Dodaj komentarz

Odnaleziono w tropikach kościół sprzed 500 lat

Ruiny Cidade Velha

Ruiny XV-wiecznego kościoła, fot. Uniwersytet Cambridge

Archeolodzy w tropikach odnaleźli jeden z najstarszych europejskich kościołów z XV w. Do odkrycia doszło podczas badań ruin Cidade Velha, niegdyś prosperującego miasta w Republice Zielonego Przylądka, znajdującej się na zachód od wybrzeża Afryki.

Badacze podczas prac wykopaliskowych znaleźli kamienne fundamenty z gotyckiej kaplicy. Kościół Nossa Senhora de Conceição został zbudowany około roku 1470, gdy Cidade Velha było tylko niewielkim punktem handlowym rodzącego się imperium kupieckiego Portugalczyków.

Christopher Evans z Uniwersytetu Cambridge wraz z archeologami podczas wykopalisk fot. Uniwersytet Cambridge

Badacze z Uniwersytetu Cambridge, we współpracy z rządem Cabo Verde i lokalnymi archeologami, po odkryciu dokonali rekonstrukcji pozostałości kościoła, na tyle na ile było to możliwe. Jak się okazało, mieli do czynienia z olbrzymią dobudową do niewielkiego kościółka. Powstała ona w 1500, w związku z rozwojem i bogaceniem się lokalnej populacji.

W mieście Cidade Velha wybudowano wiele chrześcijańskich kościołów. – Religia była integralną częścią początków portugalskiego kolonializmu początku. Ludzie budowali tutaj konkurencyjne kościoły. Nawet powstał tutaj zakon na początku XVI, a Cidade Velha stało się siedzibą biskupstwa Afryki. – mówi Christopher Evans dyrektor Działu Archeologicznego Cambridge, który kieruje badaniami

Ponieważ kolonizatorzy byli pierwszymi ludźmi, którzy zamieszkują wyspę, nie mieli wiedzy na temat lokalnego środowiska ani o ukształtowaniu terenu, co spowodowało wiele katastrofalnych błędów podczas budowy kościoła. Kościół znajdował się w zakolu rzeki, to powodowało, że budynek był narażony na powodzie, z tego powodu kościół był dwukrotnie przebudowany w XVI i XVII wieku. – Zamiast wybudować kościół z zachowaniem proporcji, wybudowano gruby i przysadzisty. To może oznaczać, że budowniczowie nie mieli pojęcia na temat ukształtowania terenu – wyjaśnia Evans

Grobowce, w których byli pochowani niewolnicy, fot. Uniwersytet Cambridge

Archeolodzy znaleźli także 1000 ciał pochowanych ciał pod nawą kościoła Nossa Senhora de Conceição. Wyniki po przeprowadzeniu analizy izotopów zębów sugerują, że wiele osób pochowanych pod kościołem pochodziło z Afryki i byli prawdopodobnie niewolnikami.

Badacze nie wykluczają, że niewolnicy z Wysp Zielonego Przylądka uczestniczyło w życiu religijnym. – Kościelny charakter pogrzebu, może być dowodem  na to, że wielu niewolników zostało ochrzczonych – sugeruje Evans.

Być może dalsze badania kości szczątków niewolników dadzą nam więcej informacji na temat warunków ich pracy i diety, które rzuciło by nowe światło na niewolnictwo w późnym średniowieczu.

Przez setki lat Republika Zielonego Przylądka był miejscem, gdzie odbywał się handel afrykańskimi niewolnikami. To tutaj znajdował się „port przesiadkowy”, skąd nabyci w Afryce niewolnicy płynęli do Brazylii, Portugalii, na Karaiby i do obu Ameryk. Na jednej z największych płyt grobowych na wyspie należy do Fernão Fiel de Lugo, skarbnika i słynnego handlarza niewolnikami. W połowie XVI wieku Cidade Velha stało się drugim najbogatszym miastem imperium portugalskiego, właśnie dzięki handlu niewolnikami.  Ataki piratów końcu XVIII wieku spowodowały upadek Cidade Velha, a z kolei kościół prawdopodobnie zniszczyły powodzie

Oczywiście ciężko jest zredukować dziedzictwo danego narodu jedynie do handlu niewolnikami, co stanowi jedną z najciemniejszych kart w historii ludzkości. Wyspy Zielonego Przylądka słynęły również z wielokulturowości. Europejczycy i Afrykańczycy żyli razem, nieuniknioną konsekwencją było zmieszanie się tych dwóch populacji.

Zabytkowa ruiny miasta zostały niedawno wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Na podstawie Live ScienceInternational Business Times

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: