Dodaj komentarz

Znaleziono lwy jaskiniowe sprzed 10 tys. lat

Lew Jaskiniowy Jakucja

Jedyne zdjęcie zachowanego lwa jaskiniowego jakie na razie udostępnili badacze z Jakuckiej Akademii Nauk, źródło: Siberian Times

Rosyjscy badacze dokonali sensacyjnego odkrycia w Jakucji na wschodzie Syberii. W wiecznej zmarzlinie znaleźli dwa niemal świetnie zachowane szczątki lwów jaskiniowych sprzed około 10 tys. lat.

Odkrycia dokonali badacze z Jakuckiej Akademii Nauk. Badanie w najzimniejszym i najbardziej oblodzonym rejonie Syberii było prowadzone podczas letniej wyprawy latem, ale odkryciu dopiero poinformowano niedawno.

Obszar Jakucja w większości jest pokryty lodem i wieczną zmarzliną. Nawet, gdy latem temperatura dochodzi do +40 stopni Celsjusza, ta wciąż część terenów pozostaje zamarznięta. Takie warunki umożliwiają dokonanie niezwykłych odkryć paleontologicznych.

Szczątki mamuta włochatego, fot. Jakucka Akademia Nauk

W Jakucji znajdywano m.in. świetnie zachowanego mamuta (miesiąc temu było wspomniane na stronie o odkryciu świetnie zachowanego szkieletu mamuta stepowego sprzed 126 tys.), nosorożca włochatego czy też przodka bizonów, Bison antiquus.

Głowa mamuta wraz z ciosami, fot. Jakucka Akademia Nauk

Wiek znalezionych szczątków dwóch kociąt lwa jaskiniowego oszacowano wstępnie na 10 tys. lat, lecz mogą być jednak dużo starsze. Zarówno dokładnie wyniki badań oraz znalezione lwy mają być zaprezentowane przed opinią publiczną pod koniec listopada. Już teraz badacze z Jakuckiej Akademii Nauk uważają, że są to najlepiej zachowanie szczątki lwa jaskiniowego na świecie.

Obraz lwa jaskiniowego z 1920 roku według Heinricha Hardera.

Lwy jaskiniowe są niezwykle rzadkie znaleziskiem. Wbrew nazwie koty te nie żyły w wcale jaskiniach, ale są nazywane tak ze względu na to szczątki znajdywano w jaskiniach. Do pory w Rosji, znajdywano, głównie fragmenty szczątków lwów, szkieletów, czaszek, zębów oraz lub wręcz pojedyncze kości zwierzęcia. Jakieś dwa miesiące na stronie było opisane odkrycie kości lwów jaskiniowych w Baszkirii.

Lwy jaskiniowe (Panthera spelaea) były bardzo bliskimi krewnymi współczesnych lwów afrykańskich, a niektórzy badacze uważają, że był to nawet podgatunek współczesnych lwów.  Żyły w środkowym i późnym plejstocenie w latach 300-10 tys. lat temu. Gatunek ten występował na stepowych i pustynnych terenach Europy i Azji, aż po Syberię, ale także w północnej Kanadzie i na Alasce. Ślady jego występowania znaleziono również w Polsce.  Zniknęły wraz z końcem epoki lodowej około 11-10 tys. lat temu.

Wiadomo też, że lwy jaskiniowe były często uwieczniane w naskalnych malowidłach wczesnych ludzi. Naukowcy liczą, że badania pozwolą lepiej poznać przyczyny zniknięcia tych kotów. Obecnie przeważa teoria, że przyczyną wymarcia lwów jaskiniowych było znacznie zmniejszeniem populacji zwierząt, na które polowały m.in. na renifery. Tak doskonale zachowane ciała dają możliwość przeprowadzenia wielu specjalistycznych analiz. To także da szansę na pozyskanie DNA bardzo dobrej jakości, które może rzucić nowe światło na tą sprawę.

Na podstawie Sibieran Times

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: