5 Komentarzy

Znaleziono swastykę w kształcie żaby sprzed 8000 lat

Bułgaria-Slatina-żabka-swastyka-sprzed-8000-lat

Żabka-swastyka sprzed 8000 lat, fot. Bułgaria Trud

Bułgarscy archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia. W pobliżu dawnej neolitycznej osady w dzielnicy Slatina w stolicy Sofii, znaleźli żabę-swastykę z nefrytu sprzed około 8000 lat.

Znalezisko znajdywało się w dzielnicy Slatina w Sofii. Na tym obszarze istniała dawna neolityczna osada sprzed 6000-5500 lat p.n.e.  Żabka-swastyka ma 3 cm szerokości i 3,5 cm długości. – Jest to bardzo rzadkie znalezisko. Taki przedmiot był oznaką prestiżu w czasach prehistorycznych – opowiada prof. Wasyl Nikołow, archeolog  z Narodowego Instytutu i Muzeum Archeologicznego w Sofii, który kieruje pracami wykopaliskowymi.

Prof. Wasyl Nikołow ze znaleziskiem, fot. Bułgaria Trud

Prof. Nikołow prowadzi badania w Slatinie już od 1985 roku. Razem  z kolegą prof. Krumem Baczwarowem, znaleźli się zarówno w tym jak i w poprzednim roku na pierwszych stronach gazet, gdy odkryli podobną neolityczną osadę w pobliżu miasta Mursalewo w południowo-zachodniej części kraju. – Dokładnie taką samą swastykę, znaleźliśmy tego lata w ostatnim dniu naszych prac wykopaliskowych w Mursalewie. Podobne swastyki znajdywano także w Kyrdżali (w południowej Bułgarii) oraz w Tesalli (w północno-zachodniej Grecji) – wyjaśnia Nikołow

Odkryta swastyka jest wykonana z ciężkiego kamienia nefrytu. Widać na znalezisku ślady kunsztu rzemieślniczego. Według Nikołowa ramiona swastyki, które przypominają żabie udka są nieprzypadkowo.

W czasach prehistorycznych, ludzie uważali płazy za symbol płodność, ponieważ ich zachowanie reprezentowały cykl życia. Pojawiały się na wiosnę, a jesienią znikały, by ponownie pokazać się w następnym roku. „Żabka-swastyka” znajdowała się pomiędzy dwoma neolitycznymi domostwami. – Prawdopodobnie została umieszczona w rytualnym dole, na fundamentach nowego domu. To mogło być interpretowane jako gest o wielkim znaczeniu. Rezygnowano z tego prestiżowego znaku na rzecz czegoś nowego. – sugeruję tą tezę  Nikołow.

Fot. Bułgaria Trud

Oprócz znalezienia żabki-swastyki z nefrytu, najnowsze wykopaliska dostarczały nowych informacji na temat rozwoju osady. Na podstawie poszczególnych warstw profilu glebowemu, archeolodzy wyróżnili dwie fazy w rozwoju osady w czasie wczesnego neolitu (6000-5500 p.n.e), zwane jako „Slatina” i „Kremikowici” .

Fot. Bułgaria Trud

Naczynia ceramiczne z fazy „Slatina” są ozdobione białymi ornamentami, a ceramiki z fazy Kremikowici udekorowane są ciemnymi kolorami: czerwonym, brązowym i w kolorze wina czerwonego. W jednym z domów archeolodzy znaleźli ślady obu faz. Piętro domu został otynkowane łącznie sześć razy. Jego mieszkańcy pokryli dom potłuczonymi naczynia ceramiczna oraz grubą warstwą gliny.

Warstwy archeologiczne, wykazały rozwój osady w dwóch fazach, fot. Bułgaria Trud

Badacza uważają, że pojawienie się naczyń ceramicznych z innymi wzorami, we wczesnej fazie neolitu było spowodowane przybyciem przedstawicieli innej kultury, która przyszła z zachodu.

W jednych z pierwszych neolitycznych pomieszczeń, zespół Nikołowa znalazł kilkadziesiąt kości, które najwyraźniej służyły do produkcji narzędzi. Prawdopodobnie w tym pomieszczeniu istniał warsztat.

Podczas tegorocznych badań, dwa z prehistorycznych domów są najbardziej interesujące są ze względu na wielkość. Jeden z nich miał powierzchnie ponad 100 metrów kwadratowych, podczas gdy drugi tylko 10. Badacze znaleźli otwory w ziemie oraz pozostałości drewnianych słupów. W tym miejscu istniała studnia, która zaopatrywała mieszkańców w wodę.. Ponadto znaleziono piece zbudowane z kamieni rzecznych, gliny, pokryte kopułami, oraz także kości oraz narzędzia z krzemienia, naczynia ceramiczne i ślady młyńskich kamieni.

Osada neolityczna w Slatinie została odkryta przypadkowo 1950 roku podczas prac budowlanych. W 1958 rok archeolodzy znaleźli pozostałości glinianych domów, otynkowane paleniska oraz naczynia ceramiczne. Prehistorycznych kopiec osadu znajdował się na lewym brzegu rzeki Slatinska. Pierwotnie osadę datowane na 3000 lat p.n.e.

Kolejne wykopaliska ratownicze w 1985 r. pozwolił uzyskać dodatkowe informacje oraz uzyskać nowe dane za pomocą najbardziej nowoczesnych metod datowania. Ustalono, że osada pochodzi sprzed 6000 lat p.n.e. czyli ze wczesnego neolitu. Wtedy odkryto kolejne dziewięć domów, krzemienie, młotki, noże, sierpy, ręczny młynki oraz pochówki. Badaniami wówczas także kierował prof. Wasyl Nikołow.

Osada została założona przez neolitycznych ludzi, przybyłych z Azji Mniejsze. Całkowita powierzchnia osady wynosiła 20 akrów. Niestety podczas budowy zabudowy miejskiej, większości osady została zniszczona, a obecnie tylko zachowały się tylko 2 akry. Domy w Slatinie były wykonane z gliny. Stropy były wykonane z drewna i były pokryty słomą lub trzciną. Mieszkańcy osady uprawiali pszenicę oraz soczewicę. Zwierzęta gospodarskie trzymano na zewnątrz osady.

Wewnątrz domów znajdował się spichlerze, piece, paleniska m.in. do celów religijnych i drewniane łóżka. Mieszkańcy używali drewna, gliny, kamienie, krzemienie oraz kości. Niektóre naczynia były w kształcie figur geometrycznych.

Osada neolityczna w sofijskiej dzielnicy Slatinie powstała w pierwszej fazie neolity, kiedy zetknęli się ze sobą pierwsi rolnicy oraz hodowcy zwierząt gospodarskich osiadając w dzisiejszej Bułgarii. Przybyli na Półwysep Bałkański z Azji Mniejszej i stopniowo udawali się na południe na północ, południowy wschód, w głąb Europy.

Osada byłą jedna z większych i miał kontakt ze wszystkich sąsiadami. Niektóre naczynia ceramiczne oraz inne przedmioty zostały przywiezione z dzisiejszych rejonów południowej, południowo-zachodniej i północno-zachodniej Bułgarii oraz z Serbii

Na podstawie: Archeology Bulgaria

 

5 comments on “Znaleziono swastykę w kształcie żaby sprzed 8000 lat

 1. napisane tak jakbyś nie czytał(a) tego, co piszesz. I to ma być wiarygodne?

  Polubienie

  • tzn.?

   Polubienie

   • Bo w waszych tekstach pełno literówek i źle odmienionych wyrazów.

    Polubienie

   • Sprawdzamy wpisy 2-3 razy, a w razie czego odsyłam do osoby, która dokonuję korekt. Ostatnio jest mniej tych literówek. A co do tłumaczeń, pewne wyrazy, które są z branżowego trudno przetłumaczyć dokładnie na język polski, zwłaszcza jak pochodzą z języka bułgarskiego,a nie znam bułgarskiego, a wyłącznie angielski, trochę niemiecki. Jak ktoś chciał robić za poprawiaczy tekstu, proszę zgłosić do mnie i będzie redagował i ewentualnie poprawiał teksty. bo jako jedyny osobie prowadzającej jest trudno wszystko naraz robić, bo poza stroną ma inne obowiązki i często brakuję czasu. Dziękuję za komentarze i proszę o wyrozumiałość. PS. Są gorsze błędy w artykułach jak błędy ortograficzne czy powielane mity, kłamstwa historyczne.

    Polubienie

  • Zawsze masz „wiarygodny” Fakt, Pudelek i Pomponik…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: