Dodaj komentarz

Odkryto ołtarz przedstawiający walkę syna Herkulesa z hydrą

walka-z-hydra

Mieszkańcy jednej z wiosek w Turcji w pobliżu rzeki Akçay odkryli marmurowy ołtarz, który ukazuję scenę walki syna Herkulesa – Bargasosa z potworem hydrą lernejską. Według mitologii miała ona doprowadzić do narodzin dobrego bóstwa rzecznego Harpasosa, któremu poświęcony jest ołtarz.

Do odkrycia doszło we wsi Ahatlı nad rzeką. Mieszkańcy wioski o swoim odkryciu powiadomili archeologów. Ołtarz ma wymiary 61 cm na 45 cm. Jest datowany na II w. n.e. Zdaniem archeologów sceną na ołtarzu jest trudną do zinterpretowania.  Ich zdaniem przedstawia syna Herkulesa Bargaosa, który toczy walkę potworem. Pokonanie hydry spowodują narodziny boga Harpasosa – opiekuna rzek. W czasach starożytnych rzeka Akçay nazywano dawniej  Harpasos.

oltarz-ze-scena-walki-z-hydra

Rzeźba przedstawiająca walkę Bargasosa z hydra, fot. Hasan Mala

Wyrzeźbiono na nim nagiego mężczyznę w hełmie z pióropuszem, który w prawej dłoni dzierży sztylet, a w lewej okrągłą tarczę. W prawym dolnym rogu widać skręconego wielogłowego węża.  Na ołtarzu widnieje inskrypcja po grecku, która ujawnia, że po widzeniu we śnie Flawiusz Uliades miał zbudować Harpasosowi ołtarz w zamian za wysłuchanie modlitw o dobre zbiory lub ochronę [właściciela lub jego zwierząt] przed powodziami, spadnięciem ze stromych stoków czy o uzdrowienie leczniczymi wodami – opowiadają prof. Hasan Malay z Ege Üniversitesi i Funda Ertugrul z Muzeum Archeologicznego w Aydın.

Według mitologii rzymskiej Herkules miał wykonać 12 prac, jedną z nich było stoczenie walki z hydrą lernejską w jednym z bagien w Grecji w rejonie Lerny. Po zabiciu Hydry przez Herkulesa, bagna wyschły i zamieniły się w żyzną ziemię. Mit ma wyraźnie podobieństwo z greckim mitem zgładzenie hydry lernejskiej przez Herakles.

Obraz „Herkules i Hydra”, autorstwa Antonio del Pollaiuolo, ok. 1475 r.

Jednak zdaniem archeologów ołtarz nie przedstawia Herkulesa. Raczej widniej na nim raczej Bargasos – syn Herkulesa i Barge i to on stoczył zwycięską walkę z hydrą. Warto dodać, że jedno starożytnych miast w Turcji nazywało się Bargasa.

Badacze podkreślą, że dolina rzeki z piaszczystą strefą, gdzie wiele odnóg wpływa do Harpasos, przypomina okolice Lerny. Scena z ołtarza może być przedstawieniem lokalnego mitu o walce Bargasosa z siejącą spustoszenie rzeką z wieloma dopływami. Gdy wojownik zwyciężył potwora, rzeka zmieniła się w dobre bóstwo Harpasosa.

Obecnie ołtarz znajduję się w znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Aydın.

Na podstawie Ancient OriginsLive Science

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: