1 komentarz

Psy i wilki rozdzieliły się 33 tys. lat temu

wilk-szary

Wilk szary (Canis lupus), fot. by MLGreenly

Prawdopodobnie do rozdzielenia psów się z wilkami doszło około 33 tys. lat temu w południowo-wschodniej Azji. A ich wspólnym przodkiem miał być wilk szary. Do takich wniosków doszedł międzynarodowy zespół genetyków.

Międzynarodowy zespól badaczy z Chiny, Kanady, Finlandii, Singapuru, Szwecji i USA pod kierunkiem Guo-Dong Wanga – biologa molekularnego z chińskiego Instytutu Zoologii w Kunmig, przebadał DNA 46 psów z  Azji Południowo-Wschodniej, Afryki, Europy i Ameryki, a nasetpnie porównał je  z DNA 12 wilków. Wyniki opublikowano na Cell Research.

Po zbadaniu genomu wilków i psów (Canis lupus familiaris) badacze odkryli, że ich wspólnym przodkiem był wilk szary (Canis lupus). Największe pokrewieństwo genetyczne z przodkami wilków wykazały rodzime psy chińskie, jednocześnie zachowując największą różnorodność genetyczną.

Jest tylko mocna przesłanka za tym, iż pierwsze udomowione psy zaczęły się pojawiać 33 tys. lat temu w południowo-wschodniej Azji. Drugi etap udomowienia miał miejsce 18 tys. lat temu. Przez ten czas psy ewoluowały.

Mapa przedstawiająca migrację psów, fot. Cell Research

Po udomowieniu psa przez człowieka nastąpiła mutacja w jednym z genów, w wyniku której powstały rasy małych psów. Musiały być one atrakcyjne dla człowieka, który starał się utrzymywać populację niewielkich psów pomimo ich mniejszej użyteczności w polowaniu i gorszego przystosowania do życia w prehistorycznych warunkach.

Około 15 tys. lat temu psy zaczęły migrować z południowej-wschodniej Azji na Bliski Wschód. Analiza DNA wykazała, że część bliskowschodnich psów krzyżowała się z miejscowym wilkami, pozostała część migrowała dalej do Afryki, Europy oraz na północ.

Już około 10, 5 tys. lat, jedna grupa psów powraca na wschód, mieszając się z istniejącymi populacji psów w północno-wschodniej Azji. Część z nich migrowała dalej przez Syberię do Alaski i obu Ameryk. Z tej mieszanki genetycznej powstały rasy psów Samojed, Husky i Alaskan malamute.

Alaskan malamute, fot. psy-pies.com

Psy w Europie pojawiły się około 10 tys. lat temu, gdy ludzie zaczęli budować wsie i zagrody, dając początek nowym rasom psów, które dzisiaj znamy.

Czarny wilk z psem Labradorem retriever, fot. pinterest

Podsumowując jest najlepszym przyjacielem człowieka już od ponad 33 tys. lat 🙂

Na podstawie GuardianNews DiscoveryCell Research

Reklamy

One comment on “Psy i wilki rozdzieliły się 33 tys. lat temu

  1. Psy nie ewaluowały (oceniały) tylko ewoluowały 😛

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: