2 Komentarze

Opuszczony pałac w Bratoszewicach

Pałaca Bratoszewice

fot. Addic7ed Bros

Nie było dawno zapomnianych opuszczonych miejsc, więc dzisiaj będzie opuszczonym pałacu w Bratoszewicach w woj. łódzkim. Zapraszam do lektury 🙂

Pałac w Bratoszewicach to jeden z żelaznych punktów dla amatorów tematu w województwie łódzkim. Wzniesiony został z wielkim rozmachem w latach 1921-1922 dla Kazimierza Rzewuskiego, właściciela tych dóbr od roku 1911. Projektantem był Juliusz Nagórski, znany architekt warszawski. Prace wykończeniowe rezydencji trwały do roku 1927. Była to letnia siedziba Rzewuskich, którzy na stałe mieszkali w Warszawie, na ul. Siennej.

Po wojnie w 1945 roku zespół pałacowy został upaństwowiony. W siedzibie pałacu z utworzono szkołę rolnicząPo roku 1969 ulokowano tu biura i mieszkania dla pracowników szkoły. Mieścił się też tu internat.

W roku 1985 pałac zniszczył pożar. Podjęto próbę remontu, który niestety przerwano. Zabytek dziś stoi pusty i niszczeje. Na terenie zespołu pałacowego nadal działa szkoła rolnicza z internatem, która mieści się w budynku obok. Można skorzystać z noclegu w internacie, w sąsiedztwie pałacu.

Pałac wzniesiono w stylu renesansu francuskiego, na rzucie zbliżonym do kwadratu. Architektura rezydencji jest fantazyjna. Posiada trzy symetryczne elewacje i niesymetrycznie położone patio wewnętrzne, które w roku 1974 przykryto przeszklonym dachem. Front z głównym wejściem i czterokolumnowym portykiem znajduje się od strony północnej.

Wysunięty przed niego jest pseudoryzalit, po bokach znajdują się dwa alkierzowe skrzydła. Południowa elewacja pałacu posiada podcienia wsparte na kolumienkach. Rozbudowana jest część wschodnia elewacji. Znajduje się tam szeroki taras, cześć centralna jest piętrowa i mieści portyk, oraz balkon. Całość pokryta jest dachami mansardowymi z lukarniami.

Wnętrza pałacu ucierpiały podczas II wojny światowej. Pomieszczenia często posiadają nieregularny kształt. Zachował się też rozległy park pałacowy z przełomu XIX i XX wieku, zabudowa folwarczna z połowy XIX wieku, oraz brama wjazdowa od strony trasy nr 14 ze Strykowa do Łowicza. Wejście na teren zespołu pałacowego jest wolne.


źródło: Zamki Łódzkie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: