Dodaj komentarz

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu, fot. ikroopka.blogspot.com

3 listopada 1963 roku – w Kołobrzegu odsłonięto uroczyście pomnik Zaślubin Polski z Morzem. 

W uroczystościach uczestniczyło w 30 tysięcy osób. Do Kołobrzegu przybył m.in. przewodniczący Rady Państwa Aleksander Zawadzki, minister obrony narodowej Marszałek Polski Marian Spychalski, I sekretarz KW PZPR w Koszalinie Antoni Kuliński, I sekretarz KP PZPR w Kołobrzegu, Jan Barczyk. Był również Franciszek Niewidziajło, który w 1945 roku wrzucił pierścień zaślubinowy do Bałtyku.

Pomnik nawiązuję do aktu zaślubin, który miał miejsce 18 marca 1945 roku po zdobyciu Kołobrzegu przez żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. W dno Bałtyku oddziały polskie wbiły polską flagę, a jeden z żołnierzy – kapral Franciszek Niewidziajło rzucił w morze pierścień dokonując symbolicznego aktu zaślubin.

Pomnik ma formę modernistyczną i mieści się przy bulwarze Jana Szymańskiego – nadmorskim deptaku, który prowadzi od latarni morskiej do mola spacerowego w Kołobrzegu. Autorem projektu jest architekt inż. Wiktor Tołkin.

Główny element pomnika tworzy stylizowana flaga, trzymana przez grupę figuralną. Mozaiki na ścianach i masywne płaskorzeźby żołnierzy są symbolem tysiąclecia tradycji oręża polskiego na Pomorzu – nawiązują do prehistorycznych malowideł naskalnych. Na płytkach kamiennych, które leżą u podnóża pomnika, upamiętniono wszystkie jednostki zdobywające miasto w 1945 roku. Prześwit pod pomnikiem symbolizuje okno na świat, czyli port morski.

Legenda mówi, iż przejście z jednej strony pomnika na drugą przez okno (na bezdechu), przynosi spełnienie się wcześniej pomyślanego życzenia.


więcej na temat: Zaślubiny z morzem w Kołobrzegu 18 marca 1945 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: