1 komentarz

Ujawnienie incydentu ze spoliczkowaniem

George Patton

21 listopada 1943 roku – skandalizujący amerykański reporter Drew Pearson ujawnił tzw. Incydent ze spoliczkowaniem (ang. slapping incident) z udziałem generała George’a Pattona. Do incydentu doszło podczas letniej inwazji aliantów na Sycylię. Patton spoliczkował 2 żołnierzy hospitalizowanych w szpitalu polowym, których oskarżył o symulowanie i tchórzostwo. Ujawnienie incydentu miało wpływ na dalszy przebieg działań wojennych Armii Amerykańskiej w czasie II wojny światowej.

2 sierpnia 1943 do 1. Batalionu Medycznego zgłosił się szeregowy Charles H. Kuhl z 26. Pułku Piechoty z 1. Amerykańskiej Dywizji Piechoty. Kuhl służył w amerykańskiej armii już przez osiem miesięcy. W szpitalu u żołnierza zdiagnozowano przemęczenie i został poddany dokładniejszym badaniom lekarskim. Lekarz po przebadaniu Kuhla zapisał w karcie medycznej, że „pacjent odczuwa niepokój i cierpi na nerwice okopową”. Szeregowy Kuhl został odesłany do szpitalu polowego w Nikozji.

3 sierpnia do szpitala polowego przybył gen. George Patton w towarzystwie wojskowych lekarzy. Rozmawiał po kolei z rannymi żołnierzami. Niebawem podszedł do szeregowego Kuhla, który nie miał oznak fizycznych ran [1]. Patton zapytał go, gdzie został ranny. Ten wzruszył ramionami i odpowiedział: „Mam nerwicę i nie może już tego znieść”. Patton uznał to za objaw tchórzostwa i symulowania. Zdenerwowany ściągnął rękawice i dwukrotnie spoliczkował Kuhla, a następnie chwycił go za kołnierze i wywalił z namiotu. Po wyrzuceniu krzyknął do żołnierza: „Nie dyskutuj ze mną skurwysynie!”. Patton powiedział, że odeśle go na front dodając: „Słyszysz mnie cholerny mięczaku? Wracasz na front!”.[2]

Sanitariusze podnieśli Kuhla i zaprowadzili go powrotem do namiotu, gdzie okazało się, że miał gorączkę 39,0 ° C. Zdiagnozowano u niego malarię [3]. Później Kuhl w liście do rodziców napisał, że chciałby o tym zapomnieć [4]. Patton w swoim pamiętniku napisał „Nigdy nie spotkałem się z takim tchórzem w armii. Takimi ludźmi powinna się zająć kompania karna, a jeśli będą się uchylać od obowiązków, powinni być osądzeni i rozstrzelani za tchórzostwo”[5]. Patton zapytany przez korespondenta wojennego  o incydent, ze złością zaprzeczył, że to miało kiedykolwiek miejsce, stwierdzając, że to był „wymysł Żydów” [6][7][8]. Wkrótce doszło do ponownego incydentu.

5 sierpnia 1943 roku przebywał w szpitalu polowym przy rannym przyjacielu, 21-letni szeregowy Paul G. Bennet. Bennet był działowym w 17. Pułku Artylerii Polowej z 1. Amerykańskiej Dywizji Piechoty i służył w armii już ponad 4 lata.

6 sierpnia 1943 roku, odnotowano w karcie medycznej zachowanie Benneta, gdzie według raport „był poddenerwowany i nie mógł spać” [9]. Wkrótce został przewieziony do szpitala polowego do Nikozji. Podczas badań lekarskich wyszło, że Bennet jest odwodniony, przemęczony, ma gorączkę oraz cierpi na apatię. Jego wniosek o powrót do jednostki został odrzucony przez lekarzy. Bennet przejmował się bardziej stanem zdrowia swojego przyjaciela niż swoim.

10 sierpnia ponownie z wizytą do szpitala polowego przybył Patton. Wszedł do namiotu rozmawiał z rannymi i po chwili zbliżył się do Benneta, który był skulony i drżał. Zapytał co mu się dzieje. „To moje nerwy. Nie mogę już wytrzymać tego ostrzału”[10] – odpowiedział Bennet.

url

Kadr z filmu „Patton” z 1970 roku w reżyserii Franklina J. Schaffnera

Patton wściekł się na niego, uderzył go w twarz, a następnie zaczął krzyczeć: „Twoje nerwy? Jesteś po prostu cholernym tchórzem! Zamknij się do jasne cholery i przestań ryczeć! Nie będę miał dzielnych ludzi do walki, gdy taki mazgaj będzie wciąż ryczał!”[11].

Patton ponownie spoliczkował Benneta i zwrócił się do niego: „Wracasz na front! Możesz nawet zginąć, ale pójdziesz do walki! Jeśli tego nie zrobisz postawie cie pod ścianę i każe plutonowi egzekucyjnemu cie rozstrzelać! Choć sam mogę cie zastrzelić ty cholerny tchórzu!”[12]. Patton wyciągnął pistolet, kierujący szpitalem polowym pułkownik Donald E. Currier postanowił rozdzielić obydwu. Patton mimo to dalej zwracał się do Benneta: „Krew mnie zalewa jak tchórz jest niańczony! Nie chce mieć takich tchórzliwych drani w szpitalu! Chyba będę musiał czasem paru odstrzelić, w innych wypadku będzie więcej takich kretynów!” [13]

general_of_the_army_omar_bradley

Omar Bradley (1893-1981)

Polowi lekarze byli oburzeni zachowaniem generała i skierowali oficjalny raport do gen. Omara Bradleya, który był podwładnym Pattona. Bradley nie wiedział co zrobić z tą aferą, postanowił zdecydowanie ukryć list [14], ale sami lekarze dotarli nieoficjalnymi kanałami do przełożonego Pattona, generała Eisenhowera [15].

Ten z kolei napisał list do Pattona, w którym w ostrych słowach wyraził oburzenie z powodu obu incydentów i nakazał mu przeproszenie żołnierzy. Nie nadał tej sprawie biegu oficjalnego mając nadzieję, że sprawa została już zakończona.

Wkrótce jednak o całym wydarzeniu dowiedzieli się obecni na Sycylii reporterzy, którzy udali się do Eisenhowera z prośbą o wyjaśnienie całej sprawy. Po zapoznaniu się z faktami wszyscy zainteresowani doszli do wniosku, że nie ma potrzeby dalszego jej nagłaśniania, a sam Patton był, według słów Eisenhowera, „absolutnie niezbędny dla dalszego wysiłku wojennego”.

134242-004-323ab4b5

Drew Pearson (1897-1969) – amerykański dziennikarz, który ujawnił skandal

Mimo to 21 listopada 1943 roku skandalizujący reporter Drew Pearson zdecydował się na ujawnienie tego, w jego własnych słowach, „skandalu”, przeinaczając przy tym niektóre fakty na niekorzyść Pattona i sprawa stała się bardzo głośna w Stanach Zjednoczonych.

Bezpośrednim skutkiem było odsunięcie Pattona od dowodzenia 7. Armią Amerykańską. Eisenhower obiecał także Naczelnemu Dowódcy wojsk amerykańskich gen. George’owi Marshallowi, że w ramach kary Patton nie obejmie już dowodzenia większą jednostką niż armia.

dwightd_eisenhowercolor

Dwight Eisenhoer (1890-1969)

Z tego powodu właśnie w czasie kampanii w Europie dowództwo nad grupą armii amerykańskich objął Bradley, podwładny Pattona na Sycylii, a sam Patton dowodził tylko 3. Armią Amerykańską.

Po odsunięciu Pattona od dowodzenia, nie wziął on udziału w inwazji w Normandii jak wcześniej planowano, a w ramach operacji Fortitude dowodził fikcyjną FUSAG (1. Grupą Armii Stanów Zjednoczonych).

W czasie inwazji na Włochy Patton, choć formalnie nie był dowódcą żadnej jednostki, miał duży wpływ na dalszy przebieg wojny. Po sukcesach w Afryce i na Sycylii Niemcy uważali go za najlepszego generała alianckiego. Uznali oni, że publiczne pozbawienie Pattona dowodzenia to jedynie część planu aliantów, mającego na celu wprowadzenie ich w błąd.

Przedłużający się jego pobyt na Sycylii zinterpretowano jako przygotowania do inwazji na południową Francję, a jego wizytę w Kairze uznano za część przygotowania inwazji na Bałkanach. Strach przed nim pomógł unieruchomić wiele niemieckich jednostek, co zostało później świadomie wykorzystane przez aliancki kontrwywiad


Bibliografia:

Rick Atkinson, The Day of Battle: The War in Sicily and Italy, 1943–1944, The Liberation Trilogy, New York City, New York: Henry Holt and Company, 2007

Alan Axelrod, Patton: A Biography, London, United Kingdom: Palgrave Macmillan, 2006

Martin Blumenson, The Patton Papers: 1940–1945, Boston, Massachusetts: Houghton Mifflin, 1974

Carlo D’Este: Patton Geniusz Wojny. Poznań: Zysk i S-ka, Polskie w 2002, s. 516.

Carlo D’Este, Patton: A Genius for War, New York City, New York: Harper Collins, 1995

Przypisy:

[1] Axelrod 2006, s. 115.

[2][3] Atkinson 2007, s. 147.

[4] D’Este 1995, s. 901.

[5] Axelrod 2006, s. 116.

[6] Ben Macintyre, Double Cross: The True Story of the D-Day Spies. Crown Publishing Group, 2012, s. 223–224.

[7] Robin Andersen, A Century of Media, a Century of War. Peter Lang, 2006 s. 24.

[8] Nicholas Rankin, Ian Fleming’s Commandos: The Story of the Legendary 30 Assault Unit. Oxford University Press, 2011, s. 184.

[9][10][11] Blumenson 1974, s. 331.

[12][13][14] Axelrod 2006, s. 118.

[15]  Axelrod 2006, s. 119.

One comment on “Ujawnienie incydentu ze spoliczkowaniem

  1. Generał Omar Bradley od początku posiadał swoje stanowisko w akcji Overlord – czyli inwazji na Francję zajętą przez Niemców. Bradley doskonale znał i cenił atuty generała Pattona choć jego wybryki spowodowały wiele szkód – a nie było to tylko policzkowanie żołnierzy w szpitalach. Tak więc generał Bradley był zwierzchnikiem Pattona – a nie odwrotnie

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: