1 komentarz

Zdewastowano tablicę upamiętniającą getto warszawskie

swastyka na tablicy getta warszawskiego wawa.love.pl

Zdewastowana tablica upamiętniająca granice getta warszawskiego, fot. wawalove.pl

W Warszawie nieznani sprawcy namalowali czarną farbą swastykę na jednej z tablic upamiętniającej mury dawnego getta, która stoi na tyłach Hali Mirowskiej. Mieszkańcy miasta są oburzeni. Wcześniej 3 tygodnie temu spalono kukłę Żyda we Wrocław. Widać to nie są przypadkowe zdarzenia. O to są efekty obecnej polityki historycznej oraz braki wiedzy o symbolach, w imię których mordowano Polaków i Żydów. A symbole nazistowskich Niemiec, są jak widać tylko w teorii, według kodeku karnego zabronione.

zdewastowana tablica

Zdewastowano tablica, fot. sharon

Mieszkańcy przechodząc obok tablicy, głownie starsze osoby, który szły na zakupy do Hali Mirowskiej  był bardzo wzburzone aktem wandalizmu. Jedna z kobiet się rozpłakała się. – Hitlerowski symbol namalowany w miejscu, gdzie jeszcze nie tak dawno naziści mordowali setki tysięcy osób? To przechodzi ludzkie pojęcie, to po prostu przerażające – powiedziała. Inny starszy pan także zabrał głos. – Niemożliwe, żeby zrobił to Polak – dodał z ogromnym oburzeniem.

W sprawie aktu wandalizmu głos zabrał miejski urząd – Niestety, farba uszkodziła tablicę, wykonaną z pleksiglasu – mówi Magdalena Łań z ratusza. – Zniszczenia są zbyt duże, liter nie da się uratować. Tablica zostanie więc zdemontowana, następnie, po konsultacji z projektantem, odtworzona – dodaje urzędniczka.

Tablicę zostala postawiona w 2008 roku. Znajduję się na niej opis: „Pamięci tych, którzy cierpieli, walczyli i zginęli”. Takich miejsc pamięci mówiących o punktach granicznych warszawskiego getta w mieście jest łącznie 22.

Warszawskie Getto powstało w 1940 roku. Zostało zlikwidowano w maju 1943 roku, tuż po powstaniu getcie. Zabudowa centralna i północnej części getta została zburzona przez Niemców. Pozostali mieszkańcy, którzy pozostali przy życiu zostało wywiezionych do obozu koncentracyjnego w Treblince oraz do  obozów w dystrykcie lubelskim.

Łączna liczba ofiar getta warszawskiego szacowana jest na ok. 400 tys. osób, z czego ok. 100 tys. zginęła lub zmarła w Warszawie. Są to ofiary głodu i chorób, ofiary egzekucji, w tym dwóch akcji likwidacyjnych oraz polegli i zamordowani podczas powstania w getcie.

W Polsce, zgodnie z art. 256 Kodeksu Karnego, używanie symboli nazistowskich jest zabronione. Według polskich przepisów propagowanie totalitarnego ustroju państwa oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy też wyznaniowych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Jak widać teoretyczne prawo, nie działa w praktyce. To nie są pierwsze tego typu akty wandalizmu i zachowania z udziałem symboli nazistowskich Niemiec. Prawie 3 miesiące temu, w Łodzi na Marszu Antyimigracyjnego narodowcy wykonali pozdrowienie tzw. Sieg Heil rodem z nazistowskich Niemiec. Innym razem namalowano swastykę razem z kotwicą Polski Walczącej na radzieckim pomniku. We Wrocławiu wywieszono plakaty zapraszające na tzw. Marsz Patriotów, wzorując się na plakatach NDSAP, a 3 tygodnie spalono kukłę Żyda. Widać tego typu zachowania są coraz bardziej niebezpiecznie i tolerowanie tego do niczego dobrego nie prowadzi.

Na podstawie: wawalove.pl

Reklamy

One comment on “Zdewastowano tablicę upamiętniającą getto warszawskie

  1. Prawica faszystowska to nie wymysł. To fakty. We Francji, w Niemczech, w Polsce jeszcze do władzy nie doszła, ale robi swoje.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: