Dodaj komentarz

Archeolodzy znaleźli kuchnię Shakespeare’a, w której warzył piwo

Kuchnia Shakespeare'a

Nowe odkryte pomieszczenia w Nowym Domu Shakespeare’a: kuchnia, studnia lodowa oraz warzelnia do piwa, fot. Shakespeare Birthplace Trust

Archeolodzy podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w okolicy domu Williama Shakespeare’a w Stratford nad Avonem, natrafili na pozostałości kuchni. Zdaniem badaczy, angielski pisarz warzył w niej piwo.

Studnia lodowa, fot. Shakespeare Birthplace Trust

W Nowym Domie wykopaliska są prowadzone od kilku lat, lecz tegoroczne okazały się bardzo owocne. Archeolodzy z Uniwersytetu w Stratfordzie natrafili na kuchnię, w której znajdowało się palenisko, studnia lodowa oraz warzelnie, gdzie warzono małe piwo (piwo wówczas bardziej czystsze od wody). Ponadto natrafiono również na liczne fragmenty talerzy, kubków i innych naczyń. – Odkryliśmy miejsca do gotowania, warzelni, spiżarni oraz chłodni. W połączeniu z tym, z jakiego materiału dom był wykonany, wskazuje na fakt, że New Place był domem mieszkalnym oraz też świadczy o wysokim statusie społecznym, którego go zamieszkiwały – powiedział dr Paul Edmondson.

XVII-wieczny szkic New Place

Według badaczy wykopaliska pokazały, że wielki pisarz był też zwykłym człowiekiem. Posiadania tak imponującego domu, odegrało istotną rolę w jego życiu. Nowe odkrycie pozwalają nam poznać jak dom Shakespeare’a dawniej  wyglądał.

XVII-wieczny szkic New Place

Nowy Dom tzw. „New Place” został zbudowany w 1483 roku. Szekspir kupił go za 600 funtów w 1597 roku, w którym mieszkał przez 19 lat, był drugim co do wielkości budynkiem w Stratford, jednocześnie jedynym wybudowanym z kamienia. Miał ponad 20 pokoi i 10 kominków, reprezentacyjną salę oraz długi korytarz, gdzie wystawiano galerie cennych sprzętów i portretów przodków. Są to typowe elementy średniowiecznych i renesansowych dworów angielskiej szlachty. I choć Szekspir do niej nie należał, po wielkim sukcesie swych sztuk w Londynie zamieszkał na ostatnie lata życia z żoną i córkami.  Po śmierci poety, w 1616 roku, dom trafił w ręce jego córki, Susanny Hall.

W drugiej połowie XVIII w. właściciel budynku, zmęczony nieustannymi wizytami ciekawskich, postanowił wyburzyć dom. Dzisiaj można oglądać jego fundamenty, dzięki muzeum zorganizowanemu w sąsiednim domu, Nash’s House.

Nash’s House, wybudowany w miejscu New Place, fot. wikimedia commons

W Stratford nad Avonem można już zwiedzać dom, w którym Szekspir przyszedł na świat, zobaczyć jego nagrobek i pójść do teatru na spektakl jednej ze sztuk barda. Wystawia je rezydująca w mieście Royal Shakespeare Company.

W lipcu przyszłego roku stanowisko archeologiczne będzie otwarte dla turystów. Na przygotowanie Fundusz loterii publicznej przeznaczył na to ponad 5 milionów funtów. Otwarcie będzie przypadać na 400. rocznice śmierci pisarza.

Na podstawie Stratford Observer,BBC

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: