Dodaj komentarz

Znaleziono w Norwegii pre-wikińską osadę sprzed 1500 lat

Orland-zdjecie

Półwysep Ørland, fot. airphotofosen.no

Norwescy archeolodzy dokonali ciekawego odkrycia podczas rozbudowy lotniska na półwyspie Ørland. Znaleźli pozostałości osady z sprzed 1500 lat czyli z czasów sprzed ery Wikingów.

Półwysep Ørland, na żółto zaznaczono miejsce wykopalisk, fot. Ingrid Ystgaard

Osadę ze epoki żelaza odkrył zespół archeologów z Norweskiego Uniwersyteckiego Muzeum Nauki i Techniki w Trondheim. Przebadali obszar 91 tys. metrów kwadratowych. Przekopano ostrożnie ziemię centymetr po centymetrze.

Charakterystyczne otwory w kształcie U, fot. Ingrid Ystgaard

Badacze znaleźli charakterystyczne dla trzech długich domów otwory, ułożone w kształcie litery U. Jest to w miejscu, w którym osadnicy gromadzili się. W jednym z miejsc miejsc, gdzie znajdowało jedno z domóstw, znaleziono kilka palenisk. Paleniska służyły do różnych celów. Jedno z palenisk służyło do gotowania, pozostałe służyły do prac rzemieślniczych, oświetlania i ogrzewania pomieszczeń.

Ponadto znaleziono szklane koraliki, kości zwierząt, metalowe przedmioty oraz fragmenty glinianych i szklanych naczyń. Przedmiot zachowały się w doskonałym stanie. Według badaczy osada i przedmioty pochodzą sprzed 1500 lat.

niebieski-koralik fot-Ingrid-Ystgaard

Jedno z najbardziej cennych znalezisk niebieski koralik, fot. Ingrid Ystgaard

Wśród interesujących znalezisk jest niebieski koralik, bursztyny oraz fragmenty zielonego szklanego kielicha. Jest bardzo charakterystyczne i kielich została zapewne sprowadzony z doliny Renu w Niemczech. – Osada odgrywała kiedyś istotna rolę w przeszłości. Niegdyś istniał tutaj port, który był idealnie położony przy ujściu zatoki Trondheimsfjorden. – mówi Ingrid Ystgaard archeolog, która jest kierownikiem prac wykopaliskowych. – Mieszkańcy osady byli zamożni i lubili szklane przedmioty – dodała Ystgaard.

Fragment zielonego szklanego kielicha, fot. Ingrid Ystgaard

Archeolodzy spodziewają się znaleźć w pobliżu jeszcze grobów oraz pozostałości port wraz z domami. Planowane są dalsze prace archeologiczne już na nowy 2016 rok.

Na podstawie GeminiIndependent

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: