Dodaj komentarz

Mamka, która karmiła piersią Tutanchamona była jego siostrą?

grobowiec-meritaten

Maja, źródło: Reuters/Mohamed Abd El Ghany

Prawdopodobnie Maja – mamka Tutanchamona mogła być jego siostrą o imieniu Meritaten. Do takich sensacyjnych wniosków doszli francuscy archeolodzy podczas pracy przy grobowcu w Sakkarze.

Grobowiec kobiety imieniem Maja, został odkryty przez francuskich archeologów w 1996 roku, 20 km na południe od Kairu. Niedawno kilka dni okazji zakończenia prac konserwatorskich, szef francuskiej ekspedycji Alain Zivie praz egipski minister ds. starożytności Mamdouh El Damaty zaprezentowali wnętrze grobowca dziennikarzom. Grobowiec będzie dostępny dla zwiedzających w przyszłym miesiącu.

Wnętrze grobowca Maji, fot. egipskie Ministerstwo ds. Starożytności

Podczas prezentacji przedstawiali swoje podejrzenia, iż Maja była Meritaten najstarszą córką Echnatona i Nefretete (Nefertiti), co było oznaczało, że była siostrą albo przyrodnią siostrą Tutanchamona. Doszli do tego wniosku analizując przedstawione w grobowacu jej wyobrażenie. – Widzimy Maję siedzącą na tronie, a Tutanchamon siedzi na jej kolanach. Są bardzo podobni. Mają taki sam podbródek, oczy, cechy charakterystyczne dla rodziny.- mówi Zivie.

Maja-Tutanchamon

Mamka Maja i Tutanchamon, grobowiec w Sakkarze, fot. wikimedia commons

Podobne malowidła jak tłumaczy badacz znajduje się w grobowcu Echnatona w Tell el-Amarna  – W tam tym grobowcu jest scena przedstawiające śmierć księżniczki Maketaten, drugiej córki Echnatona i Nefretete. Jest tam też przedstawiona kobieta, która karmi piersią dziecko i tą mamką jest księżniczka Meritaten, najstarsza córka Echnatona, stwierdza Zivie.

Póki co wiemy dzięki badaniom DNA, że ojcem Tutanchamon była Echnaton, ale wciąż nie wiadomo kim jest jego matka. Grób Tutanchamona został znaleziony w 1922 roku przez brytyjskiego archeologa Howarda Cartera

1922 rok, brytyjski archeolog Howard Carter nad sarkofagiem Tutanchamona, źródło: tumblr

Do tej pory było wiadomo, że Maja była mamką Tutanchamona. Jednak obecnie nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć czy Maja i Meritaten to jedna osoba. Grobowiec Maji został obrabowany jeszcze w czasach starożytności. Mumii Meritaten córki Enachtona nie udało się odnaleźć. Przypuszcza się, że mogła zostać ona pochowana, gdzieś w ukrytym pomieszczeniu w grobowcu Tutanchamona,

Na podstawie Luxor Times MagazineInternational Business Times

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: