1 komentarz

Wynik DNA z Gruzji ujawnia nieznanych przodków Europejczyków

Nowy przodek Europejczyka z Gruzji

Jeden ze szkieletów znalezionych w gruzińskiej jaskinii, fot. Eppie Jones

Badacze przeprowadzili analizę genetyczna szczątków ludzkich z paleolitu górnego i mezolitu, znalezionych w jaskiniach w zachodniej Gruzji. Wynik DNA ujawnił istnienie czwartej, nieznanej do tej pory linii genetycznej przodków współczesnych mieszkańców Europy. To odkrycie dodaje nowy rozdział do historii naszego kontynentu.

Pierwsze najstarsze szczątki pochodzą sprzed 13,3 tys. lat z jaskini Satsubia, a drugie młodsze sprzed 9,3 tys. z Kotias Klde. Odkryta nowa nieznana linia pochodzi od populacji łowców-zbieraczy, którzy zaraz po opuszczeniu Afryki  45 000 lat temu, oddzieliła się od zachodnich łowców-zbieraczy i na dzisiejszym pograniczu rosyjsko-gruzińskim na Kaukazie. Ta linia przez wiele tysięcy lat pozostawała w izolacji spowodowaną epoką lodowcową. Dopiero cofnięcie się lodu, spowodowało migrację. Następnie doszło do zatknięcie się tej linii populacji z innymi populacjami, wielce prawdopodobnie, że tymi ze wschodu.

Doszło do skrzyżowania i powstania mieszanki genetycznej, która umożliwiała powstanie tzw. kultury grobów jamowych. Po pewnym czasie lud z tej kultury przybyły do Europy wraz z wiedzą na temat metalurgii oraz hodowli zwierząt, co z kolei w konsekwencji zapoczątkowało epokę brązu. – Dotychczas wielką tajemnicą było, skąd wzięła się kultura grobów jamowych. Teraz możemy stwierdzić, że genetyczny sląd wskazuje na mieszankę wschodnioeuropejskich łowców-zbieraczy oraz populacji z izolowanego obszaru Kaukazu. Jest to czwarta główna linia genetyczna Europy, która była tej pory nie znana – opowiada doktor Andrea Manica z University of Cambridge, który jest jednym głównych autorów najnowszych badań genetycznych.

Druga część łowców-zbieraczy udała się w kierunku na północny-zachód, kolonizując Europę od terenu dzisiejszych Węgier, aż po Hiszpanię. Pozostałe populacje osiedliły się we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz w Lewancie. W tamtych rejonach około 10 000 lat rozwinęło się rolnictwo.  Po jakimś czasie ci wcześni rolnicy skolonizowali Europę. A jak wcześniej wspomniano z początkiem epoki brązu, z centralne Eurazji do Europy przybyli przedstawiciele kultury grobów jamowych.

W genomie znaleziono też ślady mieszania się z przodkami wczesnych rolników z Lewantu. Jednak 25 000 lat temu do mieszania się już nie dochodziło. DNA wykazuje za to cechy coraz większej homogenizacji, co może oznaczać, że społeczność była przez długi czas izolowana i zbiega się jej początek ze szczytem epoki lodowej. Wraz powolnym ustępowaniem lodu, doszło znów do wymieszania z innym ludem. – Byliśmy pewni, że w kodzie genetycznym ludzi kultury grobów jamowych znajduję się jakiś duży komponent, którego nie potrafiliśmy określić. Teraz już wiemy, że są ludzie, którzy przetrwali epokę lodowcową na Kaukazie – mówi Manica.

Lud ten z Kaukazu nie tylko wpłynął na różnorodność genetyczną Europy, ale też spora jego część musiała migrować do Azji Południowej. – W Indiach mamy całkowitą mieszankę genetyczną zarówno europejską i azjatycką. Wiele wskazuje, że ten europejski komponent pochodzi z terenów Kaukazu. Prawdopodobnie to oni przynieśli tam języki indoaryjskie – stwierdza Eppie Jones, doktorantka z Trinity College Dublin.

Niewątpliwe najnowszy wynik badań genetycznych jest ważnym elementem układanki i otwiera nowy rozdział w historii człowieka oraz w historii Europy.

Na podstawie Daily Mail

Reklamy

One comment on “Wynik DNA z Gruzji ujawnia nieznanych przodków Europejczyków

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: