1 komentarz

W Krzeszowie odnaleziono legendarną studnię książęcą

Studnia Krzeszów

Książęca studnia, źródło: Klasztor w Krzeszowie

W Krzeszowie odkrywcy w miejscu, gdzie był kurnik odnaleźli legendarną średniowieczną studnie. Według legendy to dzięki niej książę Bolko I ufundował pod koniec XIII wieku budowę klasztoru Cystersów. Obecnie jest jednym z najstarszych klasztorów na Dolnym Śląsku.

Legenda głosiła, że książę Bolko I Surowy, założyciel świdnickiej linii Piastów śląskich, zgubił się w trakcie polowania. Gdy usnął, przyśnił mu się anioł, który powiedział, że w miejscu, gdzie rzuci pierścień, znajdzie wodę. Książe po przebudzeniu wykonał polecenie. W miejscu, gdzie leżał pierścień trysnęło źródło. Z wdzięczności Bolko I postanowić ufundować klasztor.

Niemiecki kroniakrz Ephraim Ignatius Naso zapisał legendę w XVI wieku. W swoich podaniach opisuje przy zabudowaniach, duży ogród, w którym znajdywała się książęca stydia. Aby ją znaleźć, należało zejść kilka stopni w głąb ziemi. Co więcej, studnię widać też na dwóch barokowych rysunkach Friedricha Bernharda Wernhera z I połowy XVIII wieku.

źródło: Klasztor w Krzeszowie

Miejscowych badaczy zainteresowała legenda i postanowili pod koniec listopada przeprowadzić badania w obrębie Opactwa Cystersów. Gdy przybyli na miejsce, zainteresowało badaczy niewielkie zagłębienie w ziemi. Początkowo sądzili, że jest to studzienka kanalizacyjna pod dawnym kurnikiem. Wkrótce się pod nim ukazała się książęca studnia przykryta jedynie metalowymi płytami. Nikt nie wiedział, że w ogóle tam jest, ponieważ gospodarowały w tym miejscu klauzurowe zakonnice.

źródło: Klasztor w Krzeszowie

Według jednej ze sióstr benedyktynek w miejscu, gdzie był drewniany kurnik często znikały kury. Z powodu złego stanu mniszki postanowiły rozebrać ten kurnik, a pod nim znajdowała się dziura, którą uznano za  studzienkę kanalizacyjną. Jak widać legenda o istnieniu książecej studnii się potwierdza.

źródło: Klasztor w Krzeszowie

To kamienne, zasklepione pomieszczenie w kształcie kwadratu o wysokości 2,5 metra. Do studni prowadzi kamienna klatka schodowa, na której zbudowano piaskowcowe schody. To właśnie z tej studni przez kilkaset lat cystersi czerpali wodę.– Pierścienia na razie nie znaleziono, ale sama studnia zachowała się w miejscu wskazywanym na starych rycinach – opowiada Krystian Michalik, która kierowała badaniami. – Cieszy każde znalezisko poszerzające naszą wiedzę o Krzeszowie -dodała.

żródło: Klasztor w Krzeszowie

Warto wspomnieć, że w samym klasztorze znajduje się mauzoleum śląskiej linii Piastów świdnicko-jaworskich. Tam właśnie pochowani są, m.in. książę Bolko I Surowy i jego potomkowie, którzy jako ostatni uznali zwierzchność czeską nad Śląskiem pod koniec XIV wieku.

Obecnie obiekt zostanie zabezpieczony, odnowiony i oczyszczony. Po renowacji będzie można ją zwiedzać i będzie nie lada atrakcją dla turystów.

Na podstawie: Opactwo Cystersów w KrzeszowiePolskie Radio Wrocław

Reklamy

One comment on “W Krzeszowie odnaleziono legendarną studnię książęcą

  1. I teraz niech ktoś powie, że legendy nie mogą okazać się prawdziwe 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: