połowy XII wieku – mówi Mikołaj Makarow dyrektor Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk. Zabójstwo było wynikiem konfliktu wśród elity politycznej. – Jednak szczegóły tych konfliktów, które są często interpretowane jako zderzenie władzy książęcej ze szlachtą są nam nieznane – dodał Makarow.

Badacze nie są w stanie powiedzieć, kiedy dokładnie po śmierci Andrzeja I Bogolubskiego pojawił się napis. Prawdopodobnie teksty o tym wydarzeniu zostały zamieszczone na ścianach cerkwi w innych częściach kraju. – Obecnie graffiti uznaję się często za akt wandalizmu, ale dawniej w średniowieczu umieszczanie napisów na ścianach domów i kościołów pełniło rolę węzła komunikacyjnego – podsumował Gippius

Na końcu warto dodać, że 15 października 1702 roku otwarto grób księcia i stwierdzono, iż ciało nie uległo rozkładowi. Obecnie jako Święty otoczony jest kultem w Rosji i państwach ościennych.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie Ancient OriginsNews Discovery

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: