2 Komentarze

W Żabikowie znaleziono ponad 300 monet z czasów dynastii Jagiellonów

monety żabikowo z czasów Jagiellonów

Znalezione monety z czasów dynastii Jagiellonów, fot. Białostocki oddział GDDKiAi

Archeolodzy w trakcie ratowniczych badań wykopaliskowych przy budowie drogi S8 na stanowisku w Żabikowie wykopali 300 srebrnych monet z XV i z XVI wieku. Monety pochodzą z czasów panowania dynastii Jagiellonów. Jest to jedno z najcenniejszych znalezisk w trakcie budowy dróg w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.

Do odkrycia doszło na odcinku od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa mazowieckiego. Badania archeologiczne zostały zlecone przez białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), które prowadzono w tej okolicy blisko pół roku. Na początku na niewielkim obszarze, który potem był stopniowo. poszerzany. W efekcie trzeba było wstrzymać roboty budowlane przy budowie drogi.

Archeolodzy z firmy BiNa –Bogdan Wetoszka, pod kierownictwem znanego w regionie archeologa Mieczysław Bienia, na stanowisku w „Żabikowie Prywatnym 2”. Pod koniec października ruszyły prace wykopaliskowe na obszarze prawie 70 arów w pasie budowanej drogi głównej. W trakcie nich natrafiono na ślad XVI-wiecznej piwniczki, a w niej odnaleziono – zdeponowany w glinianym naczyniu – skarb. Po oczyszczeniu i dokładnym przeliczeniu okazało się, że skarb składa się z 322 srebrne monety z końca XV i z XVI wieku.

monety z żabikowa po oczyszczeniu

Monety po oczyszczeniu, fot. Białostocki oddział GDDKiAi

Monety były wybite w mennicach Krakowa, Torunia, Wschowy, Gdańska. Pochodzą z czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Część monet to grosze pruskie Albrechta Hohenzollerna. – To całkiem przyzwoite nominały głównie grosze i półgrosze – opowiada archeolog Mieczysław Bienia – badacz podkreśla, że skarb ma ogromną wartość historyczną. – Monety są ładnie zachowane, większość jest w dobrym stanie. Widać, że były krótko w obiegu – dodaje archeolog.

Badania archeologiczne zostały zakończone, a po kilku dniach wrócili na miejsce budowy drogowcy. Na gruzach dawnej piwniczki będzie budowa droga ekspresowa

Skarb ten jest pierwszym tego typy znaleziskiem na północno-wschodnim Mazowszu. Póki nie wiadomo kto, dlaczego i przed kim został ukryty. Monety zostały oczyszczone, ,po opracowaniu i skatalogowaniu, za jakieś 10 miesięcy trafią do zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, gdzie będzie można je obejrzeć

Na podstawie: 4lomza.pl

Reklamy

2 comments on “W Żabikowie znaleziono ponad 300 monet z czasów dynastii Jagiellonów

  1. To nie mazowsze tylko podlasie

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: