Dodaj komentarz

Czy na Węgrzech odnaleziono grób sułtana Sulejmana Wspaniałego?

sultan Sulejman Wspanialy

Grupie historyków udało się ustalić prawdopodobnie miejsce pochówku Sulejmana Wspaniałego. Grób jednego z najpotężniejszych sułtanów Imperium Osmańskiego ma się znajdować się na południu Węgier w pobliżu miasta Szigetvár.

Wielki Sułtan, Sulejman I Wspaniały podczas swojego 46-letniego panowania poważnie wzrosło znaczenie Turcji i obszar jej panowania. Turcy wzmocnili swoje wpływy na Bałkanach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Władca zmarł w wieku 71-lat, w 1566 roku podczas oblężenia twierdzy Szigetvár na Węgrzech. Fakt ten został jednak zatajony przez dowództwo, w obawie przed masową dezercją zdemoralizowanych żołnierzy. Przez 48 dni, aż do wstąpienia na tron syna Sulejmana, Selima, nikt nie wiedział co właściwie stało się z sułtanem.

W grobie w miejscu śmierci Sulejmana na Węgrzech pochowano serce. Narządy wewnętrzne wodza i jego ciało wysłano do Konstantynopola (obecnie Stambuł), gdzie pochowane wraz z jego ukochaną Roksolaną zwaną też Hürrem. Historycy uważają, że grób sułtana może się znajdować w miejscu, gdzie zginął w pobliżu węgierskiego miasta Szigetvár.

Norbert Pape z Uniwersytetu w Pécs na Węgrzech, wierzy, że grób powstał w miejscu, gdzie stał namiot sułtana, w którym ten zmarł w 1566 roku w czasie oblężenia w twierdzy Szigetvar. Według historyka, podczas wykopalisk odkryto przedmioty świadczące na korzyść tej wersji, jednak ich potwierdzenie wymaga dodatkowej pracy. – Wszystko wskazuje na to, że odkryte struktury wskazują właśnie na zaginiony grobowiec Sulejmana Wspaniałego. Jednak do wydania ostatecznego werdyktu potrzebne są jednak jeszcze dalsze wykopaliska i badania, które planujemy na kwiecień – powiedział Pape. Według niego, nie ma dowodów przemawiających za inną wersją.

Prace wykopaliskowe w Szigetvár, fot. Uniwersytetu w Pécs

W miejsce, gdzie był przeprowadzono badania archeologiczne, które wykazały, że w tym miejscu istniała turecka miejscowość Turbek (dziś Turbékpuszta). Analiza geofizyczna pozwolił wysunąć, iż budynki były zorientowane  w kierunku południowo-wschodnim czyli w stronę Mekki.

Struktury budowli wskazują, że to mógł być meczet, struktura nr 1, fot. Uniwersytetu w Pécs

Zdaniem archeologów w miejscu wybudowano mecze, w którym żłożono najpierw serce, a potem wnętrzności. Zresztą nazwa miejscowości Turbek pochodzi od tureckiego słowa „turbeh” czyli grób.

Struktury budowli wskazują, że to mógł być meczet, struktura nr 2, fot. Uniwersytetu w Pécs

Według archeologów jest to dowód na wybudowanie w tym miejscu meczetu, w którym złożono następnie serce i wnętrzności Sulejmana. Wskazuje na to też nazwa miejscowości – Turbek przypomina tureckie „turbeh” – grób. Od lat 70. XVI wieku Turbek miało nawet rozwijać się jako sanktuarium i święte miasto. W 1680 roku zostało jednak spalone przez armię habsburską. Od tego momentu pamięć o grobowcu Sulejmana zanikała.

W kwietniu przyszłego roku, archeolodzy rozpoczną prace wykopaliskowe.

Na podstawie Ancient OriginsDailymail

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: