Dodaj komentarz

Odnaleziono na szkockiej wyspie Sanday osadę sprzed 4 tys. lat

 

osada Skara Brae Orkady

Osada Skara Brae fot. nr 1, źródło: travelingwithkelly.wordpress.com

Archeolodzy odkryli przypadkiem na wybrzeżu szkockiej wyspie Sanday pozostałości, nieznanej do tej pory osady z epoki brązu sprzed ponad 4000 lat. Wyspa znajduję się w archipelagu Orkadów na granicy Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego.

Na początku grudnia grupa czterech brytyjskich badaczy postanowiło wybrać się w rejon półwyspu Tres Ness w południowej części wyspy Sanday, aby sprawdzić w jakim stanie jest prehistoryczny kamienny kopiec, który jest niszczony przez działalność siły natury wiatru i morza.

osada Tresness Sanday

Prof. Janes Downes podczas oględzin kamiennego kręgu, fot. Colin Richards

Podczas marszu wzdłuż plaży badacze zauważyli wystające kamienie, które przypominały krąg. Postanowili przyjrzeć temu i po krótkich oględzinach, wkrótce okazało się, że są pozostałości prehistorycznej osady, która składała się z 14 kamiennych domostw. – To musi być jeden z największych kompleksów mieszkalnych epoki brązu na szkockich wyspach – skomentowała znalezisko prof. Jane Downes z University of the Highlands and Islands, któa była jedną z uczestniczek wyprawy.

Pozostałości osady z bliska, fot. Colin Richards

Badacze nie mieli do tej pojęcia na temat istniej tej osady. Zdaniem archeologów powstała ponad 4000 lat, ale prawdopobnie w II tysiącleciu została zasypana przez piaszczyste wydmy. Całkiem możliwe, że pozostałości osady zostały niedawno odsłoniętę przez działanie fal morskich oraz silnego porywistego wiatru. Poza pozostałością budynków osady, archeolodzy natrafili również na liczne liczne kamienne narzędzia, w tym noże.

Osada Skara Brae, fot. nr 2, źródło: skarabraeorkney.wordpress.com

Jednak tego typu odkrycia nie są sensacją na Orkadach. Na tym archipelagu na północy Szkocji znajdywano pozostałości osad i w niektóre zachowały się w niezłym stanie. Takim przykładem jest choćby słynna i bardzo malownicza osada Skara Brae (widoczna na zdjęciu nr 1 i nr 2) na wyspie Mainland, które została wpisana na liśtę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku.

Badacze będą musieli pospieszyć z przebadaniem tego kompleksy, gdyz znajduję w strefi pływów i jest narażony niszczycielksą działność fal morskich. Według badaczy prace wykopaliskowe mogą dostarczyć nowe szczegółowe informację na temat życia prehistorycznych mieszkańców Orkadów.

Na podstawie: Orkney CollegeOrcadian Daily NewsBBC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: