Dodaj komentarz

Nowe dowody na kanibalizm wśród tyranozaurów

Tyranozaur kanibal

Amerykańscy badacze w stanie Wyoming znaleźli ślady na kości tyranozaura, które dostarczają nam nowych dowodów na  kanibalizm panujący wśród tego gatunku. Według ekspertów w mezozoiku tyranozaury zjadały się nawzajem.

Paleontolodzy z Amerykańskiego Stowarzyszenia Geologicznego (Geological Society of America) do tego odkrycia doszło w stanie Wyoming podczas wykopalisk.- W jednym z wykopów szukaliśmy dinozaurów z czasów późnej kredy – opowiada paleontolog Matthew McLain z Uniwersytetu Loma Linda w Kalifornii. – Nagle ktoś znalazł kość Tyranozaura, która była uszkodzona z obu końcówn. Na kości były pozostawione głębokie rowki zrobione przypuszczalnie przez zęby inne mięsożerne zwierzę, które rozerwało w tym miejscu ciało od kości. – dodaje MclainKość postanowiono poddać głębokiej analizie

Ślady zębów na kości Tyranozaura, które wskazują, że na kanibalizm wśród tego gatunku dinozaurów, fot. Matthew McLain

Wewnątrz najgłębszego z nich badacze zauważyli ślady guzków wapna znajdujących się na powierzchni zęba. To sugeruje, że T. rex był drapieżnikiem, gryzącym swoimi zębami nie tylko zwykłych przodków współczesnych krokodyli, ale również dwunożne dinozaury Teropody. – To musi muszą być zębów tyranozaura. Żadne inne zwierze nie ma tak wielkich zębów – dodał Mclain. Badacze dodatkowo ustalili także, że tyranozaur był martwy w momencie zjadania. Jednak w tym kierunku będą konieczne dalsze badania w celu.

the-tyrannosaurus-rex-could-grow-charles-r-knight

Jeden tyranozaur zjadajacy drugiego, autor rysunku: Charles R. Knight

Ponieważ wszystkie duże Teropody (Tyranosaurus rex i Nanotiranus), które żyły w tej okolicy były Tyranozaurami, istnieją niezbite dowody kanibalizmu wstępującego wśród tych drapieżników.

Odstępy między rowkami wynoszące dwa milimetry, wskazują na to, że mięsio z kości zostało rozdarte przez wielkiego drapieżnika. Było rozdzierane w kierunku prostopadłym, podobnie jak ludzie jedzą mięso ze skrzydełek kurczaka.

W 2011 roku na niektórych kościach Tyranozaura znaleziono ślady, które mogą pozostawić jedynie inne Tyranozaury. Autorzy badania nie byli w stanie określić, jaka sytuacja spowodowała taki stan rzeczy i z jakiego powodu te dinozaury jadły swoich kuzynów, czy zabijały się walkach lub przypadkowo zjadając znalezione zwłoki. Prawdopodobnie mogło być to spowodowane brakiem pożywienia.

W tym samym czasie inny zespół paleontologów zakwestionował tezę, że Tyranozaury były wyłącznie padlinożercami, ponieważ zbyt wiele innych zwierząt było w tym okresie ich konkurencją w tej niszy ekologicznej.

Nowe dowody rzucają  światło na zachowania tych potężnych dinozaurów, w tym czasie, i potwierdzają, że kanibalizm nie występował okazjonalnie. Badacze zaprezentowali wyniki badań na corocznym spotkaniu Amerykańskich Stowarzyszenia Geologów w Boulder w stanie Colorado.

Na podstawie Nature World NewsLive ScienceGeological Society of America

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: