Dodaj komentarz

Neolityczna wędzarnia ryb sprzed 5 tys. lat

wędzarnia ryb

Neolityczna wędzarnia ryb, fot. Instytutu Archeologii i Etnografii w Nowosybirsku.

Rosyjscy archeolodzy w obwodzie nowosybirskim odkryli neolityczną wędzarnie ryb sprzed około 5 tys. lat. Zdaniem archeologów miejsce też to mogło służyć do tajemniczych rytuałów z gronostajem i rosomakiem.

Do niezwykłego odkrycia doszło w rejonie wiengierowskim na stanowisku archeologicznym Tartas-1. W tym rejonie badania archeologiczne są prowadzona od 10 lat. Tegoroczne zaskoczyły badaczy i podczas wykopalisk znaleziono neolityczną wędzarnie wraz z kośćmi zwierząt oraz kamienne narzędzia. Znalezisko postawiło przed archeologami wiele pytań. – W tym roku natrafiliśmy na niezwykły obiekt na neolityczną wędzarnie – mówi dr Wiaczesław Mołodin zastępca dyrektora Instytutu Archeologii i Etnografii w Nowosybirsku.

Tajemnie doły służyły za wędzarnie ryb przed 5 tys. lat, fot. Instytutu Archeologii i Etnografii w Nowosybirsku.

Ryby były wędzone w czerwonoziemach w głębokich dwu metrowych dołach, dzięki czemu zyskiwały szczególny zapach. Podobny sposób wędzenia ryb jest wciąż na Syberii i na dalekiej północny – Ta metoda jest wciąż znana i stosowana w północnej Syberii oraz przez rdzenne ludy. Ryba podczas tego procesu zyskiwały specyficznego zapachu, ale to naszym przodkom nie przeszkadzało – dodaje Mołodin

Kości rosomaka, gronostaja. Prawdopodobnie zwierzęta była wykorzystywane do tajemniczych rytuałów, fot. Instytutu Archeologii i Etnografii w Nowosybirsku.

Trudniejszym do wyjaśnienia jest skąd się w dołach znalazły szczątki zwierząt. Jeden ze szkieletów rosomaka, przypomina nieco małego niedźwiedzia. Jest to dość nietypowe ponieważ to zwierzę pochodzi z tajgi i na stepie raczej nie występuję.

W dole znajdują się również szczątki gronostaja, podobnie kości zwierząt domowych i koprolity (skamieniałe ekskrementy zwierząt). Kości psa i lisa znajdowały się w innym miejscu. Według badaczy zwierzęta mogły być tam trzymane do celów rytualnych. – Od pewnego czasu doły były wykorzystywane do celów rytualnych, ale jest to ogromna tajemnica, którą musimy jeszcze rozwikłać- zakończył dr Mołodin.

Na podstawie Siberian Times

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: