Dodaj komentarz

W pobliżu Ostrowa Wielkopolskiego znaleziono rzymskie denary

rzymskie-denar-fot-milek

Rzymskie denary zdjęcie nr 1, fot. S. Miłek

Archeolodzy podczas prac wykopaliskowych, poprzedzających budowę obwodnicy wokół Ostrowa Wielkopolskiego, dokonali ciekawych odkryć we wsi Wtórek. Znaleźli liczne skarby, a wśród nich rzymskie denary oraz liczne ozdoby ze srebra.

Wykopaliska były prowadzone w wsi Wtórek w powiecie ostrowskim od pół roku, a zakończyły w listopadzie. Badaniami kierował Leszek Ziąbka. Badacze znaleźli 160 grobów i pozostałości ludzkich siedzisk obiektów mieszkalnych oraz wytwórczych oraz miejsc do przechowywania wraz przedmiotami. Obiekty są identyfikowane z kulturą łużycką z okresu 1000-800 p.n.e. i kulturą przeworska oraz związane z okresem wędrówki ludów i wczesnego średniowiecza.

Rzymskie denary zdjęcie nr 2, fot. S. Miłek

Najciekawsze są odkryte dwa skarby pierwszy, który składa się wyłącznie składający się z 67 denarów z I i II z czasów Wespazjana i Kommodusa. Drugi skarb składa się też z 40 monet rzymskich również z I i II wieku oraz z ozdób ze srebra, szkła i bursztynu. Wśród ozdób najciekawsze były paciorki oraz jedna ze srebrnych spinek datowana na V wiek. –  Przypuszczamy, że monety musiały krążyć po tych ziemiach przez okres ok. 300 lat. Obecność tych skarbów to poświadczenie długiego użytkowania tego miejsca przez ludzi. – opowiada Słamowir Mirek jeden z archeologów biorących udział w wykopaliskach

Srebrna spinka, fot. S. Miłek

Skarby były przechowywane w pojemniku z materiałów organicznych, które musiały ulec rozkładowi. Na monetach znalezionych specyficzne ślady ognia, co oznacza, że musiało dojść do pożaru w osadzie w wyniku gwałtownych zdarzeń. –  Skarby zostały nie zostały zapomnienie, ale raczej pozostały w wyniku działań nagłych. Ci ludzie, którzy je pozostawili nie mieli szansy ich zabrania. Widać, że monety uległy spaleniu. Może więc chodzić o jakiś najazd lub tego typu zdarzenie – opowiada Miłek.

Znalezione też grudki srebra wraz fragmentami ceramiki wczesnośredniowiecznej z XI-XII wieku. Prawdopodobnie część denarów została znaleziona przez mieszkańców, a następnie została przetopiona

Wszystkie znalezione przedmioty pochodzą z okresy wędrówek ludów. – Stanowisko z okresu wędrówek ludów są bardzo rzadkie. Odkrycie każdego kolejnego już jest małą sensacją. Jeżeli możemy to potwierdzić, to robi się większa sensacja. – podsumowuję Miłek. Wszystko może wskazać na to, iż w skutek wędrówki ludów w IV-VII wieku, obecny obszar Polski czasowo opustoszał. Wkrótce potem przybyli Słowianie z kierunku wschodniego.

Prace archeologiczne poprzedzające budowę obwodnicy wokół Ostrowa Wielkopolskiego, zostały sfinansowane przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad.

Na podstawie wlkp24.infopowiat-ostrowski.plNauka w Polsceostrow24.tv

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: