1 komentarz

30-lat serialu „Siedem życzeń”

Dokładnie 30 lat temu, 1 stycznia 1986 roku, miała miejsce premiera 1. odcinka serialu młodzieżowego „Siedem życzeń” w reżyserii Janusza Dymka. Serial opowiada o trzynastoletnim chłopcu, który pewnego dnia ratuje przed łobuzami czarnego kota o imieniu Rademenes. Darek zabiera go do domu. Okazuje się, że nie jest to zwykły kot, gdyż mówi ludzkim głosem. Rademenes wdzięczny za uratowanie życia, obiecuje spełnić Darkowi tytułowe siedem życzeń po jednym kolejno co środę.

Produkcja zdobyła ogromną popularność i uznanie osiągając status kultowego serialu. Zespół „Banda i Wanda”, który był wtedy u szczytu popularności specjalnie na potrzeby tego serialu nagrał aż dziewięć piosenek. Wśród nich znalazła się piosenka tytułowa, która stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przebojów grupy i która przez ten zespół jest śpiewana do dziś.

Muzykę do serialu skomponował John Porter, który znalazł się także wśród wykonawców, gdzie w przedostatnim odcinku „Klątwa bogini Bast” zagrał niewielką rolę ślepca. Decyzję umieszczenia go wśród aktorów grających w serialu twórcy uzasadniali iż Porter prócz odpowiednich warunków fizycznych, posiada również umiejętność gry na instrumentach strunowych.

Piosenki zespołu Banda i Wanda, prócz tej tytułowej były całkiem przyzwoicie zaśpiewane. Niektóre wpadały w ucho a ich treść czasami odzwierciedlała rzeczywistość i problemy ówczesnych nastolatków.

Zdjęcia do serialu kręcone były w Warszawie na nowym wówczas osiedlu Gocław-Orlik. Na potrzeby filmu zbudowano tam plac zabaw, z którego potem przez kilka lat korzystały dzieci z osiedla. Większość zdjęć do szóstego odcinka powstała w Warnie w Bułgarii, gdzie tamtejsza pustynia miała posłużyć jako sceneria starożytnego Egiptu.

Warto kilka słów napisać należy o kocie Rademenesie, który reprezentował koci świat. Rademenes to trzysta osiemdziesiąty pierwsze wcielenie Rademenesa, pierwszego kapłana egipskiej boginii Bast. O przyczynach przemiany w kota opowiada nam przedostatni odcinek „Klątwa Bogini Bast”. Rademenes był  człowiekiem, urodzonym w starożytnym Egipcie, który za wyjawienie wśród starożytnych Egipcjan teorii ruchu Ziemi wokół Słońca oraz efektu zaćmienia słońca i księżyca, został skazany na karę „odradzania się w postaci kota przez tysiąclecia”.

Siedem zyczen foto Polfilm East News

Fot. Polfilm/East News

Jest zwierzęciem ironicznym i dowcipnym. Nie przepada za gorącym i przypalonym mlekiem, które serwuje mu mama Darka. W całym serialu grały aż trzy koty. Jednakże na niektórych forach internetowych pojawia się nieprawdziwa informacja jakoby jeden z kotów grający Rademenesa został uśpiony po to by można było poruszać jego pyszczkiem w czasie scen w których to mówi ludzkim głosem, głosem niezapomnianego Macieja Zembatego.

W rzeczywistość do scen z mówiącym kotem użyto kociej pacynki. Można była ją poznać po szklanych oczach. Związku z tym filmowanie tych scen sprawiało w tamtym czasie spore kłopoty. Dzisiaj technologia filmowa poszła do przodu i teraz takie rzeczy robi się w kilka minut w komputerze i w ogóle nie sposób rozpoznać, gdzie kończy się prawdziwe ujęcie z żywym stworzeniem, a gdzie zaczyna komputerowy efekt z nałożonym ruchomym pyskiem.

Fot. Polfilm/East News

Serial ten zdobył jednak dużą sympatię widzów i dorosłych stając się wręcz kultowym Kolejne pokolenia zachwycają się nim i to nie tylko w Polsce ale również za granicą. Przyczynił się do tego dobry scenariusz oraz świetna gra aktorów drugoplanowych, których nazwiska kojarzone były wszystkim. Był Bronisław Pawlik, Artur Barciś, Witold Dębicki, Izabela Olejnik, Zbigniew Buczkowski i wiele wiele innych nazwisk, których tutaj nie sposób napisać. Jednak to chyba największą sympatię wzbudził wówczas 12-letni Daniel Kozakiewicz w roli Darka


źródło: http://www.nostalgia.pl/siedem-zyczen

Reklamy

One comment on “30-lat serialu „Siedem życzeń”

  1. Hator… Hator…

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: