Dodaj komentarz

Rolnik znalazł nienaruszony etruski grobowiec sprzed 2300 lat

 

grobowiec-Città-della-Pieve

Znaleziono dwa sarkofagi w Citta della Pieve, fot. Soprintendenza Archeologia dell’Umbria

We Włoszech rolnik z regionu Umbria, podczas pracy w polu natknął się nienaruszony etruski grobowiec sprzed około 2300 lat. Odkrycie może rzucić nowe światło na enigmatyczną cywilizację etruską.

Natrafił na niego przypadkowo miejscowy rolnik z Citta della Pieve – miasteczka położonego w odległości około 45 kilometrów na południowy-zachód od Perugii , gdy na grobowcu zablokował się jego traktor w czasie jesiennej orki. Chcąc odblokować maszynę, odkopywał ziemię spod kół. Nagle zapadła się ziemia. Dziura na polu prowadziła do korytarza i wtedy zobaczył starożytny obiekt. O znalezisku natychmiast poinformował miejscowe władze oraz archeologów.

Archeolodzy badaja grobowiec

Archeolodzy podczas badania grobowca, fot. Soprintendenza Archeologia dell’Umbria

Na miejsce przybyli archeolodzy i po wejściu do korytarza stanęli przed zapieczętowanymi podwójnymi kamiennymi drzwiami. Po ich otwarciu znaleźli się w komorze grobowej o powierzchni 5 metrów kwadratowych. Znajdują się w niej dwa sarkofagi, cztery urny oraz różne przedmioty m.in. dzbany, misy, kubki. – To całkowita niespodzianka. Obszar ten jest oddalony od miejsc odwiedzanych przez rabusiów grobów, więc ten pochówek pozostał nietknięty – mówi Clarita Natalini archeolog z Soprintendenza Archeologia dell’Umbria.

Na jednym z sarkofagów odkryto długą inskrypcję. Dotychczas udało się odczytać słowo „Laris”. To popularne etruskie imię męskie. Wewnątrz znaleziono szkielet mężczyzny. Na drugim z sarkofagów, pokryty malowanym gipsem, również zauważono inskrypcję. Niestety, gips odpadł już w starożytności i odtworzenie napisu z tysięcy kawałków. Być może napis zostanie odtworzony, jeśli uda się poskładać ułamki gipsu. Drugi sarkofag wciąż jest zapieczętowany, naukowcy jeszcze go nie otworzyli.

Trzecia urna

Jedna ze rzeźb z urną, fot. Soprintendenza Archeologia dell’Umbria

Ważnym znaleziskiem są też cztery urny. Trzy z nich, alabastrowe, ozdobiono pięknymi rzeźbieniami. Użycie alabastru, sposób pochówku oraz inskrypcje sugerują, że mamy do czynienia z miejscem pochowania członków arystokratycznej rodziny z pobliskiego etruskiego Chiusi.

Druga urna

Kolejna rzeźba z urną, fot. Soprintendenza Archeologia dell’Umbria

W grobowcu znaleziono też marmurową głowę, odłamaną na wysokości szyi. – To piękna twarz młodego mężczyzny. Nie znamy jeszcze jej znaczenia. Być może to część rzeźby, którą uhonorowano jednego ze zmarłych – dodaje Natalini. Badacze wstępnie oceniają powstanie grobowca około 2300 lat temu. czyli w IV w. p.n.e.

Etruskowie to jeden z najbardziej tajemniczych ludów starożytności. Używali nieindoeuropejskiego języka, stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację i z czasem roztopili się w rzymskim żywiole. Większość informacji, jakie o nich mamy, pochodzi z ich cmentarzy. Niestety, zwykle znajdowane są splądrowane groby, dlatego też najnowsze odkrycie jest tak ważne.

Fakt, że ten grobowiec nie został splądrowany może uczynić go jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat.

Na podstawie Ancient OriginsThe History Blog

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: