Dodaj komentarz

Znaleziono kości szczurów gigantów w Timorze Wschodnim

Szczur gigant Timor Wschodni

Dr Julien Louys porównuje żuchwę gigantycznego szczura ze współczesnym okazem, fot. Stuart Hay, ANU.

Zespół australijskich archeologów podczas ekspedycji w Timorze Wschodnim odkrył skamieniałości siedmiu gatunków szczurów wielkości małych psów sprzed około 1000 lat. Największe gatunki ważyły blisko 5 kg, czyli 10 razy więcej niż współczesne szczury.

Badacze z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze (Australian National University) dokonali odkrycia podczas badań mających na celu ustalenie kiedy i jak ludzie przybyli do Azji Południowo-Wschodniej i zaczęli osiedlać się na poszczególnych wyspach.

Paleoantropolog dr Julien Louys, który kierował badaniami powiedział, że ludzie pojawili się na wyspie Timor co najmniej 46 000 lat temu i koegzystowali ze szczurami do końca pierwszego tysiąclecia naszej ery. Znaleziony szczury należał do wymarłego gatunku Coryphomys (Timoroszczura).

Zdaniem badaczy tak długi okres koegzystencji rodzimych gatunków było nietypowe dla pierwszych ludzi zamieszkujących wyspę , którzy byli znani z unicestwianie różnych gatunków. – Zwykle tam, gdzie ludzie docierali na wyspy, które miały unikalny ekosystem, większość rodzimych gatunków wymierało – powiedział Dr Louys. – Sytuacja na Timorze jest dość nietypowa, bo wydaję się, że ludzie tutaj przez 46 tys. lat nie mieli tak wielkiego wpływu na rodzime gatunki. Dopiero w ostatnio tysiącleciu gatunki zwierząt wymierały – dodał.

Porównanie skamieniałości gigantycznych szczurów ze współczesnymi, fot. Stuart Hay, ANU.

Badacza znaleźli też na skamieniałościach szczurów odkryto Ślady po nacięciach i przypaleniach niektórych kości, świadczą o tym, ze szczury były jednym ze składników diety ówczesnej ludności. Archeolodzy uważają, że to co doprowadziło do ich wytępienia to zapewne rozwój metalowych narzędzi, które pozwoliły na skuteczniejszą eksterminację.

Szczury na Timor Wschodni przybyły około 1-2 mln lat temu, po czym zaczęły rosnąć do rozmiarów małych psów. Największe gatunki ważyły blisko 5 kg, czyli 10 razy więcej niż współczesne szczury. Zdaniem badaczy taki wzrost był dzięki korzystnemu ekosystemowi panującemu na wyspie. – Zwiększanie rozmiarów jest bardzo typowe  na wyspach, gdzie zwykle małe gatunki zwierząt rosły, a duże kurczyły się – dodał dr Louys.

Zespół archeologów z Australian National University zaprezentował swoje odkrycia dwa tygodnie temu w Stanach Zjednoczonych. Projekt jest częścią badań profesor Sue O’Connor poświęconych początkowym ruchom ludności w Azji Południowo-Wschodniej w drodze do Australii, w tym wpływowi tych ruchów na ekosystemy.

Badania obecności wczesnych ludzi w rejonie Azji południowo-Wschodniej, mogą mieć kolosalne znaczenie dla naszej historii. Pomogą także określić jaki wpływ mają działania ludzkie na wyginięcie wielu gatunków zwierząt, co pozwoli w przyszłości zapobiegać podobnym wydarzeniom.

Grupa naukowców planuje kolejną ekspedycję w przyszłym roku.

Na podstawie Canberra Times

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: