Dodaj komentarz

Odkryto rzymski wrak wraz ładunkiem rybnego sosu garum

amfory z rybnem sosem na wraku sprzed 2 tys. lat

Fot. Carabineri Subavqei

Włoscy nurkowie znaleźli u wybrzeży Ligurii wrak statku sprzed 2 tys. lat. W jego ładowni znajdowało się 3 tys. amfor z rybnym sosem garum.

Rzymska jednostka zatonęła u brzegów Ligurii. Wrak spoczywa na głębokości 200 metrów. Statek mierzył około 25 metrów długości i datowany jest na I lub II wiek n.e. W ładowni odkryto 3 tys. amfor służących do transportu rybnego sosu. – Wiemy, że gdy zatonął w jego ładowni była duża ilość garum. Teraz boimy się złodziei, więc w najbliższej okolicy wraku wprowadzono zakaz nurkowania – mówi szef ekipy badawczej, dr Simonluca Trigona.

Miejscem odkrycia zainteresowano się już w 2012 r. To wtedy w rybackie sieci zaplątały się popękane gliniane słoje. Poszukiwania trwały dwa miesiące. Kształt amfor był dość unikalny, dzięki czemu ustalono miejsce ich produkcji.

Pozostałości wytwórni garum w Baelo Claudia niedaleko Tarify, fot. wikimedia commons

Statek handlowy miał wyruszyć z portu Cadiz (Kadyks( w Hiszpanii, znanego miejsca produkcji garum. Dalej statek z załadunkiem miał dotrzeć do Rzymu. Jednak po tygodniu rejsu zatonął. To jeden z pięciu znanych rzymskich statków, które odkryto w Morzu Śródziemnym i pierwszy odkryty u brzegów Ligurii.

Garum był to słony sos rybny o wyrazistym smaku, uzyskiwany ze sfermentowanych ryb. Uważany był on za przysmak wykwintnej kuchni rzymskiej i często zastępował drogą sól. Garum było produkowane na terenach dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii. Współczesna wersja sosu garum cieszy się dużym zainteresowaniem.

Współczesna wersja garum, fot. Coquinaria.nl

Na podstawie: The Local ItalyNews Discovery

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: