Dodaj komentarz

Znaleziono w Chinach najstarszą na świecie herbatę

herbata-chiny-starozytnosc

Archeolodzy w grobowcu jednego z chińskich cesarzy w mieście Xian znaleziono liście herbaty sprzed około 2150 lat. Co oznacza, że jest to najstarsza herbata na świecie jaką do tej pory znaleziono oraz starsza niż wcześniejsze wzmianki na jej temat.

Zespół archeologów z Chińskiej Akademii Nauk w Piekinie pod kierunkiem dr Houyuan Lu prowadził prace archeologiczne w mieście Xian w Mauzoleum Han Yangling w grobowcu Han Jingdi (Liu Qi) (188-141 p.n.e.) z dynastii Han, panującego w latach 157-141 p.n.e. W grobowcu znaleziono ciemną zbitą masę, która mogła być liśćmi. Nie można było zidentyfikować roślin na podstawie cech morfologicznych, gdyż były w mocnym stanie rozkładu.

Zbita ciemna masa liści herbaty, fot. Houyuan Lu/Chińska Akademia Nauk w Pekinie

Masę poddano zatem specjalistycznym badaniom spektroskopowym. Badacze stwierdzili, że zawartość kofeiny, teiny oraz specyficzny kształt kryształów szczawianu wapnia odpowiadają składowi herbaty. Jednak nie byle jakiej herbaty, ale najlepszym i najdelikatniejszym pączkom z krzewu herbacianego Camellia sinensis (Herbatka Chińska), które były lepsze niż zwykłe liście herbaty. Cesarz pił napar najwyższej jakości.

Roślina Camellia sinensis (Herbatka Chińska) z jej liści cesarz Jingdi pił herbatę, fot. tumblr

Znaleziono herbata jest też jednym z pierwszych dowodów na starożytny Jedwabny szlak, który prowadził z Chin do Europy. Cesarz Jingdi był, czwartym cesarzem z zachodniej dynastii Han, który uwielbiła pić dużo herbaty. Być może dlatego liście herbaty zostały wraz z nim pochowane w drewnianym pudełku, by mógł je spożywać w życiu pozagrobowym.

jedwabny-szlak-300-pne-100-ne

Jedwabny szlak w latach 300 p.n.e. – 100 n.e., źródło: China History Podcast

Według jednej z legend początki herbaty sięgają 2737 roku p.n.e., w którym mityczny cesarz Shennong przypadkowo zaparzył pierwszy napar z liści herbaty. Prawda jest trudna do ustalenia. wiadomo, że herbatę od dawna znali Chińczycy. Najstarsze źródło o spożyciu herbaty pochodziło z 59 roku p.n.e., czyli z czasów dynastii Han. Dokument mówi o eksporcie liści herbaty z Chin do Tybetu tzw. Jedwabnym szlakiem. A najstarsza próbka jaką dysponowała pochodziła z czasów północnej dynastii Song panującej w latach 960-1127. n.e.

W grobowcu cesarza Jingdi znaleziono też terakotow figurki, fot. Houyuan Lu/Chińska Akademia Nauk w Pekinie

Oprócz liście herbaty, badacze znaleźli też proso, ryż, broń, rydwany 50 tys. terakotowych figurek oraz ceramiczne figurki. – Zidentyfikowanie herbaty w grobowcu cesarza pozwala nam rzucić nieco światła na początki jednego z ulubionych napojów świata – podsumował profesor Dorian Fuller, dyrektora Międzynarodowego Centrum Chińskiego Dziedzictwa i Archeologii.

portet cesarza Jingdi

Porret cesarza Jingdi w muzeum Xiangyang, źródło: wikimedia commons

Cesarz Jingdi był ważną postacią. Okres jego panowania i jego ojca jest określany jako panowanie Wena i Jinga i uznawany za jeden ze złotych okresów w historii Chin.

Jednakże podczas panowanie Jingdi pojawiły się pierwsze zwiastuny nadejścia bardziej niespokojnych czasów – wybuchło „powstanie siedmiu królestw” jako protest książąt przed postępującą centralizacją państwa.  Powstanie zostało stłumione dzięki geniuszowi militarnemu generała Zhou Yafu, który następnie w wyniku intryg został aresztowany przez cesarza i popełnił samobójstwo w więzieniu. Incydent ten stanowi ciemną kartę w życiu cesarza Jingdi.

Jednocześnie kontynuował politykę wewnętrzną swego ojca polegającą na łagodzeniu prawa, zmniejszył liczbę biczów wymierzanych skazańcom, kontynuował pomoc państwa dla najbiedniejszych oraz zmniejszył podatki.

Na podstawie NatureAncient Origins

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: