Dodaj komentarz

Znaleziono w Chinach 10 ton monet sprzed 2 tys. lat

10 ton monet w Chinach

Znalezione 10 ton miedzianych monet wuzhu (五銖), fot. Xinhua news

Zespół chińskich archeologów w pobliżu stolicy prowincji Jiangxi Nanchang odkryli cmentarzysko z okresu panowania zachodniej (wcześniejszej) dynastii Han (206 p.n.e.- 9 n.e.). Znaleziono na nim 2 mln miedzianych monet o wadzę 10 ton oraz ponad 10 tys. innych drogocennych przedmiotów, a także stanowisko z rydwanem.

Od sierpnia, zawieszony na drewnianej platformie 9 m nad dnem grobowca, Li Xiaobin dzień w dzień spędzał ok. 6 godzin na liczeniu monet. Zdaniem archeologów cmentarzysko Haihunhou to jedna z najbardziej kompletnych nekropolii z okresu zachodniej dynastii Han, na jakie kiedykolwiek natrafiono. Zajmuje powierzchnię 40 tys. m2.

Na fotografiach ze stanowiska widać całe stosy monet. Są one oczyszczane, katalogowane i fotografowane. Chińczycy podkreślają, że ich prace pozwalają lepiej zrozumieć ówczesny system monetarny. Źródła historyczne wspominały, że konopne sznury z tysiącem monet stanowiły jednostkę monetarną od czasów dynastii Tang, ale dowody z Haihunhou cofają tę cezurę o 600 lat.

Sznur miedzianych monet, fot. Xinhua news

Jak wyjaśnia archeolog Xin Lixiang z Chińskiego Muzeum Narodowego, który kieruje pracami wykopaliskowymi, 10 sznurów miedzianych monet wuzhu (五銖) można było wymienić na 250 g (jeden jin) złota. Warto dodać, że w owych czasach cały majątek rodziny reprezentującej klasę średnią odpowiadał 10 jinom złota. Na stanowisku znaleziono 6 kompletnych sznurów monet. Sznury były nadgryzione zębem czasu, ale można je było zidentyfikować – opowiada Li.

Miedziane monety wuzhu (五銖), fot. Xinhua news

By stosy monet się nie osunęły, trzeba było pracować na platformie. Monety pochodziły z okresu rządów 3 cesarzy: Wudi (panującego w latach 141-87 p.n.e.), Zhaodi (87-74 p.n.e.) i Xuandi (74-49 p.n.e.). Xin podkreśla, że liczba monet wskazuje na status zmarłego. Przyszłe prace mają się koncentrować na artefaktach z trumny z centralnego mauzoleum. – Pieczęcie królewskie i ubrania z jadeitu (szyte złotą nicią), sugerują osoba pochowana w grobowcu miała wysoki status społeczny –  powiedział Xu Changqing dyrektor Chińskiego Muzeum Narodowego

Badacze podejrzewają, że główny grobowiec należy do Liu He, wnuka cesarza Wudi największego władcy dynastii Han. Liu został obalony na cesarza po zaledwie 27 dni, ze względu z powodu rzekomo braku talentu do rządzenia oraz braku moralności. Nekropolia zachowała się tak dobrze, że archeolodzy byli w stanie zidentyfikować fundamenty grobowców Liu i jego żony oraz towarzyszących kaplic pamiątkowych. Widać też szlaki komunikacyjne i system melioracyjny.

Naczynia ceramiczne z brązu, fot. Xinhua news

Badacze w 8 grobowcach znaleźli również liczne przedmioty w tym tabliczki z drewna bambusowego, figurki grobowe, naczynia ceramiczne, lampy oraz instrumenty muzyczne w tym dzwony, flety i instrumenty dęte z trzciny. Odkryli także figurki z terakoty pokazujące, w jaki sposób instrumenty były odtwarzane.

Lampy z brązu w kształcie kaczek

Oprócz grobowców archeolodzy natrafili ponadto na stanowisko z rydwanami. Znajdowało się na nim pięć dobrze zachowany rydwanów z czego w czterech znaleziono szczątki czterech koni oraz 3 tys. akcesorii zdobionymi złotem i srebrem. – To odkrycie będzie ważne dla poznania zwyczajów pogrzebowych i wykorzystywaniu przedmiotów w trakcie pogrzebu – powiedział Xu.

Archeolodzy katalogują znalezione przedmioty, fot. Xinhua news

Badacze podkreślają, że bogactwo artefaktów rzuca nowe światło na styl życia ówczesnej arystokracji. – Odkrycie to może pomóc nam zrozumieć jak wyglądał status społeczny, gospodarczy i kulturalny panującej wówczas zachodniej dynastii Han, a nawet jak następował rozwój muzyki, transportu, metrologii, sztuki oraz jak ewoluowały chińskie znaki w tym okresie – podsumował Xu.

Z kolei wiceminister kultury i dyrektor Państwowego Biura do spraw zabytków  – Li Xiaojie zapowiedział, że wystosuję wniosek, aby cmentarz został wpisany na  na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO,

Na końcu krótki film na którym zaprezentowano odkrycie grobowca wraz z skarbami:

Na podstawie Ancient OriginsSouth China Morning Post

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: