Dodaj komentarz

Archeolodzy odkryli arsenał broni z czasów cara Iwana Groźnego

wies-Ignatiewskoje

Rysunek przedstawiający wojska z czasów Iwana Groźnego

Rosyjscy archeolodzy podczas prac archeologicznych poprzedzających budowę obwodnicy w Zwienigorodzie w pobliżu Moskwy, odkryli arsenał broni z czasów cara Iwana Groźnego

Do odkrycia podczas prac związanych z budową autostradowej obwodnicy Moskwy Zespół archeologów z Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk natrafił na pozostałości XVI-wiecznej wioski Ignatiewskoje, która była siedzibą bojarskiego rodu Dobryńskich. Co ciekawe jeden z jego członków odbywał służbę w powołanym w 1550 r. przez cara elitarnym oddziale synów bojarów.

Badacze odsłonili 60 budynków. W jednym z budynków znajdowała się piwnica, a w nim schowek, która okazał się arsenałem broni z XVI wieku.

Znalezione elementy broni z arsenału, fot. Instytut Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk

Arsenał składał się z hełmów, kolczugi, fragmenty szabli, pasy oraz strzał. Wszystkie bronie znajdywały się w skórzanych futerałach. – Zdobione złotem i srebrem hełmy są typowym nakryciem głowy ówczesnych bojarów. Podobne egzemplarze znajdują się w Zbrojowni kremlowskiej, Ermitażu i Państwowym Muzeum Historycznym w Moskwie – opowiada kierownik prac wykopaliskowych Aleksie Aleksiejew

Hełmy, który znajdowały się w arsenale, fot. Instytut Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk

Ponadto archeolodzy znaleźli też fragmenty namiotów i kociołków do gotowania. Całkiem możliwe, że mógłby to być zapas broni na wyprawę wojenną. Broń należała do wspomnianego członka bojarskiej rodziny Dobryńskich, który były powoływany do służby przez Iwana Groźnego.

Broń czekała zapewne w użyciu, ale spłonęła w czasie pożaru razem ze wsią, być może w czasie wojen z Rzeczpospolita Obojga Narodów. Nigdy też nie była wykorzystana podczas tzw. Wielkiej Smuty. – Nigdy wcześniej w rejonie Moskwy, w miastach ani tym bardziej w małych wioskach, nie znaleźliśmy czegoś takiego. Gdyby nie wykopaliska ratunkowe, wszystko zostałoby zniszczone podczas budowy obwodnicy – podsumowała dyrektorka Instytutu dr Asja Engowatowa.

Na podstawie poszukiwacze.orgDailymailInstytut Archeologi Rosyjskiej Akademii Nauk

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: