1 komentarz

To nie Kolumb przywiózł syfilis do Europy

szkielet austria kiła XIV w.

Szkielet osoby, która miała typowe zwyrodnienia dla kiły, źróło: MedUni Vienna

Austriaccy naukowcy badając szkielety ludzkie, znaleźli dowody na występowanie przypadków kiły wrodzonej w w St. Pölten już od 1320 roku. Najnowsze odkrycie jest kolejnym dowodem, który obala dotychczasową teorię o sprowadzeniu syfilisu przez Krzysztof Kolumb z Ameryki do Europy w XV wieku.

W trakcie wojny o Neapol w 1494 r. doszło do licznych przypadków zachorowań na syfilis(chroba też zwana jako kiła), która jest wywołana przez bakterie krętka bladego (Treponema pallium). Rok później epidemia kiły rozprzestrzeniła się po całej Europie. Pierwotnie uważano, że choroba przenoszona drogą płciową sprowadził Krzysztof Kolumb i marynarze wracający z wyprawy do Ameryki.

Szkielety z placu katedralnego z St. Pölten, fot. Ingrid Hedbavny, źródło: flickr

Badacze z Zakładu Medycyny Sądowej i z Centrum Anatomii i Biologii Komórkowej w Wiedniu, przebadali ludzkie szkielety z XIV w., które były pochowane na placu katedralnym w St. Pölten w Dolnej Austrii. Zidentyfikowali oni szczątki nieletniej osoby, która cierpiała na kiłę wrodzoną. Bakterie krętka bladego musiały się dostać do organizmu jeszcze w łonie matki, a choroba została przekazane przez matkę dziecku. – Znaleźliśmy tak zwane zęby Hutchinsona z centralnymi zagłębieniami i zbieżnymi krawędziami oraz trzonowce w kształcie owoców morwy, które są charakterystyczne dla syfilisu – opowiadają autorzy badań Karl Grosschmidt i Fabian Kanz z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.

W tym przypadku mało jest prawdopodobne, by tak rzadkie deformacje mogły być spowodowane przez inną choroba niż kiłę. Badacze przeprowadzili dla pewności badania próbek kości, które potwierdziły ustalenia. Ustalono za pomocą datowania radiowęglowe, że osoba z wrodzoną kiłą żyła gdzieś między 1320 a 1390 r., a więc ponad sto lat przed dopłynięciem Kolumba do brzegów Ameryki i przed wojną o Neapol. – To odkrycie jednoznacznie obala poprzednią teorię o sprowadzeniu kiły przez Kolumba – twierdzą Kanz i Grosschmidt. 

To nie jest pierwsze badania, które wskazują na istnienie wczesnych przypadków kiły wrodzonej.  W 2010 roku przebadano szczątki ludzkie z XIII-XIV w. z Londynu w Hull oraz w innych miastach Anglii. Szkielety miały charakterystyczne zwyrodnienia dla kiły.

Śladów krętka bladego znaleziono także w jednej z 68 średniowiecznych czaszek odkrytych w jaskini Safed w Izraelu. Z kolei polski antropolog Maciej Henneberg , ponad 20 lat temu, rozpoznał ślady kiły na szczątkach mieszkańców greckiej kolonii Metapont z lat 580-250 p.n.e. A we Francji odkryto szkielet niemowlęcia z czasów rzymskiej, również ze śladami zwyrodnieniami typowymi dla kiły wrodzonej. Część badaczy odrzuca jednak te dowody, bo wiele badanych szkieletów, nie mały typowych cech chronicznej kiły. Identyfikacja była niepewna, gdyż zwyrodnienia  były mylono z tymi pozostawianymi przez trąd.

Kiła stała się na kilka stuleci była prawdziwym przekleństwem. Dopiero, gdy pojawiły się antybiotyki w pierwszej połowie XX wieku, umożliwiło wielu krajom w znacznym stopniu ograniczyć zasięg straszliwej choroby.

Najnowsze wyniki badań w Austrii z St. Pölten zostały zaprezentowane przez badaczy w „Journal of Biological and Clinical Anthropology”.

Na podstawie Ancient OriginsHealth Canal

One comment on “To nie Kolumb przywiózł syfilis do Europy

  1. Zdziwila mnie ta informacja. Mnie uczono, ze to jest raczej efekt uboczny wypraw krzyzowych.
    Kile mial Ludwik Andegawenskim a wrodzona mialy wszystkie jego corki. Skoro Jadwiga zmarla w 1399 r. To logiczne, ze przed Kolumbem…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: