5 Komentarzy

„Ojczulek Denke” – kanibal-morderca z Ziębic

Denke Kanibal

Wydaje się, że pewne makabryczne rzeczy mogą dziać tylko we współczesnych horrorach. Jednak to co stało się w grudniu 1924 roku, parę dni przed świętami Bożego Narodzenia w miasteczku. Ziębicach, wówczas w niemieckim Münsterbergu, wywołało ogromny szok i wstrząs. Karla Denkego postrzegano jako wzorowego obywatela, łagodnego, który opiekował się biednymi i potrzebującymi. Nazywano go czule „Ojczulkiem Denke”. Jednak to były pozory. W rzeczywistości okazał się kanibalem-mordercą, który handlował we Wrocławiu ludzkim mięsem.

Ziębice przed 1945 rokiem nazywało się Münsterberg i należało od Niemiec. Było niewielkim spokojnym miasteczkiem na Dolnym Śląsku. Niegdyś rozwijał się tu prężnie przemysł m.in. fabryka chemiczna, zakłady ceramiczne oraz spożywcze, w tym słynna fabryka konserwa Seidla. W tym okresie było bardzo popularne peklowane mięso tzaw picke fleisch. W miasteczku również kwitło bujne życie towarzyskie.

Karl Denke

Stare, niestety niezbyt dobrej jakości zdjęcie Karla Denkego

Karl Denke urodził się 12 sierpnia 1870 r. w Kalinowicach Górnych (niem. Oberkunzendorf). Jego ojciec był stosunkowo zamożnym rolnikiem. Karl był trudnym dzieckiem, sprawiał spore problemy wychowawcze i był też jednym z gorszych uczniów. Uciekł z domu mając zaledwie 12 lat. Kiedy ukończył szkołę powszechną rozpoczął praktykę zawodową u ogrodnika. W 1895 r. po śmierci ojca, gospodarstwo rolne przejął jego starszy. Sam Karl otrzymał w spadku pieniądze za które kupił kawałek ziemi w Münsterbergu. Niestety w wyniku złego zarządzanie musiał sprzedaż swojego gospodarstwo. Kupił dom przy ulicy Teichstrasse 10 (obecnie ulica Stawowa), w którym wynajmował mieszkania innym osobom.

Po I wojnie światowej nastąpił kryzys gospodarczy i dewaluacja, która zmusiła Denkego do sprzedaży domu, ale się z niego nie wyprowadził. Nadal zajmował mieszkanie na parterze po prawej stronie. Należała również do niego szopa koło domu. Miał też sąsiadów. Po lewej stronie mieszkał nauczyciel Voigt, a na piętrze znajdowało się mieszkanie należące do rodziny kupca Gabriela.

Dom Karla Denkego, około 1924 r.

Dom Karla Denkego, około 1924 r.

W Münsterbergu Denke cieszył się nieposzlakowaną opinią. Uważano go za człowieka o dobrym sercu. Ludzie doceniali jego oddanie w stosunku do żebraków i bezdomnych, których żywił, a nawet gościł pod swoim dachem. Piszę o tym w swojej pracy dr. Lucyna Biały z Uniwersytetu Wrocławskiego:

„Uchodził [on] za człowieka spokojnego, zrównoważonego, pedantycznego i pobożnego. Przez wiele lat na pogrzebach członków gminy ewangelickiej, do której należał, nosił krzyż.”

Ponadto stronił od alkoholu, papierosów, a nawet od bliższych kontaktów z kobietami. Nie awanturował się, wiódł spokojne życie prowincjusza. Nazywano go czule „Ojczulkiem Denke”. Jak się później był to tylko pozory. Denke utrzymywał się z handlu skórzanymi paskami, szelkami, sznurowadłami, mięsem i kościami. Wyroby te były podejrzane i niewiadomego pochodzenia.

Szopa Denkego, źródło fotopolska

Szopa Denkego, źródło: fotopolska.eu

20 grudnia 1924 roku do Münsterbergu przybył bezrobotny czeladnik stolarski Vincenz Olivier. Postanowił przenocować w schronisku „Herberge zur Heimat”. W kolejnym dniu, aby zdobyć pieniądze zaczął żebrać po domach. W trakcie swej włóczęgi trafił na ul. Stawową 10. Otrzymał wtedy od żony nauczyciela Voigta datek w wysokości 20 fenigów. Mieszkający obok Karl Denke zaproponował mu nocleg. Obiecał mu także 20 fenigów jeśli napisze list do jego brata. Vincenz zaczął pisać, to co dyktował mu Karl. Jednak gdy usłyszał te słowa: „Adolf, ty tłusty bebechu” (niem. Adolf du dicker Wanst), roześmiał się, a następnie odwrócił w głowę. W pewnym momencie Denke zadał mu mocny cios motyk. Na szczęście nie okazał się śmiertelny. Vincenz w tym momencie rozpoczął walkę o życie. Z trudem wyrwał się z rąk oprawcy. Wybiegł na zewnątrz, gdzie zaczął krzyczeć o pomoc. Przybiegło dwóch synów sąsiadki Denkego, a także nauczyciel Voight. Denke zaczął krzyczeć i oskarżać Oliviera, że ten chciał go obrabować. Niedługo potem o godzinie 13:00 zakrwawiony Vincent Olivier zgłosił się na posterunek policji w Münsterbergu i opowiedział o napaści Denkego. Policjanci sceptycznie odnieśli się do jego zeznań, gdyż włóczęga oskarżał „porządnego obywatela”. Jeden z policjantów skomentował oskarżenia Oliveira:

„Karl Denke i mord, to jest naprawdę śmieszne”

Rannemu Oliverowi udzielono pomocy medycznej, a policja prewencyjnie postanowiła zatrzymać i doprowadzić Denkego na posterunek w celu wyjaśnienia sprawy. Postanowiono przesłuchać także sąsiadów Voigta i Gabriela. Karl Denke zeznając na posterunku tłumaczył, że zaatakował Oliviera, gdyż ten po otrzymaniu jałmużny, chciał go okraść. Policja postanowiła go zatrzymać, w celu dalszego wyjaśnienia sprawy. Sierżant Palke, o godzinie 21:30 zajrzał do celi Denkego. Ten powiesił się w celi na własnej apaszce.

Der Kannnibale Karl Denke nach seinem Suizid am 22. Dezember 1924 im Sarg. Die Aufnahme entstand in der Gerichtsmedizin Breslau.

22 grudnia 1924 roku, ciało Karla Denkego

22 grudnia rano Vincenz Olivier został przesłuchany. Wkrótce okazało się, że nie był przesłuchiwany jako ofiara napadu czy świadek, lecz jako podejrzany o żebractwo i włóczęgostwo, za co rok później został skazany na 10 dni aresztu. Jeszcze tego samego dnia 2 krewni Denkego wystąpili o wydanie ciała samobójcy oraz zezwolenia na pogrzeb. Po wydania ciała krewnym, policja udała do mieszkania Denkego. Jednak celem posterunkowych nie było przeprowadzenie rewizji, lecz zabezpieczenie mienia. Odbyła się dokładnie w Wigilię, w dzień w którym powinno się cieszyć i radować. Niestety tegoroczne święta Bożego Narodzenia były jednak smutne i przygnębiające. Był to czas, w którym wciąż trwał kryzys, a pieniądz tracił na wartości. Zdobycie czegoś porządnego dla rodziny do jedzenia, często graniczyło z cudem.

Wnętrze szopy Denkego

Wnętrze szopy Denkego

Policjanci udali się do domu samobójcy i dokonali makabrycznego odkrycia. To co zobaczyli w mieszkaniu Denkego, zaszokowałoby niejednego człowieka, a nawet stróża prawa, który wiele już wiedział, no ale czegoś takiego chyba jeszcze nikt. W szafach znaleziono wiele pokrwawionych ubrań, w tym jedną spódnicę. Na parapecie leżały różnego rodzaju dokumenty ludzi. Odkryto również naczynia z zapeklowanym mięsem i kości. Jak wykazała późniejsza analiza laboratoryjna, były pochodzenia ludzkiego. Ponadto natrafiono na przyrządy do wyrabiania pasków, rzemyki i inne wyroby z ludzkiej skóry oraz 420 sztuk zębów. Denke przerabiał nawet ludzkie włosy na sznurowadła.

ludzkie mieso i kosci szopa denkego

Ludzkie mięso i kości znalezione w szopie Denkego.

W trakcie śledztwo ujawniono, że Denke sprzedawał swoje wyroby mając zezwolenie władz. Mięsem handlował na targu w Wrocławiu. W trakcie kryzysu gospodarczego, mięso był na wagę złota. Denke sprzedawał ludzkie mięso, mówiąc, że jest to „wieprzowina” lub cielęcina.

Znalezione ludzkie kości w domu mordercy Denkego.jpg

Znalezione ludzkie kości w domu mordercy

Policji udało się ustalić nazwiska 20 ofiar. Przypuszcza się jednak, że Denke mógł zamordować nawet ponad 40 osób. Ostatecznej liczby nie udało i z pewności nie uda się już ustalić. Zauważano, ze ofiarami Denkego były głównie osoby przejezdne, bezdomni, żebracy oraz wędrowne prostytutki. Sąsiedzi niczego nie podejrzewali. Rodzina Gabrielów, która mieszkała nad nim słyszała odgłosy piłowania i rąbania oraz oraz widziała wylewano zakrwawioną wodę. Jednak uważali, że Denke mordował psy i koty, które przerabiał na mięso na handel. Inni z kolei sąsiedzi w rozmowie z prasą podali, że dwa lata wcześniej również zranił żebraka. Jednak ten nie zgłosił się na policję, z obawy, iż pójdzie do wiezienia za włóczęgostwo.

Narzędzia, które używał Denke

Narzędzia, które używał Denke

Karl Denke został pochowany rano 31 grudnia 1924 r. w asyście policji w nie oznakowanym grobie w kącie cmentarza.  Jeden z miejscowych dziennikarz wyraził z tego powodu oburzenie pisząc:

„pochówek takiej »bestii« zbezcześci miejsce wiecznego spoczynku porządnych obywateli”

Zbrodnie Denkego wstrząsnęły opinią publiczną i przyniosła bardzo złą sławę Ziębicom, która nie cieszyła jej mieszkańców. Było o nich głośno nawet w całej Europie. Wówczas wyszło na jaw, że Denke był w młodości opóźniony w rozwoju i cierpiał na schizofrenie.

Haus Karl Denkes

Około 1925 roku, pusty dom Denkego

Po odkryciu morderstw w okolicy wybuchła panika. Splajtowała miejscowa wytwórnia konserw Seidla. Zaszkodziła jej plotka, ponieważ uważano, że kupowała mięso od Denkego. Wszystkie zakłady masarskie zmniejszyły swoje obroty, a ludzie przez kilka miesięcy nie jedli wędlin. Miasto musiało też przez jakiś czas korzystać z dostaw wody w beczkowozach, ponieważ mieszkańcy nie chcieli pić miejscowej. Sądzuku że miejscowe źródła zostały zanieczyszczone przez zwłoki, które Denke zakopywał w ogródku.  W 1928 roku dom wraz z polem, ogrodem i szopa należącą do Denkego, została wydzierżawiona przez miasto niejakiemu Ratzky’emu. Dalszy losy domu nie są znane. Z czasem, gdy sprawa ucichła, zapomniano o tych straszliwych zbrodniach.

Po drugiej II wojnie światowej Ziębice, które nie ucierpiały w czasie działań wojennych znalazły się w granicach Polski i zostały zasiedlone przez polskich osadników. Dom rzeźnika z Ziębic, wciąż jednal ciągle stoi. Zmienił tylko numer z 10 na 13. Od 1972 roku mieszka tu rodzina Janiny Szczepańskiej. W przydomowym ogródku jeszcze w latach 70 obecni właściciele odnajdywali ludzkie kości, których jest tam zakopanych pewnie wiele. Historia makabrycznej zbrodni została przypomniana przez Lucynę Biały, kiedy przygotowywała  „Katalog prasy śląskiej” kilka lat temu. Natrafiła wówczas na stare teksty niemieckich gazet, które pisał o Karlu Denke. Napisała na ten temat artykuł-referat ziębickim kanibalu , wygłaszając go na jednej z konferencji naukowych w Ziębicach. Do dzisiaj nie udało się potwierdzić w 100%, czy Denke rzeczywiście jadł ludzkie mięso. W muzeum w Ziębicach, gromadzone są wszystkie publikacje na jego temat Dziś makabryczna postać ściąga do Ziębic dziesiątki turystów – gapiów, naukowców zajmujących się seryjnymi zabójcami, studentów piszących prace na ich temat.

Autor: Jacek Czubacki


Literatura:

Armin Rütters: Historische Serienmörder III: Karl Denke – Der Kannibale von Münsterberg: Ein deutscher Serienmörder, Kirchschlager, 2013

Matthias Blazek, „Karl Denke”. Carl Großmann und Friedrich Schumann – Zwei Serienmörder in den zwanziger Jahren. Stuttgart, 2009, s. 133–34

Moira Martingale, „Cannibal Killers: The Impossible Monsters”, London: Robert Hale, 1993, s. 34–35

Oraz podstawie artykułu: Lucyna Biały, „Z ciemnych kart Ziębic – masowy morderca i kanibal Karl Denke”

Reklamy

5 comments on “„Ojczulek Denke” – kanibal-morderca z Ziębic

  1. Historia naprawdę ciekawa, ale od czytania co chwilę odrywały mnie literówki i rozwalony szyk zdań. Błąd na błędzie, jak w tekście przepuszczonym przez Google translator.

    Polubienie

  2. Ciezko sie czyta, bledow duzo, oprocz tego te zdania ….ale historia ciekawa

    Polubienie

  3. Cóż za niechlujstwo tekstu! Zniechęca do lektury. Zniechęca do odwiedzania strony!!! Szkoda.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: