Dodaj komentarz

Odnaleziono miejsce rzezi dokonanej przez Rzymian na Germanach

Rzymianie z Germanmi

Walka Rzymian z Germanami, źródło: pinterest

Holenderscy archeolodzy w miejscowości Kessel odnaleźli miejsce, gdzie doszło do bitwy w 55 r. p.n.e. pomiędzy wojskami rzymskimi Juliusza Cezara, a germańskimi plemionami Usipetach i Tenkterach. Zaraz po bitwie dokonano rzezi obu plemion, w tym na kobietach i dzieciach. Miejsce bitwy i masakry były do tej pory nieznane.

Na konferencji zorganizowanej w Muzeum Allarda Piersona Nico Roymans z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie ujawnił, że do odkrycia doszło dzięki kompilacji danych historycznych, archeologicznych i geochemicznych.

Badacze podkreślają, że mamy do czynienia z pierwszą sytuacją, kiedy niezbicie udało się wykazać, że legiony Cezara na pewno przebywały na terytorium Holandii. Dowodami były liczne miecze, kości, włócznie i hełm.

Mapa przedstawiające miejsce bitwy i masakry

Germanie poprosili Cezara o możliwość zamieszkania w Galii w zamian za uznanie zwierzchnictwa Rzymu, ale po fiasku rozmów i rozbiciu rzymskiej jazdy Cezar stracił cierpliwość i nakazał uwięzienie germańskich posłów. Obóz Germanów został zaatakowany. Uciekający wpadli w pułapkę u zbiegu Mozy i odnogi Renu (Waal). Jak ujawnił Roymans, do rzezi niemal całej populacji, w tym kobiet i dzieci, doszło w pobliżu dzisiejszych Kessel w Brabancji Północnej i Heerewaarden w Geldrii.

Juliusz Cezar opisał to w 4. księdze pamiętnika pt. „O wojnie galijskiej” (De Bello Gallico). To najwcześniejsza znana bitwa na ziemiach dzisiejszej Holandii. Cchwali się, że w masakrze zginęło 400 tys. ludzi. Jednak na podstawie znalezionych szczątków badacze ustalili, że Cezar mocno zawyżył liczbę poległych: de facto było ich około 150 tys. – Cezar nie wydał wyraźnego polecenia zniszczenia tych plemion, lecz musiał sobie zdawać sprawę, że jego działania doprowadzą do de facto zniszczenia tych grup etnicznych. Dziś takie działanie zakwalifikowane byłoby jako ludobójstwo – mówił Nico Roymans – archeolog z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie.

Znaleziona broń pochodząca z bitwy

W czasie pogłębiania starej Mozy w pobliżu Kessel w latach 1975-1995 archeolodzy-amatorzy znajdowali liczne metalowe artefakty z późnej epoki żelaza. Znaleziono miecze i hełmy oraz także sprzączki. Większość datowano na początek I w. p.n.e.

Kości oraz szczątki zamordowanych Germanów

Ważne okazało się odkrycie dużej liczby kości, głównie mężczyzn, ale także kobiet i dzieci. Niektóre nosiły ślady starych urazów zadanych włóczniami i mieczami. Datowanie radiowęglowe potwierdziło, że szczątki z Kessel pochodzą z późnej epoki żelaza.

Uzębienie należących do jednych ze szczątków

Holendrzy zbadali także izotopy ze szkliwa 3 osób. Zawartość strontu pozwoliła stwierdzić, że żadna z nich nie pochodziła z okolic rzeki.Wydaje się, że po maskarze ciała ofiar i broń zebrano i wyrzucono do wody. Co ciekawe, niektóre miecze celowo wygięto. Może to sugerować, że złożeniu ciał towarzyszył jakiś rytuał.

Zdaniem archeologów jest niezwykle istotne odkrycie, bowiem stanowi pierwsze potwierdzenie obecności Juliusza Cezara na terenie dzisiejszej Holandii.

Na podstawie  Karwansaray PublishersThe Guardian, Poszukiwacze.org

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: