5 Komentarzy

Sprofanowano groby radzieckich żołnierzy w Garwolinie

profanacja grobów żołnierzy radzieckich w Garwolinie

W Rosji dba się o groby Polaków pomordowanych przez NKWD w Katyniu, Ostaszkowie czy Starobielsku. A w Polsce tymczasem „nieznani sprawcy” zdemolowali i sprofanowali groby radzieckich żołnierzy na cmentarzu wojennym w Garwolinie. Wyrwano z ziemi i przewrócono drewniany krzyż prawosławny, zniszczono  16 mogił, poodrywano tabliczki z nazwiskami żołnierzy. Nie można inaczej tego nazwać jak barbarzyństwem. Polityka historyczna polegająca na rusofobii oraz na wojnie z pomnikami, lansowana przez polskich polityków i IPN zbiera żniwo.

O dewastacji grobów radzieckich żołnierzy poinformował jeden z mieszkańców, który odwiedził cmentarz. Swoje oburzenie aktem wandalizmu wyraził burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski. – Z czymś podobnym w Garwolinie się nie spotkałem. To po prostu profanacja tych ludzi, którzy kiedyś gdzieś walczyli, żebyśmy my mogli żyć w pokoju. Nie do pomyślenia, żeby bezcześcić mogiły żołnierzy, jakie by one nie były, polskie czy rosyjskie. Takich rzeczy być nie powinno! Najdelikatniej to ujmując jest to wyjątkowa nieodpowiedzialność.

zdemolowany cmentarz w garwolinie

źródło: eGarwolin.pl

Do dewastacji najprawdopodobniej doszło pomiędzy 21 a 25 listopada. Nieznany sprawca lub  też sprawcy, poprzewracali nagrobki, zniszczone tablice, poodrywano i wyrwał krzyż prawosławny. Sprawa aktu wandalizmu została zgłoszona na policję.

Wyrwany i przewrócony krzyż prawosławny

Wyrwany z ziemi i przewrócony prawosławny krzyż, źródło: eGarwolin.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało radcę-ministra ambasady RP w Moskwie, wobec którego wyraziło stanowczy protest i oburzenie z powodu kolejnego aktu wandalizmu w stosunku do miejsc pochówku radzieckich żołnierzy.

przewrócone nagrobki radzieckie

Przewrócone nagrobki radzieckie, źródło: eGarwolin.pl

MSZ Rosji zażądało także oficjalnych przeprosin za systematyczne łamanie zobowiązań w sferze ochrony rosyjskich cmentarzy wojskowych zgodnie z porozumieniem między rządem Federacji Rosyjskiej i rządem Rzeczypospolitej Polskiej o cmentarzach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 22 lutego 1994 roku. Domaga się również odnalezienia i ukarania sprawców oraz odbudowy zniszczony nagrobków

Tabliczka wyrwana.png

Wyrwana tabliczka z grobu nieznanego radzieckiego żołnierza, źródło: eGarwolin.pl

Polski minister spraw zagranicznych w odpowiedzi Witold Waszczykowski poinformował, że po kontakcie z lokalnymi władzami samorządami zajmie się tą sprawą. Partia z której jest wywodzi ministrem czyli PiS oraz PO są w ostatnim czasie odpowiedzialne za obecną politykę historyczną oraz nastroje antyrosyjskie. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński rozpoczął w Polsce wojnę z pomnikami. Poczynając od usunięcia pomnika polsko-radzieckich na warszawskiej Pradze czy też zdemontowanie w Pieniężnie popiersia radzieckiego generała Igora Czerniachowskiego, który wbrew temu co głosi IPN, nie był „katem AK” o czym mówi w wywiadzie z Tygodnikiem Przegląd prof. Tadeusz Krzymowski były AKowiec i świadek wydarzeń (tutaj link do wywiadu: Fałszywe mity z generałem w tle).

Podobnie rzecz ma się w dewastacją z pomników i grobów żołnierzy radzieckich, które są coraz częstsze. Jedne z głośniejszych przypadków to dewastacja grobów radzieckich na cmentarzu radzieckich dokonana przez dzieci w tym roku we wrześniu. W tym roku już kilkakrotnie rosyjskie władze wyrażały swoje oburzenie w związku z niszczeniem bądź usuwaniem w Polsce pomników radzieckich żołnierzy.

Cmentarz wojenny w Garwolinie mieszczący się przy ul. Kościuszki został założono w latach 1949-1952. Powstał on z ekshumacji zwłok żołnierzy Armii Radzieckiej oraz Wojska Polskiego z grobów rozsianych głównie na terenach powiatów: garwolińskiego, kozienickiego i puławskiego.

Do końca czerwca 1952 roku, na terenie cmentarza o powierzchni 13000 m2 utworzono 136 mogił zbiorowych, w których pochowano 10955 (w tym 9499 nieznanych). Liczba ta obejjmuje 10288 żołnierzy Armii Radzieckiej głównie z 16. Korpusu Pancernego i 47. Armii 1. Frontu Białoruskiego, 405 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 i 1944r. (w tym 208 znanych), 254 jeńców wojennych oraz 8 cywilnych obywateli ZSRR.

Na podstawie eGarwolin.plPolskie Radio

Reklamy

5 comments on “Sprofanowano groby radzieckich żołnierzy w Garwolinie

  1. Zwierzęta tak nie robią, ludzie tak.

    Polubienie

  2. My, Polacy jesteśmy jak ci barbarzyńcy z ISIS. Burzymy pomniki, nie oszczędzamy zmarłych spoczywających na cmentarzach. Jakie to podłe i niskie. A robią to pożal się Boże polscy katolicy! Wstyd!!!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: