Dodaj komentarz

Ślady obecności człowieka w Arktyce sprzed 45 tys. lat

 

Polowanie na mamuta w Arktyce

Polowanie na mamuta włochatego w Arktyce, źródło: Getty Images

Rosyjscy badacze znaleźli ślady polowania człowieka na mamuta włochatego z euroazjatyckiej części Arktyki sprzed 45 tys. lat. To oznacza, że człowiek żył w Arktyce dużo wcześniej niż do tej pory sądzono.

Dorzecze Jeniseju, źródło: wikimedia commons

W 2012 roku, 11-letni chłopiec Jewgienij Solinder podczas spaceru po wschodnim brzegu Zatoki Jenisejskiej w północno-środkowej Syberii (pod kręgiem polarnym wyznaczającym południowe granice Arktyki), natrafił na szczątki mamuta włochatego.

Sergiej Gorbunow, badający szczątki mamuta, nazwanego „Żenią”, fot. W. Pitulko/Rosyjska Akademia Nauk

Niebawem ekipa archeologów prowadzona przez Aleksieja Tichonowa z Rosyjskiej Akademii Nauk w Sankt Petersburgu odkopała z wiecznej zmarzliny zwłoki mamuta włochatego sprzed 45 tys. lat. Jak sie okazało zwłoki były dobrze zachowane, gdyż kości były pokryte resztkami skóry. Datowanie metodą radiowęglową wykazało, że mamut pochodził sprzed 45 tys. lat. Mamuta nazwaną „Żenią”.

W tym roku badacze z z Instytutu Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk pod kierunkiem dr Władimira Pitulki oraz Aleksieja Tichonowa postanowili dokładnie zbadać zwłoki jenisejskiego mamuta. Jak się okazało badacze znaleźli liczne ślady cięć po grocie włóczni na żebrach, żuchwie i jednym z kłów mamuta. Ciosy zostały zadane z dość dużą siłą.

Są to bez wątpliwie ślady polowań człowieka na mamuty. Nie byłoby nic, dziwnego, gdyby nie to, że tą część miała  być wtedy niezaludniona. Najbliżej zlokalizowana osada od miejsca, gdzie znaleziono szkielet, znajdowała się 1,5 tys. km na południe, ale według naukowców, powstała 10 tys. lat później. Wyniki badań, więc zaskakują, co oznacza, że ludzie żyli w rejonie Arktyki 45 tys. lat temu. – Nasze odkrycie daje więcej pytań niż odpowiedzi. Wierzę jednak, że na nie odpowiemy – mówi Pitulko

Mamuty włochaty, źródło: Getty Images

Jeszcze pod koniec XX w. uważano, że ludzie zasiedlili Arktykę dopiero po rozpoczęciu ocieplenia holoceńskiego, ok. 12 tys. lat temu. Najnowsze badania dowodzą, że ludzie mogli przetrwać w zimnej Arktyce, gdyż ówczesne zlodowacenie nie dotknęło mocno Syberii. W tamtejszym klimacie żyły duże ssaki, w tym mamuty, które zapewniały pożywienie dobrze zorganizowanym łowcom epoki kamienia.

Polowanie na mamuta, źródło: Getty Images

W przetrwaniu też pomogła większa sprawność ludzi w zakresie polowań na mamuty, umożliwiła im nie tylko przetrwanie, ale też opanowanie nawet najbardziej na północ wysuniętą część arktycznej Syberii. Ludzie też mogli przemieszczać przez zamarzniętą Cieśninę Beringa, która łączyła w okresie zlodowacenia pełniła rolę lądowego mostu łączącego Syberią z Alaską, co umożliwiło dostanie się na teren Ameryki Północnej. Najstarsze dowody na obecność człowieka w Ameryce Północnej pochodzą sprzed 15 tys. lat.

Przełomowe odkrycie kwestionuje naszą dotychczasową wiedzę na temat historii człowieka.

Na podstawie: Ancient OriginsSciencemag

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: