Dodaj komentarz

PiS wymazuję historię. Chce usunąć ulicę Dąbrowszczaków i pomnik gen. Berlinga

pomnik-zygmunt-berling

Jeszcze istniejący pomnik gen. Zygmunta Berligna, fot. saskakepa.waw.pl

Polityka niestety znów wkracza do historii.  Warszawscy radni PiS pod pretekstem tzw. „dekomunizacji” planują zmienić nazwę 30 lub 24 ulic, w tym ulicę Dąbrowszczaków – polskich ochotników walczących w obronie Republiki Hiszpańskiej. Ponadto radni PiS planują usunąć z Saskiej Kępy pomnik gen. Zygmunta Berlinga – dowódcy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusz Kościuszki, a później 1. Armii Wojska Polskiego, która walczyła na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. „Poprawianie” a raczej wymazywanie historii wciąż trwa.

Pierwotnie radna Olga Johan mówiła 30-33 ulicach, teraz o 24, sama później mówi, że „już w końcu zgłupiała i przyznała, że sama nie może się ich doliczyć”. Wśród „poprawionych” ulic m.in. ma być ulica Dąbrowszczaków na Heleny Kuncewiczowej w dzielnicy Praga-Północ.

Warszaw, Praga-Północ, ulica Dąbrowszczaków, fot. twoja-praga.p

Dąbrowszczacy byli polskimi ochotnikami, którzy uczestniczyli w hiszpańskiej wojnie domowej w latach 1936-38 , w obronie legalnego demokratycznego rządu Republiki Hiszpanii przeciwko wojskowej rebelii gen. Francisco Franco. Wśród patronów ma się pojawić kontrowersyjny płk Ryszard Kukliński, zwerbowany przez CIA, który zdezerterował z Wojska Polskiego kilka tygodni przed stanem wojennym.

Zmianę ulic, nie obejmie tylko ul. Henryka Raabego na Ursynowie, który był powojennym ambasadorem Polski w ZSRR i pierwszym rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Ponadto radni Pis chcą usunąć pomnik. gen. Zygmunt Berlinga, który znajduję się pomiędzy rozjazdami Trasy Łazienkowskiej przy Wale Miedzeszyńskim na Saskiej Kępie. Radna Johann powiedziała, że „wciąż stoi pomnik tego zdrajcy”. Chyba radnej należy przypomnieć, historię.

Fot. twoja-praga.pl

Gen. Zygmunt Berling, był pierwszym dowódcą polskiej 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusz Kościuszki, a później dowódcą 1. Armii Wojska Polskiego walczącej na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. Chyba też zapomniała, że to żołnierze Berlinga nieśli pomoc powstańczej Warszawie podczas desantu na lewym brzegu Wisły, na Żoliborzu oraz na Czerniakowie, gdzie wspólni walczyli z powstańcami.

Cóż znów polityka wkracza do historii i próbuję się ją zmienić. Należy przytoczyć dwa ważne sentencje.

Kiedyś poeta Adam Asnyk pisał:

„Nie depczcie przeszłości ołtarzy,choć macie sami doskonalsze wznieść.”

Józef Piłsudski kiedyś powiedział:

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”


źródło: gazeta.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: