Dodaj komentarz

W Danii poszukiwacz-amator znalazł srebrne monety z X wieku

Znalezione dwie monety Dania

fot. Museum Vestsjælland

Duński poszukiwacz-amator Robert Hemming Poulsen znalazł na wyspie Omø skarb wikingów złożony ze srebrnej biżuterii i monet z X wieku. Wśród monet oprócz duńskich i arabskich są też m.in. monety polskie i czeskie.

Poulsen znalazca

Robert Hemming Poulsen amator-poszukiwacz, fot. R Poulsen

Robert Hemming Poulsen w wolnym czasie się jest amatorem-poszukiwaczem skarbów. Od jednego z rolników Hansa Pedera Tofte mieszkańca wyspy Omø, dowiedział się może tutaj znajdować skarb. Pan Tofte opowiedział mu, ze jakby był małym chłopc znalazł na w polu srebrny pierścień. Zaintrygowany Poulsen, wziął ze sobą detektor i poszedł na pole w miejsce wskazane przez rolnika. Wkrótce natknął się na kilka sztuk srebra i srebrnych monet. O znalezisku natychmiast zawiadomił duńskie Muzeum w Zelandii (Museum Vestsjælland).

znaleziony fragment srebra

Znaleziony fragment srebra, fot. Tobias Bondesson

Wkrótce na miejsce przybyła profesjonalna ekipa archeologów. Dzięki funduszom z duńskiej Agencji Kultury (Kulturstyrelsen) pod koniec października udało się wyeksplorować cały teren. Archeologów wspomagał też Poulsen oraz trzej jego koledzy. Łącznie znaleziono 550 obiektów. – Gdy znajdziemy wszystkie skarby, zostaną zabezpieczone wraz ze wcześniej znalezionymi monetami. Zaprezentujemy wtedy wszystkie poszczególnej monety i skarb przed opinią publiczną. Będzie to możliwe najpóźniej pod koniec listopada – mówi archeolog Hugo Hvid Sørensen z Muzeum w Zelandii, który kieruję badaniami

Jak się okazało, liczne obiekty zostały rozorane na powierzchni o średnicy 25-30 metrów. Prawdopodobnie były złożone w jakimś pojemniku, który się jednak nie zachował. W pobliżu nie stwierdzono żadnych śladów osadnictwa, co może wskazywać, że skarby był ukryty na odludzi.

Jedne z przykładów wczesnej duńskiej monety „Haralda Sinozębego” z lat 975-980, fot. Tobias Bondesson

Znaleziony skarb pochodzi z około X wieku. Składa się z fragmentów srebra nawet od 0,1-0,2 grama wagi; głównie są to fragmenty monet arabskich – dirhamów, duńskie tzw. monety Haralda Sinozębego. Reszta monet pochodzi z Polski, Czech, Anglii i Niemiec. Pozostałe jeszcze nie zostały zidentyfikowane. Trzy numizmaty znajdowały się w dosyć niezwykłym układzie – dwa z nich zawinięto w trzeci.

Moneta czeska Bolesława II, fot. Museum Vestsjælland

Pracownicy Muzeum w Zelandii, póki co nie ujawniają jakie polskie monety znaleziono na wyspie Omø. Można przypuszczać, że może chodzić o najstarsze wybijane u nas numizmaty z czasów Bolesława Chrobrego. Według znawcy tematu prof. Suchodolskiego, zalicza tu monety z imieniem św. Wacława, z imieniem cesarzowej Adelajdy oraz z wyobrażeniem strzały w Drzewie Życia. Wedle datowanie były wybijane już od 995 r.

Oprócz monet, znaleziono biżuterii, która składa się z bransoletek, pierścionków i wisiorków. Biżuteria jest podobna do tej znalezionej w 1873 roku na wyspie Hiddensee koło Rugii. Z tą różnicą, że skarb z Hiddensee jest ze złota oraz datowany jest na drugą połowę X w. i należał bezpośrednio do rodziny  Haralda Sinozębego. Z kolei biżuteria z wyspy Omø jest srebrna

Skarb z Hiddensee

Skarb z  Hiddensee, fot. Museum Vestsjælland

Wiele wikińskich skarbów znajdywano już wzdłuż wybrzeży oraz na małych duńskich wyspach takich jak Omø. Zdaniem Sørensena, podobne skarby są rzadkością. Znajduję się je średnio, raz na 10-15 lat

Obecnie pracownicy Muzeum w Zelandii będą się zajmować badaniem, zabezpieczeniem oraz udokumentowaniem znaleziska. Następnie zabytki zostaną wysłane do Muzeum Narodowego. Być może wrócą na Zelandię na stałą wystawę. Z kolei amator poszukiwacz Robert Hemming Poulsen, który znalazł skarb dostanie nagrodę.

Na podstawie The History BlogCopenhagen Post

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: