1 komentarz

Syberyjska wojowniczka sprzed 2,5 tys. lat

wojowniczka z kultury pazyryk 1

Robotnicy podczas prac budowlanych w rosyjskiej wiosce Bargasz w górach Ałtaju, natknęli się przypadkiem na kurhan sprzed 2,5 tys. lat. W kurhanie znaleziono szczątki kobiety-wojowniczki, która należała do scytyjskiej kultury Pazyryk.

Do odkrycia doszło przypadkiem, gdy robotnicy wykonywali prace związane z budową instalacji wodociągowej dla małej wioski Bargasz w Republice Ałtaju. Koparki rozkopały ziemię odsłaniając szczątki. Jak się później okazało robotnicy niechcący uszkodzili kurhan wraz szczątkami.

Prace były prowadzone bez konsultacji z archeologami, a ten rejon jest słynny ze starożytnym grobowców zachowany w wiecznej zmarzlinie. Robotnicy nie mieli pojęcia, że w tym miejscu mogło być jakieś cmentarzysko. Na miejscu wezwano archeologów – Tylko głowa kobieta i konia została zachowana, reszta kości została uszkodzona przez ciężkie koparki i przemieszały się – mówi szef Departamentu Kultury i Dziedzictwa Historycznego w Republice Ałtaju dr Wasilij Ojnoszew.

Znalezione przemieszane szczątki kobiety i konia, fot. Wasilij Ojnoszew.

Jak się okazało w uszkodzonej komorze grobowej znajdują się szczątki kobiety syberyjskiej wojowniczki, która należącej do scytyjskiej kultury Pazyryk. Wojowniczka była wieku około 16-20 lat. – Sądząc po uzębieniu, które jest w dobrym stanie, nienaruszone, raczej była to młoda kobieta – tłumaczy dr Ojnoszew.

Zdaniem badaczy kurhan miał średnicę od 8 do 10 metrów, głęboki na 3,2 m. Są dowody wskazujące, że była to zamożna kobieta i należała do elity. W komorze grobowa były wiele cennych przedmiotów, ale zostały skradzione jeszcze w czasach starożytnych przez rabusiów. Mimo to znaleziono kilka ciekawych przedmiotów min. koraliki, końskie siodło, groty ze zwierzęcych kości oraz poroża zrobione z policzków zwierząt

Znalezione przedmioty, fot. Wasilij Ojnoszew.

W większości kobiety były chowane w osobnych grobowcach, a te w których znajdywano broń, może sugerować, ze były to wojowniczki – Pochówek kobiety wraz ze strojem strój jeździecki wraz z koniem, jest to dość typowe dla czasów legendarnych Amazonek. Prawdopodobnie wojowniczka zginęła w walce – tłumaczy dr Natalia Polosmak z Instytutu Archeologii i Etnografii Syberii.

Zdaniem pani archeolog dr Polosmak, kobiety-wojowniczki w kulturze Pazyryk miały tak wysoką pozycję społeczną, że pozwalano je pochować wraz z bronią – Już wcześniej w 1990 roku znaleźliśmy podobny grobowiec tej kultury w miejscowości Ak-Akha. Tam kobieta była pochowana wraz dziewięcioma końmi oraz uzbrojeniem, siekierami, tarczą, łukami oraz strzałami – dodaje.

Wykonane popiersi wojowniczki. Tak wyglądało prawdopodobnie w wieku 16-20 lat, fot. Marcel Nyffenegger

Z pomocą szwajcarskiego eksperta Marcela Nyffeneggera na podstawie czaszki udało się odtworzyć jak wyglądała kobieta-wojowniczka. Zostało wykonane popiersie wojowniczki. Badacze planują dalsze badania nad znaleziskiem.

Kobiety-wojowniczki odgrywające ważna nie są niczym niezwykłych. Znamy słynne Amazonki z mitologii greckiej. Już o kobietach Sarmatów wspominał grecki filozof Hipokrates. Tak opisywał zwyczaje kobiet sarmackich, które były podobne do kobiet z kultury Pazyryk:

„Ich kobiety biorą udział w walkach jako dziewice. Przerywają swoje dziewictwo dopiero gdy zabiją przynajmniej trzech wrogów. Po odprawieniu tradycyjnych rytów religijnych wychodzą za mąż. Kobiety, które biorą sobie męża, nie walczą już, chyba że ma miejsce wyprawa generalna, powołująca pod broń wszystkich.”

Historia zna wiele słynnych wojowniczek Amazonek. Grecka mitologii znamy Hippolitę córkę boga wojny, Aresa i Otrere. Siostra Pentezylei, Antiopy i Melanippy.  Pentezylea – królowa amazonek uczestniczyła podczas wojen trojańskich w obronie miasta. Zginęła z rąk Achillesa.

Na podstawie Siberian TimesAncient Origins

Reklamy

One comment on “Syberyjska wojowniczka sprzed 2,5 tys. lat

  1. Skad wiecie ze miala czarne wlosy? Pyta moja kolezanka Marysia.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: