Dodaj komentarz

Znaleziono zwęglony szkielet średniowiecznej „Czarownicy”

czarownica z San Calocero

Szczątki nastoletniej „czarownicy” fot. Discovery News

Włoscy archeolodzy w regionie Ligurii znaleźli zwęglony szkielet średniowiecznej nastoletniej dziewczyny. Prawdopodobnie dziewczyna została uznana za „czarownice” i spłonęła na stosie.

Zwęglony szkielet nastoletniej dziewczyny został znaleziony w kompleksie archeologicznym San Calocero w pobliżu miasto Albenga w prowincji Liguria. Znaleziska dokonał zespół archeologów z Papieskiej Akademii Archeologii w Watykanie pod kierunkiem dr Philippe Pergola. Według badaczy zwęglony szkielet oraz głęboki dół przykry kamieniami wskazuję, że dziewczyna mogła zostać uznana za „czarownice”. Najpierw została spalona na stosie, a następnie pochowana.

Oceniono, że spalona dziewczyna miała około 144 cm wzrostu (4,75 stóp) oraz była w wieku około wieku około 15-17 lat. Jednak archeologom jest trudno oceniać kim była dokładnie dziewczyna, skąd pochodziła, ani kiedy i gdzie została spalona za bycie domniemaną „czarownicą”.

Wstępnie oszacowano, że została spalona pomiędzy IX a XV wiekiem, ale być może dokładne badania metody datowanie radiowęglową pozwolą dokładniej ustalić. – Nie wiemy czy została spalona zza życia czy też jak już nie żyła. Ogień zaatkowal jej ciało, gdy tkanki miękkie był wciąż obecne, więc mogła to mieć miejsce tuż przed jej śmiercią lub tuż po niej – mówi antropolog Elena Dellù.

Dziewczyna została dość szybko pochowana i przykryta kamieniami. – Dziewczyna została po prostu wrzucona do dołu. Ułożona została w stronę pionową, a podbródek tak ułożony, że dotykał mostka – opowiada dalej Dellù.

Wstępne analizy szkieletu wykazały, że na czaszce miała ślady rozrostu tkanki kostnej, co było spowodowane niedoborem żelaza oraz także niedorozwój szkliwa zębów, która wykazuje objawy niedożywienia w dzieciństwie.

Podobne szczątki dziewczyny, odkryto w miejscy 2014 roku, gdzie również została także uznana rzekomo za czarownice. Jednak szczątki różnią się między sobą. Pierwsza „czarownica” miała około 13 lat i cierpiała na szkorbut czyli na niedobór witaminy C.

Badacze planują dokonać analizy DNA, aby dokładnie ustalić czy zostały spalone w tym czasie. Ponadto planowane są tutaj dalsze badania terenu w przyszłym roku

Na podstawie: News Discovery

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: