Dodaj komentarz

Ślady współczesnych chorób serca w sercach sprzed 400 lat

Znalezione serce w urnie w Rennes

Dr Rozenn Colleter podczas prac wykopaliskowych, fot. Gaétan LeCloire/INRAP

Francuscy badacze zbadali pięć zabalsamowanych serc z XVI-wieku, które wcześniej były umieszczone w ołowianach urnach w kształcie serc. Znajdowały się podziemiach klasztoru jakobinów w Rennes. Znaleziono w nich ślady współczesnych chorób serca.

Serca znaleziono rok temu podczas wykopalisk w podziemiach klasztoru jakobinów. Zespół archeologów z  francuskiego Narodowego Instytutu Badań Prewencyjnej Archeologii INRAP ((Institut national de recherches archéologiques préventives), natrafił wówczas w podziemiach na tajemniczą kryptę grobową elitarnej XVI-wiecznej francuskiej rodziny.

W krypcie znajdowało się się w niej pięć nietypowych ołowianych urn pogrzebowych, pochodzących z końca XVI lub z początku XVII wieku Jednak co najbardziej zdziwiło badaczy, że w urnach o kształcie sercach zamiast ludzkich prochów umieszczono serca.

Zdjęcia pięciu urn, w których były serca Rozenn Colleter, Ph.D./INRAP

Klasztor jakobinów w Rennes powstał jeszcze w średniowieczu w 1369 roku, był niegdyś ważnym miejscem pielgrzymek. Obecnie znajdują się tutaj ruiny klasztoru. W podziemiach klasztoru są pochówki od XV do XVII wieku. Ogółem znaleziono tutaj 800 grobów

Niedawno zespół radiologów, którzy postanowił zbadać serca za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) oraz tomografii komputerowej (CT), aby dowiedzieć się więcej na temat warunków zdrowie zmarłych osób, które pochowano w krypcie. –Staraliśmy się sprawdzić, czy możemy uzyskać informacje zdrowotne na podstawie analizy serc w ich zabalsamowanym stanie, ale materiał użyty do balsamowania znacznie utrudnił nam wykonanie tego zadania. Musieliśmy podjąć niezbędne środki ostrożności w celu przeprowadzenia starannych badań, aby uzyskać wszelkie możliwe informacje – powiedziała główna autorka badania Fatima-Zohra Mokrane.

Analiza jednego z przebadanych serc, wykazała, że należało do zdrowego człowieka, a u trzech właścicieli, znaleziono  blaszki miażdżycowe na ścianach tętnic, co oznacza, że najprawdopodobniej zmarli z powodu chorób układu krążenia m.in. na miażdzyce. Z kolei piąte ostatniej serce było bardzo źle zachowane i nie było przedmiotem badania.

Urna z sercem Toussainta Perriena

Badając źródła historyczne, archeolodzy odkryli, że jedno z serc należało do Toussainta Perriena, rycerza Brefeillac – organ został usunięty z jego ciała tuż po jego śmierci, umieszczony w urnie i pochowany obok ciała jego żony Louise de Quengo, która zmarła w 1656 roku i spoczywała w pobliżu. (O znalezionym ciele Louise de Qeungo można znaleść w poprzednim artykule: Znaleziono w Rennes ciało szlachianki z XVII)

Badacze przedstawili wyniki badań na konferencji Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej w Chicago RSNA 2015.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: